Site Loader

Felsefe kitapları liste yazımızı bölümler halinde hazırlamayı düşündük. Aşamalı bir şekilde yoğunluğu artırmanın doğruluğuna inandığımız için ilk bölümde sadece altyapı diyebileceğimiz 5 kaynaktan bahsedeceğiz.

Bu liste tarafımızdan düzenli olarak yeni bölümler ile zenginleşecektir. Böylece okur, serinin bölümleri ile paralel olarak, anlaşılabilirliği azaltmadan bilgi seviyesini artırarak okuma yapma şansı bulacaktır. Bu kitaplar merak eden ve ilgi alanı olarak felsefeyi seçmiş, sevmiş okurlarımız için özellikle seçilmiştir.

Felsefe alanı ile ilgili bu tarz kitap listelerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdan özellikle kaçınmanın faydalı olacağına inanıyorum. Bu durum, önemli felsefi  kitapların ya da filozofların kendi felsefi sistemlerini kurdukları ünlü eserlerinin okuyucu ile ‘çok erken’  paylaşılması. Yeni bir alan ile ilgili okumalar yapacak her okurun, karşısında kocaman bir terimler dağı oluşur, çünkü  her alanın kendine özgü bir dili ve kelimeler örgüsü vardır. Bundan dolayıdır ki sistemlerle ‘çok erken’ tanışılırsa okuma iyice yormaya ve daha alan ile tanışamadan soğumaya neden olabilir.


Felsefe kitaplarıTemele hakim olmak ve soru işaretleri kalmadan ilerlemek en mantıklısıdır. Diğer türlü olursa yabancı olunan tek bir terim bile bir sayfalık berrak bir anlatımı gölgede bırakabilir. Bu nedenledir ki kitap listesine öncelikle bir sözlük ile başlamak istedim.

Sadece felsefe ile de ilgili olmadan, genel olarak, şunu söyleyebilirim ki tüm sözlükler aslında en önemli kitap türlerindendir. İçerikleri sadece kendi alanları olduğundan en doğru, en sağlıklı, en örtüşen açıklamaları ancak kendi alanı için yazılmış bir sözlükte bulabiliriz.

Bir “Felsefe Terimler Sözlüğü” elimizin altında olmalıdır. Bu sözlüğü oldukça uzun süre ve sık sık karıştırmanız gerekecektir felsefe dünyasında ilerlemek, gezmek için.

Sözlük zorlanılan terimler konusunda yardımcı olacağına göre, artık felsefenin ne olduğu ya da ne olmadığı üzerine biraz düşüncelere dalma vaktidir.

Bunu çok yorucu olmadan yapabilmek adına, Nermi Uygur’un “Felsefenin Çağrısı” kitabını tavsiye etmek isterim.

Felsefe kitaplarıBu kitabın avantajı oldukça derli toplu bölümlere ayrılmış olmasıdır. Bölümler birbirini takip etmektedir. Ancak okur rahatlıkla tek tek bölümler halinde de ilerleyebilir.

Böyle bir okumayı seçen okur, arada geçen, okuyamadığı yahut okumayı ertelediği bölümlerde herhangi bir kopukluk yaşamayacaktır. Takibi oldukça kolay olacaktır. Bölümler şu şekildedir:

 • Bir Felsefe Sorusu Nedir?
 • Felsefede Temellendirme
 • Felsefe mi? Metafizik mi?
 • Bölük – Pörçük Felsefe
 • Fesefe Dünü ve Yarını

Bu bölümler de kendi içlerinde mini kısımlara ayrılmış ve gayet anlaşılır bir hale getirilmiştir okuyucu için.

“Tanrı konuşsaydı, bilme ve eylemesinde, tanımı gereği, en yetkin varlık olduğu benimsense bile, Tanrı da felsefe yapacaktı.” Nermi Uygur- Felsefenin Çağrısı

Felsefenin Çağrısı istenilen aralıklarla, yormayan bir sıklıkta okunurken; arada küçük diyaloglara şahit olmak oldukça keyifli gelecektir diye düşünüyorum.

Antik Felsefe bu tür diyaloglar ve ilk filozofların hikayeleri ile doludur. Bu nedenle sıradaki okuma, ya da paralel okuma diyelim, bu dönemlere ait olan bir kitap olmalı, hem bu şekilde zaman çizgisi olarak da doğru ilerlendiği için okur felsefenin doğuşu ve ilerleyişi ile ilgili çok daha doğru biz çizelge oturtacaktır zihninde.

Felsefe kitapları

Walther Kranz “Antik Felsefe” kitabı iki kısımdan oluşmaktadır. Socrates Öncesi denilen felsefe dönemi ile ilgili çok açıklayıcı ve notlarla dolu bir kaynaktır.  Eğlencelidir de. Kitap aynı zamanda orijinal metinler ve bunların açıklamalarını içerir. Ayrıca içeriği olan özlü sözler ve diyaloglar ile okuması oldukça keyifli bir hale gelmiştir.

“Doğanın bitimsiz düzenine bakar

Gözünü ayırmaz, bu kosmos nereden,

Nasıl doğmuştur, bunu sorar.

Temizdir, lekesizdir böyle bir kişi

Kötülükten, şüpheden uzaktır her işi.” Euripides.

Antik Felsefe kitabı okura kendisini, bir sürü baş kahramanı olan heyecanlı ve merak uyandıran bir filmin içinde gibi hissettirecektir. Her sayfa bittiğinde “Acaba sonra ne anlatacak? Kim ne demiş, ne cevap vermiş? Neler düşünmüşler? Nasıl düşünmüşler? Neler yaşamışlar? gibi meraklar okurun kitabı hızlıca bitirmesini sağlayacaktır. Başka bir dönemde zihinler nasıl işlemiş, günlük hayatlar nasıl ilerlemiş; bunlarla tanışmak oldukça keyifli gelecektir.

Yine giriş döneminde okunması gereken önemli kitaplardan biri olarak gördüğüm meşhur “10 konuşma” var. J.M Bochenski‘nin 1958 yılında yaptığı on adet konuşma toparlanarak kitap haline getirilmiş.


Felsefe kitaplarıFelsefe altyapısı için kesinlikle faydalı ve oldukça anlaşılabilir bir kitap. Yavaş yavaş isimlere, filozoflara ve felsefenin önemli kavramlarına ‘me
rhaba!’ demek gibi bir okuma. Temel kavramları içeren 10 bölüm (konuşma) şu şekildedir;

 • Yasa
 • Felsefe
 • Bilgi
 • Doğruluk
 • Düşünme
 • Değer
 • İnsan
 • Varlık
 • Toplum
 • Mutlak

“İnsanın kuşku götürmez özelliklerini belirterek başlamamız en iyisi olur. Bunlar iki ana başlık altında toplanabilir: İnsan ilkin bir hayvan, ikincileyin ilginç, bütünüyle eşsiz bir hayvandır” Felsefece Düşünmenin Yolları –J.M.Bochenski

Kısacık zamanda bitecek bu kitap, eğer istenirse “Antik Felsefe” ve “Felsefenin Çağrısı” kitapları ile aynı dönemde belirlenmiş bir zamanda, dönüşümlü olarak da okunabilir niteliktedir. Yine bölümleri sayesinde sadece istenilen bölümü okunup ardından belki aynı bölüme okuma tekrarı yapılması bile oldukça faydalı olacaktır.

Beşinci ve son sıra için seçtiğim, aktif bir sorgulama örneği. Okunması eminim ki okuru terim ve karmaşık kavramlardan biraz uzaklaştırıp, okurun  akıcı bir zihin etkinliği yapmasını sağlayacaktır.

Felsefe kitapları

“Sokrates’in Savunması”, Platon’un Socrates’in yargısı ve ölümünden çok sonra yazdığı bir metindir. Hem Socrates’in yöntemini anlamak için birebir örnekler içermektedir hem de felsefe aktivitesinde derin düşünmenin, hatta, nasıl düşünmenin gerektiğini okura basit bir şekilde açıklayacak niteliktedir. Socrates’in kendi avukatlığını sanki canlı olarak izler ve dinler gibi bir okuma.

“Eğer onlar her doğru söyleyen adama ‘konuşmacı’ diyorlarsa, diyeceğim yok. Bunu demek istiyorlarsa ben öyle olduğumu kabul ederim; ama onların anladığından bambaşka anlamda. Herhalde, az önce de dediğim gibi, söylediklerinde doğru bir yan hemen hemen yoktur; ben ise size tüm gerçeği söyleyeceğim.” Socrates’in Savunması -Platon

Yorumlarınızı bekliyoruz, iyi okumalar…

Hazırlayan: Gizem Gökçakan.

3 Replies to “FELSEFE KİTAPLARI (BÖLÜM I)”

 1. Öncelikle verdiğiniz bu emeğe teşekkür etmek isterim. Aslında benim gibi felsefeye yanlış tavsiyelerle başlayıp ve zorlanan biri için gayet güzel ve sade.Bir diğer güzel yanı ise bu konunun devamının geleceğinin belirtilmesidir. Teşekkürler

  1. Merhaba Ahmet bey, yorumunuz için asıl biz teşekkür ederiz. Sizin geri dönüşleriniz bizim doğru yolda ilerleyebilmemiz için çok mühim. Bu listeye aylık olarak yeni bölüm eklemesi yapmayı düşünüyorum. Dediğiniz gibi sade ve sağlam ilerlemek her zaman daha sağlıklı oluyor. Kişisel fikrim de aynı şekilde. Felsefe ile ilgilenmek isteyen okura -zamansız- aşırı bilgi yüklemesi yapma hatasına düşmek istemiyoruz doğrusu. Vakit ayırıp, fikrinizi paylaştığınız için çok mutlu olduk.

 2. Merhaba,

  Uzun zamandır bu kategorilerde, bu tür içeriklere sahip kaliteli bir blog arıyordum.
  Bu alanda nitelikli Türkçe blog çok az. Emekleriniz için teşekkür ediyorum.
  Yeni içerikleriniz için iletişim bilgilerimi bırakıyorum.

  Kolaylıkar&Selamlar

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla