Max Ernst’ten Antipope

Max Ernst’ten Antipope

Max Ernst, Peggy Guggenheim’ın yardımıyla Avrupa’dan kaçarak 1941’de New York’a yerleşti. Aynı yıl kartona bir miktar yağ dökerek büyük ölçekli Antipope için bir nevi temel hazırlamış oldu. Guggenheim tablonun küçük boyuttaki halini gördüğünde sağ tarafta kendisi olarak tanımladığı bir kadın tarafından okşanan yarı at yarı insan figürünü Ernst olarak yorumladı. Peggy, Ernst’in bu arkada hafifçe beliren yarı insan yarı at figürünün Peggy’nin kızı Pegeen olduğunu kabul ettiğini yazdı. Ernst, aralık ayından mart ayına kadar küçük ölçekli tabloyu büyük ölçeğe geçirme işini üstlendiğinde, Peggy figürünün vücudunu yeşilimsi bir sütuna dönüştürüp onun bu şehvetli, tutkulu duruşunu oldukça natürel bir şekilde tasvir edilmiş pembe bir tunik giyen tamamen yeni bir karaktere çevirdi.
Merkezdeki Pegeen figürünün görüldüğü üzere iki yüzü vardır, bir tanesi soldaki yarı kadın yarı at figürüne bakan ve azarlanmış bir at yüzüdür.Diğerinin ise sadece çenesi ve yanakları görünüyordur, diğer yüzün tam tersi yönüne bakmaktadır.

Ernst’in bu dönemde hayatının çalkantılı olması böyle biyografik bir tabloyu ortaya çıkarmıştır.Guggenheim’la evli olduğu halde Ernst, Leonora Carrington’a sırılsıklam aşıktır ve onunla saatlerce ata binmiştir. Ernst’in kuşlara takıntısı olduğu gibi, Carrington da atlara takıntılıydı. Carrington’ın atlara olan takıntısı 1939’da yayımladığı La Dame Ovale’de de paylaşılan Ernst’e ait, başkalaştırılmış at yaratıklarının çizimlerinde görülebilir. Antipope’taki diğer at figürünü gizlice izleyen yaratıklaştırılmış yarı kadın yarı atın Guggenheim olduğu düşünülmektedir. Gelinin Giyinmesi tablosundaki zafer gelinliğine benzer olarak bir baykuş şapkası giymektedir.Peggy’nin eşiyle arasındaki uzaklık tuvali ortadan ikiye bölen mızrak ile gösterilmiştir. Yeşil figürün özellikleri ise tablo bittikten sonra kocasıyla Meksika’ya taşınacak ve Ernst ile ilişkisi bitecek olan Carrington’u andırmaktadır.

Kaynak: http://www.max-ernst.com/the-antipope.jsp
Çevirmen:Ceyda Çavuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir