Site Loader

Related image

  İçmeden insanı sarhoş edebilen bir yetenek. Coşkulu bir hüzün var sesinde.

  ‘’I Know İt’s Over’’ çalmaya başladığında bir şarap açıp boğazınızdan içeri boca ettirmeyi zorunlu kılan adam… Duygunun müzikte maddeleşmiş halidir Jeff. Ona doymamıza izin vermeden de aramızdan ayrılmıştır. Hayatının son anına dek kendini müziğine adamış, duygu parçalanışlarını notalara dökmüş, kendini müziğin melodilerinde saklamıştır.

   Sınırsız hüzünlere aydınlık perdelerle karşı koyabilen adam… Her dinlenildiğinde içimizde bir yere cam kırıkları serpen bıraktıklarını mavilerle örtüp giden buğulu kişilik.  Jeff Buckley.

Related image  Sesini buz üzerinde kaydırabilen 1966, Kaliforniya doğumlu müzisyen Jeff Buckley, bir albüm yapmasına rağmen ölümünden  yaklaşık 19 yıl sonra hala pek çok kişinin tutkuyla bağlı olduğu, besteci ve söz yazarı.

Grace isimli albümü Buckley’in hayattayken kaydettiği tek albüm.

60’ların önemli müzisyenlerinden Tim Buckley’in oğlu olan Jeff, babasını hiç tanımadı. Her ikisini de tanıyanlar baba ve oğlunun fazlasıyla benzediğini söylerler. Fotoğraflarına bakınca buna katılmamak elde değil…

Image result for jeff buckley and his father

Her ikisinin de sesinde dopdolu hüzün var, bakışlarında olduğu gibi. Babası müzisyen Tim Buckley’in aşırı dozdan öldüğü biliniyor.

Üvey babasının Jeff Buckley’i Pink Floyd, Led Zeppelin, Jimi Hendrix, The Who gibi gruplarla tanıştırdığı söyleniyor ki bu sebepten kendisine minnettarız. Ama Jeff Buckley’in müziğe olan ilgisinin tek sebebi üvey babası değil. Genleri de müzikal açıdan boş değil elbette.  Buckley’in annesi de klasik müzik eğitimi almış, piyano ve çello çalabilen bir kadındı.Image result for jeff buckley and his father

Büyük annesinin dolabında bulduğu gitarı henüz 5 yaşındayken çalmaya başlamış. Bu gitarın öz babasına ait olduğu söyleniyor.

Liseden sonra Los Angeles’a giderek jazz, rock, heavy metal tarzlarında müzik yapan gruplarda gitar çaldı ve geri vokal yaptı. 1990’da bir süre New York’ta zaman geçirdi ve burada kendisine idol olarak belirlediği müzisyen Nusret Fateh Ali Khan’la tanıştı.

1991’de babası anısına düzenlenen “Tim Buckley’den Sevgilerle” adlı konserde ilk kez kalabalık karşısında sahneye çıktı. Gelen davet üzerine “Ama ben Tim Buckley şarkıları söylemiyorum.” dese de etkinliğe katılmıştır. Bu konuyu işleyen Tim Buckley’den Sevgilerle  adında 2012’de yayınlanmış bir belgeseli de var.

  • Tim Buckley’den Sevgilerle (Greetings From Tim Buckley)

Jeff Buckley hakkında 2002 yılında çekilmiş bir diğer belgesel de “Jeff Buckley: Everybody Here Wants You” adını taşıyor. Bu belgeselde annesi Mary Guibert, hayranı olduğu Jimmy Page, Patti Smith, Brad Pitt bile yer alıyor.

  • Everybody Here Wants You

 

Image result for jeff buckley tumblr

Forget Her, Grace, Last Goodbye gibi çok sevilen şarkıları yapan Jeff Buckley, 1997 yılında yeni albüm çalışmaları için Memphis’e gider. Daha sonra kayıt çalışmalarına başlamak üzere yanına gelen grup elemanlarından Keith Foti ile 29 Mayıs günü Mississippi Nehri’ne dolaşmaya çıkarlar. Keith’in anlattığına göre Jeff, Led Zeppelin’in benim de çok sevdiğim Whole Lotta Love şarkısını teybe koyarak, şarkıyı söyleyerek kıyafetleriyle nehre girer ve bir daha da geri dönmez.

Bu bir intihar mıydı, kazara bir boğulma mıydı bu sorunun cevabını bilebilmek mümkün değil.

Tanıdıkları intihar etmeyeceğini söylüyor, cesedi 4 Haziran’da bulunmuş, polis raporlarına göre ölmeden önce vücudunda alkol ya da uyuşturucu almamıştı. Bu trajik ölümden sonra Rolling Stone Dergisi, Jeff Buckley’i tüm zamanların en iyi 100 müzisyeni arasında gösterir.

Related image

 

Jeff Buckley, Leonard Cohen’in Hallelujah’sını; hayran olduğu The Smiths’in I Know It’s Over’ını; Bob Dylan’ın Just Like a Woman’ını; Nina Simone’un Lilac Wine’ını ve daha pek çok şarkıyı şaşırtıcı derecede iyi cover’lamıştır. Bu kısa ömrüne ve kısa müzik kariyerine karşılık Jeff Buckley onuruna yazılmış 30 üzerinde şarkı vardır.

PJ Harvey’in Memphis’i; Chris Cornell’in Wave Goodbye’ı …

 

 

 

Related image

 İtalyan gazeteci Luisa Cotardo’nun, 15 Temmuz 1995’te konser öncesi Jeff Buckley’le yaptığı bir röportajdan alıntılar…

Image result for jeff buckley gif tumblr

“Anlatmak istediklerim hakkında iletişim kurabileceğim bir dil yok. Anlatmak istediklerim gayet açık ve duygusal. Hem duygusal hem zihinsel bir anlayış, hediye.”

Image result for jeff buckley gif tumblr

“Fakat müzik aracılığıyla dünyaya iletmek istediğim büyük bir mesajım yok. Müzik, insan olmakla ilgili, insanların bilmek istedikleri her şey onlara anlatabilir. Bu benim bilgim değil, bana ait değil. Ben icat etmedim. Ben sadece keşfettim.”

Image result for jeff buckley gif tumblr

“Tüm insanlar dünyaya aittir. Anılar ve deneyimler belli bir yere bağlayabilir insanı fakat hiç kimse üstün değil. Amerika toprakları, Malezya topraklarından farklı olabilir fakat yine aynı topraktır. İnsanların deri renkleri birbirinden farklı olabilir fakat hâlâ aynı deridir. Hiçbir fark yok. İnsanlar dünyaya ait olmalı; bir gezgin dünyaya ait olmalı ve ne olursa olsun dünya da insanlara ait olmalı. Fakat insanlar belirli kalıplar içinde ve sosyal sınıflara ayrılmış halde yaşıyor.”

Related image

“Hiç kimseye herhangi bir tavsiyem yok. Sadece her zaman her neredeyseniz, oranın ne kadar güzel olduğunun ve içinde barındırdığı şiirselliğin farkında olacak kadar ayık olun. Nefret ettiğiniz yerlerde bile.”

Related image

 

Kaynak :

rollingstone.com

diffuser.fm

mecmua.com

 

deniscsy

3 Replies to “Duygunun Müzikte Maddeleşmiş Hali : Jeff Buckley”

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla