Site Loader

ultima_cena_-_da_vinci_5_1

Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği, dünyanın tanımış olduğu en beğenilen, en çok incelenen ve çoğaltılan tablolar arasında yer alıyor. Ancak, tablo hakkındaki bilgilere kaç kere karşılaştığınızdan tamamı ile bağımsız kalarak, bahse girerim ki bu ayrıntıları bilmiyorsunuzdur.

1. Düşündüğünüzden daha büyük.

Çeşitli boyutlarda sayısız reprodüksiyonlar yapıldı, ancak orijinali 4,57 metre ile 8,83 metre arasında.

2. Son Akşam Yemeği, aslında bilinmeyen kritik durumu yakalar.

Resim, İsa’nın yakalandıktan ve çarmıha gerilmeden önce Havarileri ile yaptığı son yemeğini tasvir ettiğini herkes biliyor. Ama daha özel olarak, Da Vinci, İsa’nın arkadaşlarından birinin kendisine ihanet edeceğini, havarilerin şok ve öfke tepkileri ile tamamladıktan hemen sonra anı yakalamasını istedi. Da Vinci’nin yorumunda an, Eucharistin doğuşundan hemen önce, İsa ekmeğe ulaşırken ve bu Hıristiyan kutsallığının kilit sembolleri olacak bir kadeh şarap alırken gerçekleşir.

3. Bir müzede bulamazsınız.

Son Akşam Yemeği dünyanın en ikonik tablolarından biri olmasına rağmen, kalıcı evi Milan’da yer alan İtalya’daki bir manastırdır. En azından söylemek gerekirse, eseri bir müzeye taşımak oldukça zor olurdu. Da Vinci, dini çalışmalarını Santa Maria delle Grazie Manastırı’nın yemek salonu duvarını (1495) doğrudan (ve uygun bir biçimde) boyadı.

4. Bir duvar üzerine boyalı olmasına rağmen, bu bir fresk* değildir.

Freskler ıslak sıva üzerine boyanmıştı. Ancak Da Vinci, bu geleneksel tekniği birkaç nedenle reddetti. Öncelikle, izin verilen fresk yönteminden daha güçlü bir parlaklık elde etmek istiyordu. Ancak fresklerle olan daha büyük problem -Da Vinci’nin gördüğü gibi-  ressamın sıvayı kurutmadan önce çalışmayı bitirmesi için acele etmesini istediler.

5. Da Vinci gelecekteki başyapıtında yepyeni bir teknik kullandı.

Da Vinci, her ayrıntıyı mükemmelleştirmek niyeti ile zaman harcamak için taş üzerine tempera boyalar kullanarak kendi tekniğini icat etti. Duvarın bu sıcaklığını kabul edeceğini düşünerek nemi neme karşı koruyacağını umduğu bir malzemeyle duvarı astarladı.

6. Zamanla Da Vinci’nin orijinal fırça vuruşlarının bir kısmı gider, çok azı kalır.

Resim çok sevilmesine rağmen Da Vinci’nin taş atmosferi deneyinde büyük bir başarısızlık oluştu. 16. yüzyılın başlarına doğru boya pul pul dökülmeye başlamıştı ve 50 yıl içinde Son Akşam Yemeği’nin eski ihtişamı berbat bir hâl almıştı. Erken yapılan restorasyon girişimleri durumu daha da kötüleştirdi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Müttefikler’in bombalamalarından gelen titreşimler, resmin yıkılmasına katkıda bulundu. Sonunda, 1980’de, 19 yıllık bir restorasyon çabası başladı. Son Yemek yenildi, ancak yol boyunca orijinal boyasının çoğunu ne yazık ki kaybetti.

7. Çekiç ve çivi, Da Vinci’nin tek noktadan bakış açısına anında ulaşmasına yardımcı oldu.

Son Akşam Yemeği’ni bu kadar çarpıcı yapan şeyin bir kısmı, izleyiciyi dramatik sahneye doğru adım atmaya davet ettiği anlaşılan boyalı perspektiftir. Bu yanılsamaya ulaşmak için Da Vinci duvara bir çivi çaktı, ardından da telin üzerinde resimini oluşturuken eline onu yönlendirecek türden işaretler kazandı.

8. Tadilat, Son Akşam Yemeği’nin bir kısmını ortadan kaldırdı.

1652’de boyayı tutan duvara bir kapı eklendi. Yapımı, resimdeki İsa’nın ayaklarını içeren alt orta parçasının kaybolmasına neden olmuştu.

9. Son Akşam Yemeği’nin Judas’ları gerçek bir suçlu tarafından modellenmiş olabilir.

jesus-and-mary

Her havarinin görünümünün aslında gerçek bir hayat modeline dayandığını söylerler. Da Vinci, hain bir Judas’ın yüzünü seçmek için (soldan beşinci, açık renkli gümüş bir kutu tutma zamanı geldiğinde), mükemmel gören o aldatmacayı bir süre Milano’daki hapishanelerde aradı.

