Site Loader

Her ne kadar inanmasam da,lanetli şeyler ilgimi çeken bir konudur.Zamanında insanların lanetli ünvanını kazandırdığı,tabi bu bir zafer midir bilmem,tabloları paylaşmak istiyorum sizinle.Bu kadar rahatsız edici veya kötü sonuçlar doğurabilecek tablolar nasıl çizilir hiçbir fikrim yok fakat “Eee bu da bir yetenek.” diyor insan. Sözü fazla uzatmadan en beğendiğim tablo ile başlayalım:

1• Driskill Oteli’nde Bulunan Tablo

Malesef ismine veya sanatçısına ulaşamadım.İlk bakışta bana elinde çiçek tutan en güzel elbisesini giymiş aşırı şirin bir kız gibi gelmişti.Fakat otele giden müşteriler resme baktıktan sonra başlarının döndüğünü,hasta hissettiklerini söylemişler.Bunun üzerine de bu tablo otelin 5. katına kaldırılmış.Şirin kızın yaptığına bakın,buna şahit olmak isterdim.

2•Diego Velasquez,Aynadaki Venüs

Her ne kadar zarif fırça darbelerinden oluşuyor olsa da masum olmayan bir tablodur kendileri. Şöyle ki bu tabloya kim sahip olsa rastlantı mıdır bilinmez ya ölmüş ya da öldürülmüş.Ayrıca sergide bulunduğu zaman bir kaç kişi tarafından tablo bıçaklanmak istenmiş.

Bunun üzerine hiçbir müze tabloyu sergilemek istememiş.Hadi ama,bence gayet başarılı ve ince bir tablo!

3•Kederli Adam Tablosu

Ressam bu tabloyu kendi kanıyla yaptıktan sonra intihar etmiş.Sanatçının ne kadar derdi varsa tabloya aktardığını düşünüyorum.Nedeni ise tablodan çığlık sesleri geldiği ve dumanlar çıktığı iddia ediliyormuş.Sanatçısının kelimeye dökemediği sıkıntıları çığlığa vuruyordur belki.Bu arada sanatçının kim olduğu bilinmiyor.Sean Robinson’a büyükannesi tarafından hediye edilmiş.Robinson bildirilerinde resmin bulunduğu evde garip ayak sesleri ve kapının kendiliğinden açılıp kapanması gibi olaylara yer vermiş.Ayrıca aile üyeleri resmin etrafında karanlık bir varlık gördüğünü söylemişler.Sahiden garip ve ürkütücü.Sizce ressamın ruhu olabilir mi bu? Bir de buna rağmen Sean Robinson hâlâ evinde bulunduruyormuş.Ne cesaret ama!

4•Mariano Salvador Av Puerto,Bernardo de Galvez

Sanatçı Salvador tarafından portresi yapılan Bernardo De Galvez,Galvez kontu ve İspanyol askeri lideri olarak görev yapmış,Louisiana,Küba daha sonra da Yeni İspanya’nın Viceroy kısmında görev almış.Tablosu kendi kurduğu Galvez Oteli’nde bulunuyormuş.Tablodaki gözlerin ona bakan insanı takip ettiği söylenmekte.Açıkçası bir insan fotoğrafına bakıp hareket ettiğinizde de gözlerin sizi izlediğini hissedersiniz.Bu yüzden bu lanete inanmak biraz güç ama kim bilir bu resmin gözleri belki de gerçekten hareket ediyordur.

5•Casa De Greene

Ressamı bilinmiyor fakat tablodaki kızın çok derdi olduğu belli. Öyle ki gözlerin hareket ettiği ve zaman zaman tablonun ağladığı söyleniyor.

6•Bruno Amadia,Ağlayan Çocuk

Namıdiğer “Çiko” zamanında Türkiye dahil bir çok ülkede fenomen olan bu tabloyu mutlaka görmüşsünüzdür.Öyle bir laneti vardır ki haberlere bile konu olmuştur. Çiko,orjinali ya da kopyası farketmeksizin nereye asılsa bulunduğu yerde yangın çıkıyormuş.Üstüne üstlük her şey kül oluyormuş ama bir tek bu tablo yanmıyormuş.Yapılan haberlerden sonra “Çiko”nun lanetli olduğuna herkes inanmış.”Ağlayan bir çocuk nasıl lanetli olabilir?” diye düşündüm bunu araştırırken.Bu hikayeden medyanın insanları nasıl yönlendirebildiğini de anlıyoruz.

7•Bill Stonehom,Çocuk ve Bebek Tablosu

Lanetli olduğuna inanılmaması gereken içinde derin bir anlam taşıyan bir tablo bu bence.Ama göze bir miktar korkutucu gelmesi üzerine insanlar bu lanete gözü kapalı inanmış diye düşünüyorum.

1972 yılında yapılan tabloda küçük bi çocuk ve yanında ona eşlik eden bir bebek bulunuyor.Onların arkasında bulunan cam bölümde ise vücutları görünmeyen ama elleri camdan çıkmak ister gibi görünen çocuklar resmedilmiş.Resimdeki kapı iki farklı dünyayı ayırıyormuş gibi gözüküyor.Camın diğer tarafı gerçek dünya,bu tarafı ise hayal dünyası.Ve gerçek dünyadaki çocuklar oradan kurtulup hayal dünyasına girmek istiyorlar.Bu resmi evinde bulunduranlar tablonun bazen boş olduğunu ve çocukların evde gezdiğini söylemiş.İlk defa 1970’de Los Angeles’da sergilenen tablo ‘The Godfather’ın “Jack” rolüyle tanınan John Marley’in eline düştü.O da öldükten sonra açık arttırma ile gittiği evde bu olayların yaşandığı öğrenilen tablo tekrar satıldı.Şu an nerede olduğu bilinmiyor.

MozartCultures

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla