Site Loader

“Ne çok zaman geçti,  neler neler oldu! Ne çok sınadı tanrı bizi. “

Gülün Adı romanı ile ünlenen İtalyan yazar Umberte Eco 5 Ocak 1932’de Alessandria’da doğdu.

Aynı zamanda bilim insanı, düşünür ve eleştirmen olan Umberte Eco’nun Gülün Adı, Foucault Sarkacı, Önceki Günün Adası, Prag Mezarlığı, Sıfır Sayı gibi kurgu eserleri olduğu gibi  Avrupa Kültüründe Kusursuz Dil Arayışı, Ortaçağ Estetiğinde Sanat ve Güzellik, Güzelliğin Tarihi, Çirkinliğin Tarihi gibi araştırma,  göstergebilim ve dilbilim eserleri de vardır.

Bir dönem Katolik öğrenci hareketinin liderliğini yapmış olmasına karşın 20’li yaşlarda iken yaptığı bir doktora çalışmasında tanrıya olan inancını kaybettiğini söylemiştir.

Hukuk eğitimini yarıda bırakarak Torino Üniversitesi’nde Ortaçağ Felsefesi ve Edebiyatı eğitimi almıştır ki bunun izleri de Gülün Adı adlı eserinde görülür.

Umberte Eco yakın bir dönemde Şubat 2016’da 84 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Ne çirkin, insan soyuna olan güvenimi yitiriyorum. “

Roman türündeki ilk kitabı olan Gülün Adı ile tanınan Eco, bu kitabında Ortaçağda İtalyadaki bir manastırda geçen cinayet soruşturmasını anlatıyor. 1980 yılında yayımlanan ve büyük beğeni toplayan bu kitap 1986 yılında da sinemaya uyarlanmıştır.

Umberte Eco ve eşi

“Sevgi nedir? Dünyada bana sevgi kadar anlaşılmaz gelen hiçbir şey yoktur; ne insan ne şeytan ne de başka bir şey, çünkü sevgi her şeyden daha çok işler ruha. Yüreği böylesine kaplayan, böylesine bağlayan hiçbir şey yoktur. Bu nedenle onu yöneten silahlar olmayınca ruh, derin bir uçuruma atılırcasına sevgiye atılır.” 

Birçok ödül ve unvan alan Eco,  kitap aralarındaki aforizma niteliğinde cümleleriyle tarihe kalacak yazarlardandır. 

MozartCultures

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla