Site Loader

Ruhunu tanımlama biçimini fotoğrafçılıkta bulan Flóra, eserlerinde fiziksel imkansız olanları gerçekleştirir. Macar fotoğrafçı, Budapeşte Moholy-Nagy Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra günümüze kadar fotoğrafçılığı sürdürmüş, duygu ve hayalin birleşimini bir arada izleyiciye sunmuştur. Sanatçının  uluslararası  ilgi gören çalışmaları birçok koleksiyonda yer aldığı gibi Louvre Müzesi’nde ve İstanbul’da da sergilendi. Yeteneği 2014 yılında Adobe Photoshop’un yüzü seçilmesiyle taçlandırıldı.

    Dijital/çağdaş sanata olan ön yargılara rağmen kendi kavramsal dünyasında tanımladığı metaforlarıyla iz bırakmayı başaran Borsi bunu yaparken bir model dahi kullanmıyor.

“Genellikle çalışmalarımda kendimi kullanırım. Kavramlar, biçimler, fotoğrafları olduğundan bambaşka görünümlere çevirmek gibi temaları fotoğraflarımda işlemekteyim. Portre eserlerimle ise bir bağ kurmaya çalışırım. Kendimi manken olarak kullanma nedenim ise hayallerimi ve fikirlerimi daha kolay yansıtabilmemdir.’’

flora-borsi-cirrus
 -Cirrus (2016)

 

“Asphyxia’’ isimli yani Yunanca ”kalp atışsız” kelimesine karşılık gelen seriyi şöyle tanımlayabiliriz: Oksijen eksikliğinden doğan nefes alamama durumu. İçi su dolu cam bir fanus içinde nefessiz kaldığı çalışmalarının öznesi yine kendisi. 

 

5-Flora-Borsi-Pieces-Of-My-Mind-exhibition-art350-istanbul-yatzer
-Asphyxia I (2011)

Konularını günümüzden seçerken, postmodern çağın dayattığı ve pazarladığı güzellik anlayışını “Des Monstres’’ yani “Küçük Canavarlar’’ serisinde eleştiriyor. Çalışmaları genellikle kadın vücudunu temsil ediyor. Kendisi ve vücudu arasındaki ilişkiyi kadınsal olarak temsil edebilmek için yüzü ve gözlerini gizleyerek bu feminen formu ortaya çıkardığını söylüyor genç sanatçı.

flora-borsi-01
-Des Monstres (2013)

İlgi çeken bir diğer projesinin adı ise “Time Travel.’’ Üstelik ilham kaynağı Charlie Chaplin’in filmi! Geçmişteki önemli anlara kendini ekleyerek bizlere şu soruyu soruyor:

“Zamanda yolculuk hayatımızı nasıl etkilerdi? Tarihteki en önemli anları yakalayıp, Instagram, Twitter ve Facebook’a mı yüklerdik? Eğer zamanda yolculuk gerçekten mümkün olsaydı, şu anda yaşadığımız dünyayı nasıl etkilerdi?’’

Son olarak “Animaleyed’’ serisinden bahsetmek istiyorum. Gayreti ölçüsünde kaydadeğerliği artmış bir seri bu aslında. Çünkü sanatçı bu serideki kompozisyonlarının her birini 20 saatte yaptığını ifade ediyor. Hayvanlar ve insanlar arasında müthiş doğa benzerliğini fark eden sanatçı manipülasyonlarında insanlarla hayvanlar arasındaki farkı ve bizi biz yapan insan kimliğinin keşfini gerçekleştirmek istiyor. Başardı demek bize düşmez ama estetik arayışında olan bilinçlerin kayıtsız kalamadığı bir fotoğrafçı Flora Borsi.

 

Ecureuil-5911dc34aac11__700.jpg

rabbit-in-your-headlights-5911dc406342d__700.jpg

 

İlgilisine,

Behind the scences of Animaleyed : https://www.youtube.com/watch?v=0G1j7q9TIhA

Kaynakça : http://floraborsi.com/projects

https://www.boredpanda.com/author/borsiflora/

https://www.yatzer.com/pieces-of-my-mind-flora-borsi-art350-istanbul

Bizi sosyal medyalarınızda da takip edebilirsiniz.

ceydabektas

Bir cevap yazın