10. Burada İncil’deki Paskalya Yumurtası olabilir.

ultima_cena_-_da_vinci_5_1 kopya

İsa’nın sağında, Thomas ayakta duruyor, parmağı havada yukarı bakıyor. Bazıları, bu jestin “İsa’nın ölümden kalktığı İncil hikayesinde anahtarı haline gelen Thomas’ın parmağını ayırmak için” temsilleştirildiğini söylüyor. Thomas, İsa’nın gözlerinden şüphe eder ve böylece iman etmesine yardımcı olmak için parmağı ile İsa’nın yaralarını soruşturur.

11. Yemek tartışma için hazır.

1200px-Detail_of_the_Da_Vinci's_The_Last_Supper_by_Giacomo_Raffaelli,_Vienna.jpg

Judas’ın ihanetini temsil ettiği söylenmeden önceki dökülen tuz, ya da alternatif olarak, ihanet etmeyi seçen kişinin şanssızlığının bir işareti olarak görülüyor. Hizmet verilen balıkların benzer çelişkili okumaları var. Eğer yılanbalığı olduğu düşünülürse, bu İsa’ya olan inancını temsil edebilir. Bununla birlikte, eğer ringa balığı ise, o zaman dini inkar eden bir inkarcıyı sembolize edebilir.

12. Bazı vahşi teorilere ilham kaynağı olmuştur.

Templar Vahiyinde, Lynn Picknett ve Clive Prince, İsa’nın solundaki figürün John değil, Mary Magdalene ve Son Akşam Yemeği’ndeki İsa’nın gerçek kimliğinin Roma Katolik Kilisesi tarafından örtbas edilmesinin temel delillerinden olduğunu ileri sürüyorlar.

Müzisyenler Son Akşam Yemeği’ndeki gerçek gizli mesajın aslında onlara eşlik eden bir soundtrack olduğunu söylüyorlar. İtalyan müzisyen Giovanni Maria Pala 2007’de, Da Vinci’nin ayırt edici kompozisyonunda kodlanmış olduğu düşünülen notaları kullanarak 40 saniyelik kasvetli bir şarkı yarattı.

Üç yıl sonra, Vatikan araştırmacısı Sabrina Sforza Galitzia, resimlerin “matematiksel ve astrolojik” işaretlerini Da Vinci’nin dünyanın sonundaki mesajına çevirdi. Son Akşam Yemeği’nin, 21 Mart’tan 1 Kasım 4006’ya kadar dünyayı süpürecek bir kıyamet olayını öngören sel baskını gördüğünü iddia ediyor.

13. Aynı zamanda Son Akşam Yemeği, popüler romanların esin kaynağı da oldu.

Ve sadece Da Vinci’nin Şifresi değil. Resmin mitolojisinin yaygın bir parçası Da Vinci’nin Judas için doğru modeli araştırmak için yaşları araştırdığı bir hikayedir. Onu bulduktan sonra, onun bir zamanlar İsa’nın peşine takılan aynı adamın olduğunu fark etti. Maalesef, yıllarca yaşadığı günahı onun bir zamanlar melek yüzünü mahvetti. Bir hikayeyi olduğu gibi cazip hale getirirken yaptığı aslında tamamen yanlıştır.

Bu hikayenin doğru olmadığını nereden bilebiliriz? Birincisi; çoğunlukla ressamın erteleme eğilimi nedeniyle, Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği’ni boyamasının yaklaşık üç yıl sürdüğü düşünülüyordu. Bir başkasında, kendisini fiziksel olarak tezahür eden manevi çürüme hikayeleri uzun süredir var olmuştur. Muhtemelen birisi, ahlaki mesajına bir tarihsel güvenilirlik hissi vermek için benzer bir anlatımla Son Akşam Yemeği’ni eyleme koyma kararı almıştır.

14. Yüzyıllar boyunca taklit edilmiştir.

Güzel sanatlar taklitleri ve pop kültürü taklitleri  bir süvari kılıfı ile Son Akşam Yemeği’ne büyük övgüde bulundu. Bunlar, 16. yüzyılın yağlı boya üretiminden, Salvador Dali, Andy Warhol, Susan Dorothea White ve çikolata şurubundan çıkan Vik Muniz’in yeni yorumlarına kadar uzanıyor.

Son Akşam Yemeği’nin ayırt edici tablosunun rekreasyonları, Mel Brooks komedi Dünya Tarihi, Kısım 1, Paul Thomas Anderson’un Stoner-noir Vice ve Vatikan tarafından “küfür” olarak ilan edilen Luis Buñuel’in Viridiana’sında da bulunabilir. Da Vinci Şifresi ve Futurama’da da bir arsa noktası olmuştur.

15. Son Akşam Yemeği’ni, sizler, bir birey olarak görmek ister misiniz? Bunun için en iyi yolu erken rezervasyona dayanıyor.

Son Akşam Yemeği, İtalya’nın görülmesi gereken yerlerinden biri olsa da, bulunduğu manastır büyük kalabalıklar için inşa edilmedi. Blokları ziyaret etmek için yalnızca bir kerede 20 ila 25 kişinin girmesine 15 dakika süre zarfında izin verilmektedir. En azından ziyaretçilerin, Son Akşam Yemeği’ni en az iki ay izlemek için bilet rezervasyonu yapmaları önerilir. Ve muhafazakar bir şekilde elbise giydiğinizden emin olun, yoksa manastırdan uzaklaştırılabilirsiniz..

MozartCultures

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla