Site Loader

 

dorothy arzner ile ilgili görsel sonucu

3 Ocak 1897’de ABD San Francisco Kaliforniya’da doğan Dorothy Arzner, Hollywood’un altın çağındaki tek kadın yönetmendir.  Küçüklüğünden beri doktor olmayı isteyen Arzner, 2 yıllık doktorluk eğitimini, beklediği gibi olmaması sebebiyle Güney Kaliforniya Üniversitesi’ni bırakmıştır. Doktor olmaktan vazgeçen Arzner, yönetmen olmaya karar vermiştir.

Hollywood, yani sinemanın başkentinde, 1930’lara kadar yönetmenlik erkek egemenliğinde yürümüştür. Sinema endüstrisinde, 19. yüzyıl sonunda kadınların çok az yeri vardı veya işleri teknik olmayan kısımlardaydı.  1920’li yılların sonunda sesli sinemanın ortaya çıkışı ile, kadınlara iş veren küçük sinema şirketleri ekipmanların ücretlerini karşılayamayarak kapanmaya başladı ve kadınların sinema sektöründeki kısıtlı alanı daha da azaldı. Bu yüzden film sektörü, başlamasından ancak  40-45 yıl sonra Hollywood bir kadın yönetmene kavuşabilmiştir. O isim de, bu geçiş sürecini başarı ile atlatan Dorothy Arzner’dır.

 

1930’larda yalnızca Avrupa’da kadın yönetmenler vardı. Dorothy Arzner ile Hollywood’da kadın yönetmenlerin önü açılmıştır. Önce daktilo başında yalnızca senaryo yazan Arzner, ardından sinemaya kurgu ve yönetmen yardımcılığı ile devam etmiş ve akabinde yönetmenliğe başlamıştır. Erkek egemen bir alanda kadın olarak karşılaştığı zorluklara rağmen yılmamış, aksine birçok filmin yönetmiştir. Eşcinsel olan Arzner, bulunduğu dönemde hatta günümüzde de eşcinsel kimliğini gizleyen birçok yönetmenin aksine kimliğini saklamamıştır. Eşcinsel bir kadın olan Arzner, dönemine göre dezavantajlı bir grupta olmasına rağmen direnmekten ve çalışmaktan vazgeçmemiştir. Arzner yalnızca bir ‘’yönetmen’’ olduğunu söyleyerek, bir kadın ya da eşcinsel yönetmen olarak sınıflandırılmayı reddetmiştir. Bu tavrıyla da onu film endüstrisinin öncülerinden olmuştur.

1927 yılında Paramount ile anlaşarak ilk yönetmenlik denemesi olan ‘’Fashions For Women’’ı yönetmiştir. Aynı zamanda Paramount’un ilk sesli filmini çekmiştir. 1929’da henüz yapım sırasındayken ‘’The Wild Party‘’ de akıllıca bir fikir ortaya atmıştır. Clara Bow ile Fredric March’ın başrollerinde oynadığı bu filmde Bow’a yardım için Arzner mikrofonu bir çubuğa bağlamış ve aktristin üzerinden mikrofonu sarkıtmıştır. Sabit bir mikrofonun etrafında durmak zorunda kalan oyunculara böylece  hareket özgürlüğü sağlanmıştır. Günümüzde de halen kullanılan bu mikrofona ‘’boom mikrofonu’’ denmiştir ve kaşifi Arzner’dır. Paramount’un ilk konuşma özelliği böylece ‘’The Wild Party‘’ de uygulanmıştır. Ardından birçok filmin yönetmenliğini yapmaya devam etmiş ve filmleri döneminin kadın filmlerinden daha farklı olmuştur. Basmakalıp düşüncelerin dışına çıkmıştır. Erkekleri başrollerde görmeye alıştığımız Hollywood sinemasına kadın kahramanları da katmıştır. Sadece görsel ve estetik bir unsur olarak değil, başrollerde de kadınlara yer verilmesini  sağlamıştır. Bağımsız, güçlü ve iradeli kadın karakterleri Hollywood sinemasına sunmuştur.

 

dorothy arzner ile ilgili görsel sonucu         dorothy arzner ile ilgili görsel sonucu    dorothy arzner ile ilgili görsel sonucu  dorothy arzner such good friends ile ilgili görsel sonucu

 

Yönettiği 17 filmde tüm bunları açık bir şekilde görmemizi sağlamıştır. 17 filmin 3’ü sessiz film olmak üzere geri kalanı film sektörünün ilk ses çağında çekilmiş sesli filmlerdir. Aynı zamanda Pepsi reklamlarını da yönetmiştir. Arzner tüm bu filmleri ve karakterlerindeki güçlü kadın imajını korurken, Hollywood bu harekete destek olmaktan ziyade muhalefet olmuştur. Bu muhalif tavırla Hollywood’da ‘’Such Good Friends’’ (1971), ‘’Saadet Günleri’’ (1969) ve ‘’Buhranlı Yıllar’’ (1969) gibi filmler çekilmiş ve böylece bağımsızlığa karşı haklarını arayan fakat sürekli başarısız olan ve boşuna ümitlenen kadın profilleri çizilerek Hollywood’daki erkek egemen film endüstrisinin varlığını korumaya çalışmışlardır. 1933 yılında yönettiği  Catherine Hepburn’li  ‘’Christopher Strong’’ ve 1940’ta yönettiği ‘’Dance, Girl, Dance’’ filmleri, feminist sinemanın etkili iki eseri olmuştur. 1943 yılında çektiği ‘’First Comes Courage’’ ise  Dorothy Arzner’ın, 2. Dünya Savaşı sırasında kadın ordusu birlikleri için hazırladığı eğitim filmidir. Daha sonrasında ise Los Angeles  Kaliforniya Üniversitesi’nde film yapımı öğretmeni olarak çalışmış ve kurslar vermiştir. UCLA’da yönetmenlik ve senaristlik öğretmiştir. Mutlaka izlediğimiz veyahut adını duyduğumuz Godfather üçlemesinin yönetmeni olan Francis Ford Coppola,  Arzner’in öğrencilerinden biri olmuştur ve Arzner’in derslerinden etkilenmiştir. Amerika Yönetim Kurulu Guild, 1933 yılında kurulmuştur ve katılan ilk kadın yönetmen Arzner olmuştur.

1 Ekim 1979 yılında La Quinta, Kaliforniya’da hayata veda etmiştir. Kendisinden sonra sinemaya dahil olmak isteyen kadın yönetmenler ve sinemacılar için bir rol model haline gelmiştir.  

dorothy arzner ile ilgili görsel sonucu

 

 

Boom mikrofonu :

boom mikrofonu ile ilgili görsel sonucu

Yararlanılan kaynaklar :  https://www.britannica.com/biography/Dorothy-Arzner

http://www.imdb.com/name/nm0002188/

 

eceözcan

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla