KUZEY IŞIKLARI’NIN BÜYÜSÜ

Olağanüstü görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakan kuzey ışıkları’nı yakından tanımaya hatta onları görmeye ne dersiniz? Kısaca bir bilgi verecek olursam;

Kuzey ışıkları, yani adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır. Genellikle geceleri gözlemlenen bu ışımalar, ağırlıklı olarak kutuplarda meydana geldiği ve kutuplara yakın alanlardan gözlemlendiği için Kutup Aurorası veya Kutup Işıkları olarak da anılır.

Kuzey Işıkları’nın görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artmaktadır. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar, uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de soluk bir kırmızıyla aydınlatırlar. Bu doğa fenomenini Kasım-Şubat ayları içinde, Kuzey Kutbu’na yakın noktalarda, gökyüzünün net göründüğü iyi havalarda takip etmek gerekir.

Peki gidip görmek istesek bizi nerede karşılayacak bu güzel manzara?

1.Kanada’nın Kuzey Bölgeleri

Kuzeybatı Eyaletleri (Northwest Territories) Newfoundland, Nova Scotia ve İngiliz Kolombiyası (British Columbia) gibi ülkenin birçok bölgesinde izlenebilir.

kanada

2. İsveç

Jukkasjärvi, Kiruna, Abisko, İsveç Laponyası.

Northern Lights above tents at the reindeer lodge in Jukkasjärv
Northern Lights above tents at the reindeer lodge in Jukkasjärvi, Sweden

3. Norveç

Tromso, Alta, Svalbard, Finnmark. Norveç, konumu nedeniyle Kuzey Işıkları’nı seyretmek isteyenler için özel bir yerdir.

kuzey-isiklari-norvec-08-02-14

4. Finlandiya

Luosto, Nellim, Utsjoki, Ivalo, Kakslauttanen. Finlandiya’nın kuzeyinde yer alan Hotel Aurora, Kuzey Işıkları için tercih edilen ikinci ideal yerdir. Hotel Aurora’ya Sodanklya yakınında kasabada kurulan Kuzey Işıkları Araştırma Merkezi ışıklar ortaya çıkar çıkmaz bir sinyal gönderiyor ve böylece otel, sizi ışıklar her görüldüğünde alarmla uya(ndı)rıyor.

fin-lapland-kuzey-isiklari

5.  Grönland, Danimarka

Grönland’da, güneyde bulunan az ve küçük birkaç yerleşim bölgesinin dışında başka yerleşim yeri bulunmuyor. Dolayısıyla geceleri gökyüzünü izlemek ayrı bir keyif.

15153915886_2c20d0b089_k-1024x683

Bir cevap yazın