Site Loader

Pek çok insan gibi ben de dil öğrenmenin zor olduğunu sanırdım ama meğerse dil öğrenmek için kullanılan yöntem öğrencinin zekası ve kapasitesinden çok daha önemliymiş.Ben de bunu çok yakın bir zamanda öğrendim.

Haydi gelin Ocak ayına geri dönelim.

Bu sene mezun olmam için gereken tüm şartları yerine getirmemiştim ve bunu daha yeni fark etmiştim.Oysa ben bu sene mezun olmayı planlıyordum ve mezun olmak için gözümde büyüyen bir şart daha vardı: yabancı bir dili dört dönem boyunca öğrenmek.

Bunu sene bitmeden önce bitirmemin imkanı dahi yoktu bu yüzden sadece iki seçeneğim vardı; ya birkaç ay sonra mezun olacak ya da bu dört dönemde bir dili öğrendiğimi gösteren bir seviye tespit sınavına girecektim.

Kaybedecek çok da bir şeyim yoktu o yüzden ben seviye tespit sınavına girmeyi tercih ettim ama ortada büyük bir sorun vardı. Ben hiçbir yabancı dili bilmiyordum.

Hiç vakit kaybetmeden Tim Ferriss’in dil öğrenme tekniklerinden bahseden kitabını okumaya başladım. Dili çabucak öğrenmem için yapmam gerekenleri az çok kafamda oturtmaya başladım. Başta tüm bu şeyler biraz gözümü korkutmuştu ve hatta çevremdeki insanlar sürekli benim ne kadar sabırsız ve maymun iştahlı olduğumu söyledikçe acaba doğru mu yapıyorum diye sorgulamıştım kendimi.

Hazırlıklarım ve Sonuç

Nihayetinde ‘Accelerated Spanish by Master of Memory’e denk geldim.Hafıza kullanımına ve dili kolay öğrenme taktikleriyle dinleyicilerin İspanyolcayı çabucak anlamasını sağlayan içeriğinden baya etkilenmiştim doğrusu. Videolu içeriklerine de göz atmıştım ve onlar da oldukça başarılıydı.

Eğer İspanyolcayı kısa bir sürede çok iyi derecede anlayabiliyor hale gelmek istiyorsam birine hesap vermem ve anadili İspanyolca olan birilerine ihtiyacım olduğuna kanaat getirdim.

Ardından hemen 2 ay süren bir özel ders ayarladım.

Başlangıçta hiç İspanyolca bilgim yoktu.Daha önceden ne bir kursa gitmişliğim ne de bir dil öğrenmeye çalışmışlığım vardı.

13 Şubat 2015’ten 10 Nisana 2015’ e kadar sekiz haftalık bir hazırlık sürecim oldu.Haftada altı gün şunları yaptım:

1)Günde bir saat tekrar yaptım.

2)Aldığım notları temize geçirdim.

3)Günde en az yarım saat İspanyolca şarkı dinledim,video izledim.

4)Facebook’ta İspanyolca bilen arkadaşlar bulup onlarla mesajlaştım.

Yani günlük üç saat sürse sekiz haftada toplam yüz elli saat çalışmış oldum.Sekiz hafta sonra seviye tespit sınavına girdim ve başarılı oldum.

Bu arada dört dönem boyunca çalışan tüm arkadaşlarımdan daha akıcı konuşuyordum.Şu an anadili İspanyolca olan arkadaşlarımla sohbet edip dediklerinin yüzde seksenini anlayabiliyorum.

Peki nasıl bu hale geldim?

İSPANYOLCAYI KOLAY ÖĞRENMENİN BEŞ ADIMI

1)İlk önce en sık kullanılan kelimeleri öğrenin.

Geçenlerde ilk ve ikinci dönem İspanyolca diyalog videoları araştırıyordum ve çeşitli videolarda birbirine paralel olan birtakım şeyler vardı.Bu videolardaki yaygın kelime ve ifadelerden birkaçı şöyleydi:

1)Una cerveza para mí (Bir bira alabilir miyim?)

2)El árbol (Ağaç)

3)La biblioteca (Kütüphane)

4)Qué hora es? (Saat kaç?)

Pek çok kurs öğrencilere ezberlemeleri gereken çok fazla kelime veriyor ve öğrencilerin de doğal olarak gözü korkuyor oysa bu büyük bir hata.

İngilizcede örneğin sadece üç yüz kelime yazılı dilin yüzde altmış beşini oluşturuyor. İspanyolcada da bu değişmiyor.İspanyolca öğrenmeye sadece sık kullanılan kelimelerle başlamak süreci oldukça hızlandırıyor.

2)Cümlenin Ögeleri

Çoğu yabancı dil kursunda söz konusu yabancı dilde uzun cümle kurmayı öğrenmek zorunda olmanız gibi tuhaf bir olgu bulunmakta.

İspanyolca’da cümle kurmanın bağlaç,yüklem gibi ögeleri öğrenmeye başladığımda ilk önce cümledeki görevlerini anlamam gerekiyordu. Bu ögelerin görevini bilmek cümledeki diğer kelimelerin anlamlarını bilmekten daha önemlidir.

Örneğin ‘de’ ekinin anlamlarından bazıları ‘nın/nin’ ve ‘den’ dir. İspanyolca sınavına girmek istiyorum cümlesinin çevirisi ‘Quiero tomar mi examen de Español’ olur.Ama bu cümlenin tam Türkçesi dil farklılıklarından dolayı ‘İspanyolcanın sınavına girmek istiyorum’ olur.Bu yüzden ‘de’ nin kullanımına dikkat etmek çok önemlidir.

3.Çekimleri Fiillere Göre Öğrenin, Zamanlara Göre Değil.

Her bir sütun konuşmak anlamına gelen hablar fiilinin farklı zamanlardaki çekimini göstermektedir.Örneğin ‘hablo Español’ geniş zamanda ‘ben İspanyolca konuşuyorum’ anlamına gelir.

Pek çok İspanyolca kursu, uzunca bir dönem boyunca tek bir zamanı öğretir. Oysa bu oldukça verimsiz bir yöntemdir.

Ben sık kullanılan fiillerin tüm zamanlardaki çekimlerini yaklaşık 1-2 haftada öğrendim.

Kurallar aslında basit. Sonu -ar ile biten bir fiili ele alalım, bu da hablar olsun.Konuşuyorum demek için hablo dersiniz.Regresar fiili geri dönmek anlamındadır.Geri dönüyorum demek için regreso demeniz yeterlidir. Eğer cantar şarkı söylemek demek ise şarkı söylüyorum nasıl denir? Tabii ki de canto olarak.

Bu kural çoğu tense için geçerlidir ve hiçbiri çok karışık değildir.Bunu birkaç ay içinde halledebilirsiniz.

4.HAFIZA TEKNİKLERİ İLE KELİMELERİ EZBERLEYİN

Kelime ezberlerken kelimeleri size çağrıştırdığı kavramlarla ezberlemeye çalışın. Örneğin rico kelimesi zengin demektir.Rico kelimesi bir film karakterini, bir arkadaşınızı ya da herhangi bir şeyi çağrıştırıyor olabilir. Çağrıştırdığı kavramı bir cümlede kullanıp aklınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ben bu yöntem ile çok fazla kelime ezberledim. Ve işin en iyi tarafı da bunu yaparken ezber yaptığınızı hissetmiyorsunuz. Hiç kelime kartları kullanıp ya da cümleler kurup kelime ezberlemeye çalışmadım.

5.İSPANYOLLARLA KONUŞMA PRATİĞİ YAPIN

Bu sekiz hafta boyunca iki günde bir saat İspanyollarla konuşup pratik yaptım.

İlk üç hafta genellikle İngilizce (yazarın anadili olduğu için) konuştuk ama zamanla oturuyor. Sonradan ise daha çok İspanyolca konuşmaya başladık.

Eğer İspanyolcayı veya herhangi yeni bir dili akıcı konuşmak istiyorsanız size kursa gitmeyi önermem. Bu sadece verimsiz değil, aynı zamanda dil öğrenme hevesinizi kursağınızda bırakabilir de.

Ben ilk önce dilin temel kurallarını öğrenmenizi tavsiye ederim.Bu Duolingo uygulamasının temel düzeyi ile halledilebilir. Dilin yapıtaşlarını öğrendikçe en sık kullanılan kelimeleri bulmalı ve onların cümlelerde kullanım şekillerini anlamalısınız. En basit konuşmayı anlayacak düzeye geldiğinizde ise İspanyollar ile konuşmaya başlayın. Ve tabii ki de kelime ezberlemeye devam edin.

Farkettim ki bu süreçte bana yardım eden insanlar gerçekten de yardımcı olmuşlar. Eğer hızlı bir şekilde dile hakim olmak istiyorsanız ‘Accelerated Spanish by Master of Memory’deki özel öğretmen pakedini öneririm.Oldukça faydasını gördüm ama tabii ki siz kendinize daha uygun seçenekler bulabilirsiniz.

KAYNAK: https://medium.com/@RaghavHaran/how-i-learned-1-5-years-of-college-spanish-in-8-weeks-7e0e93b85079

Çeviren:Ceyda Mavuş

Bizi sosyal medyalarınızda da takip edebilirsiniz.

MozartCultures

Bir cevap yazın