Site Loader

Wolfgang Becker yapımı olan bu film Alex ve ailesinin yazlık evlerinden görüntülerle başlar, çocukluğundan, babasının Batı Almanya’ya kaçmasından sonra olanlarla devam eder. 2004 yapımı olan bu filmde, sosyalist rejim destekçisi olan annesi bir gün komaya girer. 8 ay komada kalan bu kadın uyandığındaysa Berlin duvarı çoktan yıkılmış, Doğu Almanya ve Batı Almanya birleşmiştir. Ancak Alex’in annesinin bunlardan haberi yoktur. Alex ise sosyalist rejime sıkı sıkıya bağlı olan annesinin hayallerini yıkmak istememiş ve bu gerçeği ondan saklamıştır. Annesi yatalak bir hastaya dönüştüğünde annesinden gerçekleri saklamak için elinden geleni yapmıştır, sosyalist rejime dair eski haberleri bile annesi farkında olmadan yeni haberler olarak izlemiştir. Eski sosyalist rejimi destekleyen arkadaşlarını bile getirmiş, birlikte sosyalist rejim yıkılmamış gibi konuşmuşlardır. Onu hayal kırıklığına uğratmamak için çöpten eski Doğu Almanya üretimi turşu kavanozlarını bile toplamıştır. Alex’in annesi için yaptığı bu fedakârlıklar küçümsenemeyecek kadar önemlidir.

Sınırların olmamasını isteyen bir grup aktivist yürüyüş yaparlarken polislere yakalanırlar. O sırada oradan geçmekten olan annesi aniden kalp krizi geçirir. Alex ise göstericilerin arasındadır. Oğlunun yere yığıldığını gören kadın, yaşadığı şokla birden yere yığılır. Alex ise tutuklandığı için annesinin yanına gidemez. Bu kısım ise filmin en duygusal kısımlarından birisidir.

Film hakkında en önemli şeylerden biri, saf politika ile yoğrulmamış olmasıdır. Bu da, tarihi olaylarla fazla ilgilenmeyen insanlara bile filmi sevdirmiş, tarihi olaylara ilgilerini çekmeyi başarmış, tekrar tekrar sıkılmadan izlenebilecek bir film haline getirmiştir. Film bize önemli gerçekleri yansıtırken aynı zamanda bir yandan anneyle oğlun arasındaki duygusal bağı da gösterirken diğer yandan bir insanın sevdiği bir insan için ne kadar fedakârlık yapabileceğini gerçekçi sahnelerle önümüze koymuştur. Sekiz aylık koma sürecinde, oğlu annesine olan inancını yitirmemiş, onu her gün ziyaret etmiş, her gün konuşmuştur. Her ne kadar yalan söylemeyi kötü bir davranış olarak görsek de, Alex’in annesinin durumunda, çok fazla yaşamayacağı belli olan bir insanın kurduğu hayalleri yıkmamak adına Alex’in yaptığı davranışlar çok centilmence bir hareket olmuştur.

Şüphesiz ki Berlin duvarının yıkılması 20. yüzyılda tarih sahnesinde ortaya çıkan en önemli ve unutulmayacak olaylardan biridir. “Utanç duvarı” olarak da adlandırılan bu duvar, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarına engel olmak için inşa edilmiştir. Başlangıçta tel örgülerle çevrilen Doğu Almanya sınırı, insanların kaçmalarına engel olmayı başaramadığı görüldüğünde duvarlar örülmeye başlanmıştır. Duvarın Doğu Almanya kısmına bakan kısım ise kaçan olduğu zaman kolayca fark edilebilmesi için beyaz renge boyanmıştır. Batı Almanya kısmına bakan kısım ise grafiti ve resimlerle kaplıdır. Filmdeki kahramanlarımız da Doğu Almanya’da yaşamaktaydı. 10 yıl boyunca bu duvarlarla yaşandıktan sonra, duvarlar yıkılmış ve Doğu Almanya, Batı Almanya ile birleşmiştir. Duvarın yıkılması, sosyalizmin Almanya’da çöktüğünün en büyük somut göstergesidir. Nitekim öyle de olmuş, Doğu Almanya Batı Almanya ile birleşirken aslında Batı Almanya olarak da bilinen Almanya Federal Cumhuriyeti’ne katılmıştır.

Alex tüm çabalarına rağmen bazı şeyleri annesinden saklayamamıştır. Örneğin annesi ve eski sosyalist rejim destekçileri konuşurlarken pencereden görünen Coca Cola afişini annesinden gizleyememiştir. Coca Cola ile ilgili yaptığı yorumlar ise güldürücüdür. Coca Cola’nın sosyalist içkisi olduğunu ve Batı Almanya’nın yıllarca onları kandırdığını söyler Alex annesine. Aslında komik olarak görünen bu durum duygulandırıcıdır çünkü genç bir erkek az yaşayacağını bildiği annesi için elinden geleni yapmaktadır.

Yine bir sahnede, Alex’in annesi yatağa bağlı yaşarken bir gün yürümeyi denemiş, kendini zorlayarak da olsa sokağa çıkmıştır. Sokağa çıktığında birçok farklı şeyle karşılaşmıştır. Sosyalist rejime ait olmayan yazılar, tabelalar… Özlediği hiçbir şeyi tekrar yerinde bulamamıştır. Apartmana yeni taşınan ev sahibini gördüğünde, adamın Wuppertal’dan, yani Batı Almanya’ya ait olan bir yerden yaşadığı yere taşınması onu şaşırtmıştır. Lenin heykelinin de kaldırıldığını görmesi, Alex’in kız arkadaşı Lara’nın ona Doğu Almanya’nın yıkıldığını söylemesi gibi Alex’in ne kadar uğraşsa da saklamayı bazı gerçeklerle yüzleşmesine rağmen hala Alex’in onun için yaptığı hayali dünyada yaşaması, Alex’in annesinin de Alex’in yarattığı dünyadan çıkmak istememesini, gözünün önündeki gerçeklere inanmak istememesini göstermektedir. Sosyalist rejime gönülden bağlıdır Alex’in annesi. Yıkıldığı gerçeğiyle yaşamak istememektedir.

Film bir yandan da bize olayları kendimiz yaşıyormuşuz gibi hissettirmektedir. Alex paraların nerede olduğunu annesinden öğrendikten sonra Doğu Almanya Markı’nı değiştirmek için kız kardeşiyle birlikte hemen bankaya gider ancak paralarını değiştiremezler.

Doğu Almanya halkının birleşmeye alışması zaman alacak gibi görünmektedir. Alex’in kız kardeşinin Burger King’de çalışmaya başlaması bu sürece alışmaya başladıklarını gösterse de aslında yapılacak çok şey vardır. Doğu Almanya’nın eğitimsiz kaldığı ve şimdiki Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Almanya’nın doğusunu kalkındırmak için elinden geleni yaptığı söylenmektedir.

Filmin bir diğer duygulandırıcı sahnesi de, Alex’in annesinin Alex’in babasıyla ilgili gerçekleri söylemesidir. Annesi çocuklarına babasının kendisini aldattığı gerçeğinin aslında yalan olduğunu söylemiştir. Babasının Doğu Almanya’da yaşamayacağını o yüzden kaçtığını söylemiştir. Berlin duvarı hakkında araştırma yaptığımızda ailelerin bunun gibi birçok öyküsü olduğunu görürüz. Bu açıdan filmin önemli bir sahnesidir.

Alex’in annesi, eşini son kez görmek istiyordur ve Alex ve Ariana annelerinin ölmek üzere olduğunu anladıklarında Alex onun için son bir kez bir iyilik daha yapar. Babasıyla annesini tekrar görüştürür. Ancak Alex babasını ilk gördüğünde yüzünde üzgün bir ifade okunur. Babası yeni bir aile kurmuştur, başka bir eşi, çocukları, tıpkı Alex ve kardeşi Ariana gibi bir kız ve erkek, arkadaşları vardır. Alex’i ilk gördüğünde tanıyamamıştır.

Son sahnede ise Alex, annesinin üzülmeyeceği bir şekilde annesiyle sosyalist rejimi veda ettirmiştir. Alex’e göre bu güzel bir vedadır. Çok kısa bir süre sonra ise annesi hayata gözlerini yummuştur.

Film genel olarak sosyalizmin Almanya’da sönüşünü anlatırken pek çok açıdan izlenmesi gereken bir film olarak aklımıza yerleşmiştir. Her ne kadar filmde komedi unsurları olsa da genel itibarıyla oldukça hüzünlü bir filmdir. Bu yüzden bu film gönül rahatlığıyla herkese tavsiye edilebilir.

Berfin Emekli

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla