Site Loader

İvanov, DasDas sahnesinde 2018’in ilk günlerinden beri sergilenen bir oyun. Tansu Biçer, Tülin Özen ve Şehsuvar Aktaş gibi usta oyuncuların rol aldığı İvanov, “Moskovalı Hamlet’im” dediği Çehov’un ölümsüz eserinden uyarlandı.

Yapılan uyarlamada Çehov’un bütün oyunlarında bulunan ortak temalardan ‘kendine acıma’ ve ‘kendi yok oluşunu hazırlama’ temaları ön plana çıkıyor. İnsanın kendisine acıması, kendi dertlerinin içinde gömülüp kaybolması ve yalnızlığa ve yok oluşa doğru sürüklenmesi dile getiriliyor. Çehov bu oyununda geçiş dönemi Rusya’sının toplumsal etkisini yansıtmış.

Oyuncuların birbiriyle konuşmasıyla başlayan oyunun başında çektiği mali zorluklar yüzünden canı sıkkın olan İvanov’un severek evlendiği eşi Anna vereme yakalanmıştır ve tedavi olmaktadır. Anna alçak gönüllü, kendi halinde bir kadındır. Doktor Livov eşi Anna’ya gerekli ilgiyi göstermeyen İvanov’u ağır bir dille eleştirir. Bütün bunlara ek olarak İvanov, karısına karşı bir şey hissetmemenin vicdani sorumluluğunu da taşır.

Bir zamanlar ateşli ve inançlı bir insan olan acılar karşısında ağlayan, kötülükler karşısında başkaldıran hassas bir kalbe sahiptir İvanov. İnançları uğruna çalışır ve çabalar. Fakat umutsuzluk onu intihara kadar götürür.

Baştan sonra İvanov’un iç sıkıntısı yansıtılmış. Dekorun ve ışıklandırmanın etkisiyle bu depresif hava daha da pekiştirilmiş. Kostümleri beğendim, Tülin Özen’in elbisesi harikaydı. Sezer Arıçay gerçek bir doktor. Bundan iki neredeyse iki sene önceki prömiyerinde Çehov aşığı Nuri Bilge Ceylan’ın ne düşündüğünü çok merak ediyorum.

Oyunculuklar çok başarılı. Özellikle Tansu Biçer çok etkileyiciydi. Uzun tiratlarını dinledikçe hissettiği sıkıntıyı ben de hissettim. Tülin Özen ise tam bir buzlar kraliçesi… Her vurgusu yerini buldu ve duyguları iyi yansıttı, ölüm döşeğinde olduğu için aklım sürekli “İlya İlyiç’in Ölümü”ne gitti. Kocasını basan bir kadın ne yapacaksa aynen onu yaptı. Sezer Arısoy çok tutkulu oynadı. Yükselme noktalarından biri buradaydı. Sasha karakterinin iyi yansıtılamadığını düşünüyorum. İvanov’u öpme sahnesinde sönük kaldı ki bu sahne oyundaki yükselme sahnelerinden biriydi. Şehsuvar Aktaş’ı görünce şok oldum… İlk defa sahnede izledim ve performansını beğendim. Seyirciyi güldüren karakterlerden biriydi.

İvanov zaten benim çok beğendiğim, okuyup sevdiğim bir oyundu. Okuduğum kitabın basımı çok eski olduğu için ne kadar uyarlandığını ya da uyarlamada abartı olup olmadığı hakkında bir düşüncem yok. Hamlet’e benzettikçe İvanov’a da Hamlet’e duyduğum sevgiyi beslemeye başlamıştım fakat sahnede gördükten sonra eylemleri -sözleri ne kadar etkileyici olsa da- yanlış geldi. Bunu bana hissettiren şey Tülin Özen’in başarılı oyunu diyebilirim.

Dasdas Atölye küçük bir sahne. Seyircilerin tepkisini yakından inceleyebiliyorsunuz. Seyirci kitlesi biraz orta yaş ağırlıklıydı. Bilet fiyatları Anadolu Efes katkılarıyla oynandığı için uygun fiyatlıydı. Sezonun ilk oyunu olduğu için bilet fiyatlarımız Tema vakfına bağışlanmıştı. Sahne dekoru ve kostümler başarılıydı ve uyumluydu.

Duygu

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla