Caravaggio Aziz Matthew

Bugün size Michelangelo Merisi De Caravaggio’nun ‘Aziz Matthew’ isimli tablosundan bahsedeceğim. Esere geçmeden önce size biraz dönemden biraz da sanatçıdan bahsetmek istiyorum. Ne de olsa eserleri anlamanın yolu sanatçıyı anlamaktan, sanatçıyı anlamanın yolu dönemi anlamaktan geçer.

caravaggio

Caravaggio; gerçeğin peşinde, devrimci, sınırların ötesinde, cesur bir ressam. Barok Sanatının öncüsü. 1571 yılında Milona’da hayata merhaba demiştir. Annesi sayesinde Ressam Simone Peterzano’nun yanında çalışmaya başlar. Kavgacı ve asabi bir kişiliğe sahip olan ressam bir cinayet suçlaması yüzünden Roma’ya gitmek zorunda kalır. Roma’da Katolik kilisesi hakimiyeti söz konusudur o sırada. Her şey gibi sanatta da kilise egemenliği vardır. Resimlerde kullanılacak figürlerden, renk tonlarına her şeyi kilise belirler. Böyle bir zamanda Roma’ya gelen Caravaggio yaptığı ‘hilekarlar’ adlı eseriyle Kardinal Del Monte’yi çok etkiler ve böylece kilisede çalışmaya başlar.

hilekarlarHİLEKARLAR

San Luigi dei Francesi Kilisesi’ni resimlendirmekle görevlendirilir. Caravaggio’dan Aziz Matthew’ın vayihleri yazarken yanında bir melekle resmedilmesi istenir. Caravaggio resmi yapar ve kiliseye teslim eder. Bunun üzerine kilise ayağa kalkar. Resim kilisenin beklentisini karşılamamıştır. Cesur ressam, Aziz Matthew’ı sefil bir halde, şaşkın ve ilahi olmaktan çok uzakta resmetmiştir. Yanında duran melek ise Aziz Matthew’a göre daha gösterişlidir izleyicinin bakışlarını üzerine çeker. Melek, Aziz Matthew’ın elinden tutarak ona bir şeyler öğretmek ister gibidir.

aziz matta 1.jpgİlk Aziz Matthew Tablosu

İnsanın acizliğini göstermek isteyen Caravaggio, kiliseyi çok sinirlendirmiş bunu  üzerine yeni bir Aziz Matthew tablosu yapmaya koyulmuştur. Bu seferki tablo kilisenin isteklerine daha uygun ama daha az samimidir. Aziz Matthew, meleğe göre daha dikkat çekicidir. İzleyicinin bakışlarını ilk önce kendi üzerine çeker.

aziz matta 2.jpgİkinci Aziz Matthew Tablosu

İkinci resim günümüzde hala San Luigi de Francesi Kilisesinde sergilenir, ilk resim ise kayıptır.

0 Replies to “Caravaggio Aziz Matthew”

Bir cevap yazın