Site Loader

Alabama and Kearsarge (1864)

Savaş gemilerinin çarpışmasının canlandırıldığı bu deniz resmi, Manet’in tümüyle -en zor renk kombinasyonlarından- mavi ve yeşillere boyanmış birkaç eserindendir. Bu eser ayrıca, Manet’in yaşamı boyunca en yüksek övgüyü alan resimlerindendir. Deniz, onu iyi bilen biri tarafından mükemmel bir şekilde yorumlanır. Manet, Turner’ın favori temalarını ele almış ve onları gerçekçi bir tarzda işlemiştir. Claude Monet, Pissarro ve bütün empresyonistlerin daha sonra, müthiş İngiliz Romantik akımıyla, denizle ilgili resimlerin titrek darbelerine, duman bulutlarına, gizemli ve dehşet verici önermelerine geri döneceklerini gösteren hiçbir şey yoktur. Manet ve onun döneminin insanlarına göre bu deniz savaşı sakin ve hatta huzur verici bir manzaraydı.
Resim; Amerikan İç Savaşı’nda, 19 Haziran 1864’te, Cherbourg açıklarında, Amerika Birleşik Devletleri Donanması’na ait bir korvet olan Kearsarge’ın, hükümet izniyle çalışan güneyli bir korsan gemisi olan Alabama’ya saldırıp batırmasını kayda geçer. Çarpışma bekleniyordu ve çoktan Amerikan denizcileriyle ağzına kadar dolmuş olan Cherbourg otelleri, manzarayı görmek için akın etmiş kalabalıkları geri çeviriyorlardı. Tabarant’a göre, Manet savaşın bir tanığıydı. Manet çabucak; gazeteciliğin ya da politikanın kendi ivediliğiyle, Execution of Maximilian’ında küresel politikaya değindiği gibi olayı resmetti.
Resmin seyircilerine göre, bu çarpışma sahnesindeki gerçek mücadele; -tablonun hakiki resimsel unsurları olan- deniz ve gökyüzü arasında; dalgalar, duman ve bulutlar arasındadır.

The ‘’Kearsarge’’ at Boulogne (1864)

Amerikan İç Savaşı sırasında, ABD savaş gemisi Kearsarge, Müttefik bir savaş gemisi olan Alabama’yı Fransa kıyıları açıklarında batırmasından sonra manşetlerde birinci sırada yer aldı.
Alabama; Kuzey Carolina’nın aşağısındaki limanlar üzerine empoze edilen kuşatmaya misilleme olmak amacıyla, Birleşmiş ticaret gemilerine saldırmakta olan, esasen İngiltere’de satın alınmış ve donatılmış, bir grup Müttefik kruvazörünün en çok korkulanıydı. Cherbourg açıklarında, Kearsarge onun için pusuya yattı ve 19 Haziran Pazar günü, iki gemi yüz yüze geldi ve mücadeleye girişti. Kearsarge Alabama’yı bir buçuk saat içinde batırdı.
Manet savaşı görmemiş ama onun hayali bir resmini yapmak için ilham almıştır; resmi çabucak bitirmiş ve resim olaydan 26 gün sonra bir sergiye yerleştirilmiştir.
Birkaç hafta sonra, muzaffer Kearsarge’ı Boulogne açıklarında demir atmış ve güneşlenir bir şekilde ziyaret ettikten sonra, Manet geminin birinci elden bir basısını çıkarmıştır.
Manet’in Kearsarge’ı resmetmek için harekete geçiren neden belirsizdir, fakat bazı bilginler onun Paris sergi salonlarına soktuğu tümüyle alakasız birçok eserinin sert bir biçimde eleştirilmiş olduğuna dikkat çeker. Muhtemelen, eleştirilerden dolayı hayal kırıklığına uğradığından, halkın geniş ölçüde dikkatini çekmiş, çağdaş hayatın heyecan uyandıran temasında karar kılarak itibarını korumak istemiştir.

Steamboat Leaving Boulogne (1864)

Édouard Manet; cüretkarca işlenmiş şekli, rengi, mekânı ve cinsel yönüyle halkı şok ettiği, 1863 Salon des Refusés’te sergilediği birkaç tartışmalı eseri ile birlikte Paris’te en kötü şöhretli ressamlardan biri hâline geldi. Bir sonraki yılın yaz mevsiminde, belki de maruz kaldığı sert eleştirilerden kurtulma arayışı içinde, Manet, denizle ilgili temaları ve balıkların durgun hayatlarını resmettiği, Fransa’nın kuzey Atlantik kıyısında bir şehir olan Boulogne-sur-Mer için Paris’ten ayrıldı. Manet oradaki dingin yaşamları sona erdirdi ama Paris’e dönene kadar, Steamboat Leaving Boulogne dâhil denizle ilgili resimlerini tamamlamadı. Onun kalın, yassı fırça işi, eleştirmenleri kızdırmasına rağmen bu eserler sanatçılar için bir dönüm noktasını temsil eder; bunlar, sonraki on yılda Manet’in empresyonist meslektaşlarına ilham vermiştir.
Steamboat Leaving Boulogne, Manet’in bu dönemde yaptığı en dikkat çekici deniz resmi sayılabilir. Resim yüksek bir ufuk çizgisine sahiptir ve tasvir edilen çeşitli gemilere karşı suyun duvar benzeri enginliğiyle doludur. Yükselmiş ufuk, basık nesneler ve mesafe ve asimetrik kompozisyon, Fransa’da o dönemler oldukça popüler hâle gelmiş, Japon tahta-baskı resimlerden esinlenilmiştir. Eskiz benzeri bir empresyonist tarzı umarak, Manet, tablonun dokumasının yer yer akmasına izin veren mavi ve yeşil boyanın canlı ve enine fırça darbeleriyle suyu betimlemiştir. Teknelerin ayarı, ufuk yönündeki fırça darbelerinin hafif daralması, köpük ve duman izlerinin diyagonal yönü uzaklaşan bir mesafe izlenimini uyandırırken, tablonun bu gibi ifadeleri resim yüzeyinin yassılığını vurguluyor.

Çeviri: Ufuk Altunbaş
Kaynaklar:
http://www.manet.org/alabama-and-kearsarge.jsp
http://www.manet.org/the-kearsarge-at-boulogne.jsp
http://www.manet.org/steamboat-leaving-boulogne.jsp

MozartCultures

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla