Site Loader

 

Çeviren: Zeynep Alpay

Aynı zamanda Altınlı Kadın olarak da bilinen bu portre, Gustav Klimt’in önemli müşterisi olan Adele Bloch-Bauer’u yaptığı iki biçimsel tablodan birisidir. Adele, Klimt’in yaşadığı ve çalıştığı Viyana’daki zengin bir sanayicinin karısıydı. Portre, Adele’in kocası Ferdinand Bloch-Bauer, bir Yahudi bankacı ve şeker üreticisi tarafından yaptırıldı. Yapıt, Bloch-Bauer’ın Viyana’nın kültürel eliti içindeki sosyal konumunu vurgular. Adele’in zengin figürü, zenginlikle süslü, iç dekorasyonda zengin bir şekilde dekore edilmiş, neredeyse soyut desenli blokların mücevher tonlu zeminine dayanıyor. Güzel değil mi?

Portrait-Of-Adele-Bloch-Bauer-1.jpg
Gustav Klimt, Adele Bloch-Bauer portresi I, 1907, Neue Galerisi NY

II. Dünya Savaşı sırasında Naziler, Bloch-Bauer ailesinin koleksiyonundaki diğer sanat eserleri ile birlikte bu portreye sahip oldular. 2006 yılında, yasal müzakerelerin yıllar süren çalışmaları, Bloch-Bauer mirasçılarına iade edildi ve daha sonra diğer koleksiyonlara satıldı. Kasım 2006’da Christie’nin müzayede evi, müzayedeyi, açık artırmada en yüksek dördüncü fiyat parçası olan 88 milyon dolarlık açık artırmada sattı.

 

Gustav.jpg
Gustav Klimt, Adele Bloch-Bauer II, 1912, özel koleksiyon Portresi

Portre, Klimt’in altın fazının son ve tamamen kendisiyle özleşen eseridir. Bu Adele’in Klimt tarafından yapılan iki tasvirinden ilki oldu – ikincisi 1912’de tamamlandı; bunlar sanatçının sahip olduğu birkaç eserden ikisi idi. Adele 1925’de öldü; Klimt’in sanat yapıtlarının Galerie Belvedere’ye bırakılmasını istedi, tabloların ona değil, Ferdinand’a ait olmasına rağmen.
Adele Bauer zengin bir Yahudi Viyana ailesindendi. Babası Avusturya-Macaristan’ın yedinci büyük bankası olan Wiener Bankverein’in ve Doğu Demiryollarının genel direktörünün direktörlüğünü yaptı. 1890’ların sonlarında Adele, Klimt ile tanıştı ve onunla bir ilişkiye başlamış olabilir. Görüş, ünlü bir kadın oyuncu olan Adele ve Klimt’in bir ilişkisi olup olmadığı konusunda ayrılmıştır. Bazıları, Adele’in kesinlikle metresi olduğu bilinen Klimt tarafından resmedilmiş tek sosyete kadını olduğunu düşünürken, bunun için gerçek bir kanıt yoktur.

 

 

2.-Adele-Bloch-Bauer.jpg
Adele Bloch-Bauer’in Fotoğrafı

Adele’in ebeveynleri bir bankacı ve şeker üreticisi olan Ferdinand Bloch ile bir evlilik düzenledi; Adele’in ablası daha önce Ferdinand’ın ağabeyi ile evlenmişti. Ferdinand nişanlısından daha yaşlıydı ve 1899 yılının Aralık ayında evliliğinde, Adele 18, Ferdinand 35 yaşındaydı. Çocuk sahibi olmayan çift soyadlarını Bloch-Bauer’a çevirdiler. Sosyal olarak iyi bir şekilde bağlantılı olan Adele, yazarları, politikacıları ve entelektüelleri kendi evinde düzenli misafirlikler için bir araya getirdi.
Çift, bir sanat aşkı paylaştı ve on dokuzuncu yüzyıl Viyana resimlerini ve modern heykelleri toplayarak birkaç sanatçıya patronluk yaptılar. Ferdinand’da da neo-klasik porselen için bir tutku vardı ve 1934 yılına kadar onun koleksiyonu 400’ün üzerinde ve dünyanın en iyilerinden biriydi.
Adele Bloch-Bauer Portresinin Tarihi I ve Bloch-Bauer’lardan alınan diğer resimler 2012 tarihli The Lady in Gold kitabında: Gustav Klimt’in Olağanüstü Hikâyesi, Adele Bloch-Bauer’ın Portresi, 2015’te Helen Mirren ve Ryan Reynolds’un oynadığı Altın Kadın filmi için dramatize edilen, gazeteci Anne-Marie O’Connor tarafından anlatılmıştır.

 

Kaynakça

http://www.dailyartmagazine.com/lady-in-gold-klimt/

ahmedtoros

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla