Site Loader

 

‘’Karanlık olmadan ışığı istiyorum
Güneş olmadan gökyüzünü istiyorum
Yıldızlar ve ay ne zaman buluşacak?
Sevgilimle beni yalnız gördüklerinde evet! ‘’

  • Janis Joplin – Magic Of Love

 

Janis Joplin

 

14 yaşından sonra her gününü son günü gibi yaşayan Blues’un kraliçesi, Jim Morrison’ın kadın versiyonu. 

Blues ağlayan kadın, şarkılarını bulutların üstünde dolaşırken yazan ve sizin de bulutların üstünde dolaşmak istediğinizde dinlemeyi arzuladığınız, hayatını  çok çabuk tüketmiş bir idol…

 

Janis Joplin on her 1965 Porsche 356C 1600 Cabriolet - $400K

 

   Eşsiz sesli sanatçi içki ve uyuşturucuyla ölümcül bir yarıştaydı ve son dönemlerinde üst üste galibiyetler alıyordu.  Bununla birlikte bronşit ve sesini kaybetme tehlikesini pek kafasına takmıyordu. 

   “Lanet olası bir koltukta televizyon seyrederek 70 yaşına gelmektense 10 yıl daha böyle tam gaz takılıp göçmeyi tercih ederim” diyordu. Yakın arkadaşlarının doktora gitme teklifine olumlu yaklaşıyordu ama bir şartla : “Bana 1 şişe tekila alacaksınız.”

 

Janis and James Gurley in background Newport Folk Festival ‘68, Newport Rhode Island

 

  19 Ocak 1943 tarihinde, Teksas‘ta, çalışan bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi.  Bir rafineri kasabasında büyüyen Janis, yeni tanıştığı herkes tarafından sıradışı biri olarak nitelenirdi.

  Gençlik yıllarında sanatçı kişiliğini farkeden ailesi, onu bu alanda kendini geliştirmesi için teşvik etti.  14 yaşına geldiğinde toplum tarafından sıradışılığı yüzünden dışlanmaya başlayan Janis, kendini müziğin ve sanatın içinde gizlemeye karar verdi. 

   18 yaşına geldiğinde, Teksas’taki birçok yerel klüpte sahne almaya başladı.  Daha sonraları blues müziğine olan ilgisinin tükendiğini düşünerek, Lamar State College of Technology‘e girdi. 1963 yılında okulunu bıraktı ve müzik kariyeri üzerine yoğunlaşmaya karar verdi.

 

Resultado de imagem para woodstock 1969

 

   1963 yılında otostopla geldiği California‘da hippi hareketine dahil oldu.  Kısa zaman içinde San Francisco ve Venice Plajı’ndaki kafe ve klüplerin ayrıcalıklı bir müdavimi haline geldi.  California’da geçirdiği iki yılın ardından kontrolünü büyük oranda kaybeden Janis, alkol ve amfetamin kullanmaya başladı. 

  Bu gidişe dur demek için Port Arthur’a geri dönerek, ayrıldığı okuluna yeniden kaydoldu.  Okulunda çok başarılı olmasına rağmen, bu doğrultuda gelişmekte olan hayatından hiçbir zaman memnuniyet duymadı.

 

Janis Joplin in front of the Hotel Chelsea in New York City, March 1969. © The David Gahr Estate

 

    Janis, küçük kasaba yaşamına ayak uyduramayacağını anlar anlamaz California’ya geri döndü. Burada, arkadaşı ve menejeri olan Chet Holmes tarafından Big Brother and the Holding Company adlı bir gruba solist olması için önerildi. 

  Bu grupla çalışmaya başlayan Janis, 1967 yılında sahne aldıkları Monterey Uluslararası Pop Festivali‘nde, bir blues klasiği olan “Ball and Chain” ile izleyenleri büyüleyerek, grubun ilgi odağı olmasını sağladı. Bu performans sonrasında aldıkları albüm teklifini geri çevirmeyen grup, 1968 yılında ilk albümünü yayınladı.

 

5,Curiosidades,De,dieta,era,#Janis,#janis #joplin,não,pessoa,quase,sobre,tipo 5 Curiosidades sobre a dieta de Janis: * Era do tipo de pessoa que quase não c… - http://sound.saar.city/?p=32935

 

   1968 yılında, grubun menejerliğini üstlenen Albert Grossman, Columbia Records plak şirketiyle bir anlaşma imzalamayı başardı ve aynı yıl grubun “Cheap Thrills” albümü bu şirketin etiketi ile yayınlandı. 

  Bu albümde, “Piece of My Heart“, “Ball and Chain” ve “Turtle Blues” gibi klasikleşmiş blues şarkılarının canlı versyonları da yer almaktaydı.  Bu albümün başarısı sayesinde sekiz hafta boyunca listelerde üst sıralarda kalmayı başaran grubun adı artık “Janis Joplin with Big Brother and the Holding Company” olarak anılmaya başladı.

 

Janis Joplin- https://www.youtube.com/watch?v=iJb7cBfrxbo

 

“Hayatımdaki tek erkeğin sen olduğunu hissettiremedim mi sana?

Sana bir kadının verebileceği her şeyi vermedim mi?

Tatlım, biliyorsun hepsini yaptım ve her seferinde kendime dedim ki (Evet, elinden geleni yaptın) ama sana bir kadının ne kadar güçlü olduğunu göstereceğim.

Eğer seni mutlu ediyorsa?

Al, al kalbimden bir parça daha!

Kopar! Kopar kalbimden bir parça daha”

  • Janis Joplin‘in en ünlü şarkılarından biri “Piece of my heart”

 

Related image

 

    Arka arkaya gelen büyük başarılar, grubun uyuşturucu ve alkolle olan bağını daha da arttırdı, sıklıkla pahalı uyuşturucularla yapılan alemler grubun performansını ve iş ilişkilerini kötü yönde etkiledi.  1968’in sonunda, Big Brother and the Holding Company son bir performans gerçekleştirdikten sonra dağıldı.

 

BLUES AĞLAYAN KADIN WOODSTOCK’TA

  • Janis Joplin – Summertime (Woodstock, 1969) 

Related image

 

Sonraki sene kariyerine tek başına devam etme kararı alan Joplin, 1969 yılının Haziran ayında gerçekleştirilen Woodstock festivalinde sahne alarak yeniden büyük bir beğeni toplamayı başardı.

   

Blues’un yanında caz müziğine de herzaman ilgi duymuş olan Joplin, aynı yıl “The Cozmic Blues Band” i kurdu ve “I Got Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama!” albümünü yayınladı.

 

 

Image result for janis joplin tumblr

    Kazandığı başarılarla birlikte artan stresini bastırmak isteyen Joplin, eroin kullanmaya başladı ve kullandığı diğer uyuşturucuların ve alkolün miktarını gün geçtikçe arttırdı.  1969 yılının sonunda bu gidişatının doğru olmadığını farkederek tüm bağımlılıklarına son verdi ve yeni bir başlangıç yapmak için “The Full Tilt Boogie Band” adlı grubu kurdu.

 

joplin-me an bobby mcgee

 

    1969 yılında, “Pearl” albümün kayıtları için stüdyo çalışmalarına başladı ancak, ihtiyaç duyduğu ilhamı bulmak için yeniden eroine başvurdu.  4 Ekim 1979 günü, henüz 27 yaşındayken, Los Angeles‘taki Landmark Motor Hotel‘de aşırı dozda eroin yüzünden hayatını kaybetti.

  Ölümünün ardından yayınlanan albümünde yer alan “Me and Bobby McGee” ve “Mercedes Benz” gibi şarkıları ile haftalarca listelerde üst sıralarda yer aldı.

 

Janis Joplin

 

    Uyuşturucuyla tanışmadan önce çevresine, viski içebilecekken uyuşturucu kullananlar çıldırmış olmalı, derken, 4 Ekim 1970′ de bir motel odasında altın vuruşunu yaparak veda etti.

 

Image result for janis joplin tumblr

 

  Külleri isteği üzerine Pasifik sularına serpilen Blues ağlayan kadın vasiyetinde, 200 arkadaşının bir parti düzenleyerek, kendi anısına birer duble viski içmelerini istedi…

 

# JANIS JOPLIN ****

 

  • “Gerçekleşmesini istediğiniz bir masal olursa, denemelisiniz.

    Denemek zorundasınız.  Biraz daha zorlayın.”

 

 

 

 

 

 

Kaynakça

www.allmusic.com

ultimateclassicrock.com

www.oldies.com

deniscsy

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla