Site Loader

4973hejwtb.png

Edward Hopper’ın en ünlü tablolarından biri olan Gece Kuşları (Nighthawks), tabloyu gören bir kişinin veya sanat tarihi dersi alan herkesin aklında kalmıştır. Anlaşılabilir gibi görünebilir, ancak bu aldatıcı basit parça ardında çok sırlar tutar.

1. Hopper’ın karısı aslında ilk sanat tarihçisiydi.

Josephine Hopper kendisinin ve kocasının tablolarının hakkında makale paylaşılan bir dergiyi yönetti. Gece Kuşları’nın (21 Ocak 1942) tamamlanma tarihini ve resimde başlangıçta ‘Gece Kuşları’ başlığının yer aldığı gibi çeşitli diğer ayrıntıları aslında bu dergi sayesinde biliyoruz.

2. Gece Kuşları anında hazırlanan bir klasikti.

Chicago Sanat Enstitüsü müdürü Daniel Catton Rich, Hopper’ın son dokunuşlarına takiben kısa bir süre sonra resmin üzerine bir göz attığında, 19. yüzyıl Amerikalı peyzaj ressamına atıfta bulunarak bunun “Homeros gibi ince” olduğunu ilan etti.

3. Beklediğinizden çok daha büyük.

Bir milyon farklı hikayenin başlangıcı veya sonu olabilecek bu sakin sahne, Mona Lisa misali küçük bir tablo olabilirmiş gibi görünüyor. Ancak işin aslı; 2.51 metre x 1.52 metre boyutlarında olduğu söyleniyor.

4. Gece Kuşları’ndaki bir müşteri büfe’nin sahiplerinden biri olabilir.

Josephine’in notlarında müşterilerinin birinden bahsettiği görüldü. “Gece Kuşu olan adam karanlık bir takım elbisesinin içinde. Başında siyah bandı ile beraber olan çelik grisi şapkası, mavi gömleği (temiz) ile elinde sigarasını tutuyor.”

5. Aslında Edward Hopper ve Josephine Hopper’da tablo içinde birer modeldi.

Josephine Hopper, kız kardeşi Marton’a yazdığı bir mektubunda; ” Ed gece vakti bir büfe’de içinde 3 figur yer alan çok güzel bir resim çalışmsı bitirdi. Resim için “Gece Kuşları” isminin çok yakışacağına eminim. Edward aynada iki adam için tek tek poz verdi. Aynı şekil de ben de bir hanımefendi için. Edward bunun için yaklaşık 1 aydır çalışıyordu.”

6. Hopper, Gece Kuşları’nın yaratılışından önce eskizler çizdi.

Hopper, sadece 10 yaşında iken hızlı bir eskiz sanatçısı haline geldi ve yetişkin olarak sık sık New York’un sokaklarında dolaşırken elinden ne eksiz defterini, ne de kalemlerini düşürürdü.

Eskizler, bir eserin yaratılması için ilk adım olmak ile beraber,  Hopper son resminde ölümsüzleştirmek istediği o keskin anların bir taslağını çizerek işini bir adım daha ileriye götürdü.

New York Whitney Amerikan Sanat Müzesi’nde, 2013 yılında düzenlenen bir sergide yaklaşık 200 adet Hopper’a ait eskizler gösterildiğinde bunların arasında “Gece Kuşları”nın doğuşuna sebep olan 19 eseri işin gelişimini belirten eskizlerin var olduğunu ortaya koydu.

7. Ernest Hemingway’ın kısa öyküsü Gece Kuşları’nın boyanmasında ilham kaynağı olabilir.

Hopper’ın biyografisini yazan Gail Levin, “Hemingway’in kısa öyküsü olan ‘The Killers’ dan esinlenen Hopper, ilk kez öyküyü Scribner’ın dergisinde okuduğunu ve çok beğendiğini belirterek, Scribner’a bir hayran mektubu yazmıştır. Ona, kısa öykünün sahibi olan yazarın diğerlerinden çok daha iyi olduğunu ve diğer hikayeler gibi duygusal ya da sakarin olmadığını, aksine sıradışı olduğunu belirtmiştir.”

8. Van Gogh’un “Kafe Terasta Gece”si’nden biraz etkilenmiştir.

tarihi_olaylar_galeri_cafe-terrace-at-night-jpg_320308212_1429192874-jpg_572029862_1433698521.jpg

Benzer temalar ve geceleyin ışık kullanımı üzerine yoğunlaşmaya dayanan Levin, ünlü ressam Vincent Van Gogh’un bu parçasının Hopper’daki bazı fikirleri tetiklemiş olabileceğini de ileri sürdü. İlginç bir şekilde; Kafe Terasta Gece, Hopper’in Gece Kuşları üzerinde çalıştığı sırada New York’ta Ocak 1942’de sergilendi. Hopper’ın Van Gogh’un resmini görebileceği muhtemeldir, çünkü kendi eserleri de aynı mekanda sergileniyordu.

9. Parçanın popüler bir okuması “savaş zamanlı izolasyon” üzerine odaklanmaktadır.

Hopper, karakterlerini ışık ve pencere tarafından dikkatle oluşturmuş ve dış dünyadan ayrılmıştır. İzleyicinin bu yalnız gece dünyasına giriş imkânı tanıyacak hiçbir kapı gösterilmemiştir. Ayrıca paylaşılan alanda bile karakterler birbirilerine dokunmasa da çok yakındır. Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı’na girmesinden hemen sonra boyanmış olan Gece Kuşları, dünyayı değiştiren çatışmanın soğutma etkilerinin bir göstergesi olarak görülebilir veya gösterilebilir.

10. Ama Hopper, kalabalıkta bile yalnız hissediyordu.

Bir çok sanatçı eserlerinin üzerinde New York’un koşuşturmacasında hissedilen izolasyonu yansıtıyordu. Gece Kuşları’nın New York’taki yerli halkı “Bilinçsizce, muhtemelen büyük bir şehrin yalnızlığını boyuyorduk” dedi.

11. Lokantanın floresan ışığı Hopper’ın işini kötüye sürükledi.

1940’lı yılların başında, flüoresan aydınlatmanın ticari kullanımı yine de nispeten yeni bir olgu idi. Hopper, parlaklığını doğru bir şekilde elde etmek için, beyaz kurşun yerine beyaz bir çinko boyayı denedi. Bununla birlikte, 17 Haziran 1959’da kaydedilen uzun bir röportajda Hopper, çinko beyazının nihai olarak nasıl kırıldığını açıkladı ve kurşuni beyazın yerini alacağı bir restorasyonu talep etti. Bu kötü deneyim nedeniyle, Hopper bir daha asla çinko beyaz kullanmamıştır.

12. Hopper, Gece Kuşları’nda yer alan yemeklerin gerçek bir yere dayandığını iddia etti.

Yine de Hopper, büfenin gerçek adını söylememekte ısrar ediyordu. Hopper tarafından ele geçen tek ipucu; “Gece Kuşları, New York’un Greenwich Caddesi’ndeki iki sokağın buluştuğu bir restoran tarafından önerildi.” demesiydi.

13. Bu ilhamın alındığı asıl yeri gerçek bir tartışma konusudur.

Halkın görüşlerine göre büfe’nin olduğu Mulry Meydanı, Greenwich Bulvarı’nda ve Yedinci Cadde’de yer alan küçük üçgen bir yer. Geçmişe ait kayıtlar, bir benzin istasyonunun 1940’ların başında orayı işgal ettiğini, aslında oranın bir büfe olmadığını gösteriyor.

14. Gece Kuşları’nın mekanı muhtemelen birkaç yerin birleşmesinden oluşabilir.

Mayıs 2013’te New York Dergisi, New York Dergisi, Gece Kuşları’nın gerçek ilhamını izlemek için tartışmayı bir kez ve herkes için çözmek için sokakları ve tarihi fotoğrafları ovmak üzere yola çıktı. Sonuçta, Hopper’ın resim içerisindeki mükemmel akşam yemeğini Manhattan mimarisinin çeşitli unsurlarından oluştuğuna karar verdiler. Bu bileşenler, Flatiron Binası’nın eğrisi olan 11. Cadde’de bir cam ve çelik vitrini içerir ve Crawford Lunch adında uzun süre önce gitmiş bir büfenin olduğuna kanaat getirir. Kısacası, 2013 yazında doğru sonuca ulaşmak için Flatroad Binası’nın üzerinde bir görüntüleme penceresinde Gece Kuşları’nın 3D versiyonu oluşturuldu.

15. Gece Kuşları sayısız sanatçının ilham kaynağı olmuştur.

Amerikan sanat tarihinde en ikonik eserlerden biri olan Gece Kuşları, pop kültürü boyunca ortaya çıktı. Güzel sanatlardaki ilhamını, George Segal’in heykeli The Diner, Roger Brown’un resmi olan Porto Riko Düğünü, Banksy’nin Şömineli Giysileri ve James Dean, Humphrey Bogart, Marilyn Monroe ve Elvis Presley gibi trajik ünlüler ile Phillie’nin restoranını dolduran Gottfried’in Helnwein’in Bulutlu Hayaller Bulvarı’ndaki ilhamını görebilirsiniz.

Şair Wolf Wondratschek ve romancı Joyce Carol Oates, Gece Kuşları için çeşitli eserler yazdı. Amerikalı şarkıcı-söz yazarı Tom Waits 1975 albümüne “Gece Kuşları Büfe’de” adını verdi ve kayıt kapağında kendisini benzer bir senaryoya yerleştirerek resimde kendi döngesini yarattı. Gece Kuşları’nın klasik sahnesi; Dario Argento’nun Deep Red, Wim Wenders’ın The End of Violence, James Foley’in Glengarry Glen Ross, ve Herbert Ross’un Pennies From Heaven gibi filmlerde yer alıyor. Ayrıca Ridley Scott’ın Blade Runner ve Alex Proyas’ın Dark City’in öz estetiğini de etkiledi.

MozartCultures

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla