Site Loader

Sırbistan’da Belgrad şehrine ayak basma fırsatınız olursa şehrin sokaklarında yürüyüp keyifle gezerken Tesla’nın hayatı ve günümüzde bize yararlı olan pek çok icadı hakkında bilgi edinmek için küçük bir kültür turuna 1 saatlik bir zamanınızı ayırabilirsiniz.

 

Tesla Kimdir?

images

Tesla Sırp asıllı Amerikan bir bilim insanı ve fizikçidir. Şu anki hayatlarımızda sahip olduğumuz elektrik gücü ve pek çok teknolojide Tesla’nın emeği büyüktür. 86 senelik yaşamında birçok patent başvurusunda bulunarak alternatif akım,radyo,lazer,radar, elektrikli motor ve floresan gibi teknolojilerin önünü açtı. Edison’la aralarındaki çekişme ile de adını duyduğumuz Tesla bu dünyadaki dahi insanlar arasında büyük öneme sahip.

 

IMG_1666

Müzenin merdivenlerinden çıkıp içeri girdiğinizdeki atmosfer sizi hemen etkiliyor. Müzeyi gezmek ücretsiz fakat Tesla’nın bobini ve birçok icadının demo olarak size gösterilmesi hatta deneyimleyebilmenizin mümkün olduğu rehber ile müze turu için ufak bir ücret ödemek gerekiyor.

Tesla bobini de bir demo olarak müzede bulunan icatlardan ellerinize aldığınız floresanların alternatif akım sayesinde yanmasına şahit olmak için bile bu müzeyi ziyaret etmeye değer.

IMG_1668

 

Tesla’nın uzaktan kumandalı botunun nasıl çalıştığına da şahit olabilirsiniz.

Müze içerisinde göreceğiniz bilimin çeşitli dallarına hizmet eden icatların yanı sıra Tesla’nın kişisel eşyaları, kitapları ve madalyaları da görebilecekleriniz arasında.

tesla

Son olarak müzenin arka kısmında özel bir bölmede bulunan ve Tesla’nın en sevdiği geometrik şekil olan kürede bulunan küllerini de görebileceksiniz.

 

 

MozartCultures

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla