Site Loader

Galata Kulesi,İstanbul’un Galata semtinde bulunan kocaman bir kule bunu hepimiz biliyoruz. 528 yılında inşa edilmiş her ne kadar sözelci olsamda yaptığım ince hesaplara göre tam tamına 1489 yıldır İstanbul’un incisi , mıknatıs gibi turist çekmesinden ötürü esnafın gözdesi,verdiği birbirinden havalı pozlarlada ınstagram’ın bir tanesi.

Yıllar evvel Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u bize hediye etmediği zamanlar İstanbul yaban ellerdeydi o vakitler Roma’nın zayıfladığından istifade Cenevizliler Galata’yı ablukaya alıyor ve sağı solu iyi gözetlemek için bi kule yapalım diyorlar ve Galata kulesi yapılıyordu.

İstanbul’un fethinden sonra işler değişiyor ve kulenin başına gelmeyen kalmıyor.

İlk vurgunu 1509 yılında meydana gelen insanların ”küçük kıymet” dediği depremde alıyor. Hasar büyük ama bizde öyle müthiş mimarlar var ki hemen toparlıyorlar dönemin en başarılı mimarı Hayrettin sıvıyor kolları hemen onarıyor eskisinden daha iyi oluyor kule. Gerçi oldu olmasına ama bu seferde Kanuni Sultan Süleyman tarafından hapishane yapılıyor mahkumlarda ki lükse bakar mısınız volta atmaya bi çıkıyorsun karşında İstanbul manzarası ateş ediyor… Sonra bir takım sebeplerden ötürü hapishane kapanıyor ve kule Takıyüddin Efendi diye biri tarafından rasathane olarak el değiştiriyor. Fakat Sultan 3.Murat daha sonra, ahalinin “meleklerin eteklerinin altına bakılıyor” “yıldızlarla uğraşmakta hayır yoktur” gibi cahil cahil söylemlerden illahlah edip rasathaneyi kapatıyor. Sonradan napsak ne etsek bu kuleyi diye düşünüp bari tepesine geçip yangınlara bakalım diyorlar böylece bu seferde yangınlara karşı gözetleme kulesi oluyor.

Galata kulesi kariyerinde ki asıl sıçramayı hepimiz gibi Cumhuriyet Döneminde yaşıyor,restorasyon geçirip bugün ki restoran ve seyir tepesi kariyerine başlıyor.. (inşallah hiç emekli olmaz)

Bunlar teknik bilgilerdi şimdi bizzat kendimin deneyimlediği uygulamalı bilgilerden bahsedeceğim..

Sevgili Galata Kulesiyle 11 Şubat 2016 tarihinde saat 13:56 sularında tanıştım. Tabi ki oraya tek gitmedim, hakkında kiminle çıkarsan onunla evlenirsin rivayeti olan bu yerede kız arkadaşımla gitmedim taktir ederseniz ki..

Bilmeyenler için anlatayım rivayete göre bir kadın ve bir erkek daha evvel hiç Galata kulesine çıkmamış olmak şartıyla birlikte oraya giderse mutlaka evlenirlermiş.

Bütün bu kriterlere uygun olarak çıktık biz Galata’ya Allahım o ne! İstanbul ayaklarının altında, Topkapı-Ayasofya-Sultan Ahmet alayı karşında manzara full hd. Yanımda ki ismini anmak istemediğim er kişi manzaraya karşı küçük dilini yutmuş bu zamana kadar nasıl gelmemişim diye söyleniyor benimse zerre umrumda değil yemişim manzarayı acaba düğünü nerede yapsak diye düşünüyorum… İstanbul manzarasına bakıp oracıkta hayatımın geri kalan tahmini 50-55 senesini ( yaş ve zeka farkından dolayı onun yaklaşık 30-35 sene) planlamam 15 dakikamı almadı havadar ortam oksijen falan zihin açıyor baya.Galata’yı tavaf ettiğimizde çocuklarımızın isimlerine bile karar vermiştim …

Sonunda ne oldu diye sorarsanız 15 dakikada rivayete güvenip yaptığım hayat planlaması C-4 patlayıcısı gibi elimde patladı!

Galata’ya kiminle çıkarsan onunla evlenirsin dediler çıktığım gün terk edildim işin komik tarafı sevgili bile olamadan terk edildim.. Böyle rivayete yazıklar olsun! Ve asıl enteresan olay bu karmayı çevremde ki hemen hemen herkes yaşadı yani çıkan kimse evlenmedi üstüne terk edildi en son arkadaş şeytan taşlar gibi allah belanı versin diye kuleyi taşlıyordu. Biz çıktık evlendik rivayet doğru diyen varsa beri gelsin çeyrek göndermezsem namerdim bu kadarda iddalıyım!

Sizlere naçizane tavsiyem canım kule zamanında yeterince ızdırap çekmiş bide bu müşteri çekmek için uydurulan rivayetlere inanıp kuleyi daha fazla üzmeyelim efendi efendi manzara bakmaya bir iki fotoğraf çekilmeye gidelim o kadar. Tek beklentimiz Mikailin sunacağı güzel hava şartları ve belki martıyla yakalanan bir iki güzel kadraj olsun

Hazır bu kadar duygusal bilgi vermişken işin birazda maddi kısmından bahsedeyim.

2017 giriş ücretleri

Öğrenci;5 TL

Normal;15

Turist;25 ( Fırlayan Euro’nun Dolar’ın hıncını bu gariplerden çıkarıyorlar galiba bilemedim)

Sevgiler

İyi günler

MozartCultures

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla