8 Efsane Müzisyen : belgeselleri, şarkıları ve sözleri (II)

COBAIN : Montage of Heck  (2015)  IMDb:7.6

Cobain’in hayatının her dönemi filmde yer alır. Çocukluk, videoları, Courtney Love ile evde çektikleri videoları (Bob Dylan ve random Vietnam gazisi taklitleri ), Cobain’in ses kayıtları ve yakınlarıyla yapılan röportajlarından oluşan bir filmdir.

“Punk müzikal özgürlüktür. İstediğini söylemek ,istediğini yapmak ve istediğini çalmaktır. Nirvana kelimesi de dış dünyanın acısından kurtulmak anlamına geliyor. Benim punk anlayışımın tam karşılığı da bu.”

https://youtu.be/hTWKbfoikeg
Amy (2015) IMDb: 7.8

Amy Winehouse’un hayatı her yönüyle ele alınmıştır. Şarkıları ve hikayeleriyle birlikte, Amy’nin yaşadığı bütün zorlukları ve dramları bize gösteren bir filmdir.

“Mücadele gücünün büyüklüğünle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Mücadele gücün, içinde ne kadar öfke olduğuyla alakalıdır.”

https://youtu.be/b-I2s5zRbHgWhat Happened Miss Simone (2015) IMDb: 7.6

Nina Simone’un müzik ve özel hayatında en büyük yarası olan ırkçılık, hatta haklarını savunmak uğruna neredeyse müzik kariyerinden vazgeçmesini görüyoruz filmde.  Aynı zamanda aile yaşantısı ve zorlukları da detaylı bir şekilde anlatılıyor ve ırkçılık konusunda farkındalığımızı arttırmakla beraber ister istemez içimizde bir burukluk yaratıyor film.

“My skin is black / My arms are long / My hair is woolly / My back is strong / Strong enough to take the pain.”

https://youtu.be/tgoRc3GoXo8


Blue (2017) IMDb : 7.8

Yavuz Çetin ve Batu Mutlugil tarafından kurulan Blue Blues Band’i, Band üyeleri olan Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı’nın hayatı üzerinden anlatılan samimi bir filmdir. Hayata veda eden iki Band uyesi’nin arkadaşları ve yakınlarıyla yapılan röportajlar da filmde yer almaktadır.

https://youtu.be/BMjWM9CZKvU

“Yarattığınız sistemler / kullandığınız yöntemler/ yaşamak istemem aranızda ”

https://youtu.be/mqWDU9UmI9Y


Searching For Sugar Man (2012) IMDb: 8.2

“Thanks for keeping me alive!” Belgeselin en can alıcı cümlesidir ve aynı zamanda her şeye rağmen Rodriguez’in hayattan kopmamasını , yaşam mücadelesini en iyi gösteren cümledir. Film Rodriguez’in ünlü bir müzisyen haline gelmesini, hayatını ve aynı zamanda bu üne kavuşmasından haberinin bile olmadığını anlatıyor.

“Street Boy” : https://youtu.be/8bk3Z7H4hF8


Stop Making Sense (1984) IMDb : 8.5

90 dakikalık, rock grubu Talking Heads konser filmidir. Üç konserden sahneler içerir,  sahnedeki en ufak detaya kadar her şey belgesel, konser tadında filmi oluşturur.

“I can’t sleep ’cause my bed’s on fire
Don’t touch me I’m a real live wire

Psycho Killer…”

https://youtu.be/O52jAYa4Pm8


Shine (1996) IMDb : 7.7

Piyanisti David Helfgott’un dram dolu yaşamını, eserlerini, ailesi tarafından yetiştirilmesini ve özelikle babası tarafından yaşadığı olumsuz şeyleri anlatan bir filmdir.

https://youtu.be/2HYE7jgOQPI


Sweet and Lowndown (1999)  IMDb : 7.3

Sweet and Lowndown uydurma bir karakterdir. Aslında dünyanın ikinci büyük caz gitaristi olan Emmet Ray’in hayatını anlatır ve Woody Allen tarafından araya yarı efsane hikayeler de yerleştirilmiştir. Aynı zamanda film ismini George Gershwin’in bir parcasindan almıştır.

https://youtu.be/hhQGTOnzMWs

Buradan da ilk yazıya ulaşabilirsiniz : https://mozartculture.wordpress.com/2017/12/12/8-efsane-muzisyen-belgeselleri-sarkilari-ve-sozleri/

Bir cevap yazın