Jupiter uydusu İo’da Volkanik Hareketlilik Bulundu

NASA uzay aracı Juno tarafından toplanan veriler aracılığıyla Jupiter’in “İo” adlı uydusunun Güney kutbunda volkanik hareketler gözlemlendi.

Juno uzay aracının  kızılötesi görüntüleyicisi  JIRAM ile elde ettiği ve Aralık ayında dünyaya ilettiği veriler değerlendirildi  Juno uzay aracı daha önceki verilerde sıcak noktalar belirlemiş ancak bu sıcaklık değerlerine ait net veri elde edememişti. Juno’nun daha önce keşfedilmemiş volkanla ilgili verileri 16 Aralık 2017’de İo’ya 470.000 kilometre uzaklıktan elde ettiği ifade edildi.Bu gelişme üzerinde çalışmalar yürütülmeye devam ederken Juno misyonu verileri Jupiter uydularındaki gezegen canlılığı ve volkanik hareketliliğini üzerinde bir dönüm noktası olacak.

 

io-home
İşaretlenen bölge İo’un Güney yarım küresinde sıcaklık veri değişimini meydana çıkaran volkanik hareketliliği göstermektedir.

5 Agustos 2011 yılında başlatılan Juno misyonu, 5 Temmuz 2016 da i Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jupiter’e varmıştı. Jupiter’in Eliptik yörünge’sinde dolanan Juno, Jüpiter’in manyetosfer, atmosfer ve iç yapısına ait bilgileri üzerinde önemli veriler elde etmiştir.

 

Çeviren ve Düzenleyen: Eric Rose

Kaynak:

https://wwBw.nasa.gov/jpl/NASA-Juno-data-indicate-another-possible-volcano-on-Jupiter-moon-Io/

Bir cevap yazın