Nilüfer Tablolarının Ustası: Claude Monet

Bir bakkalın oğlu olarak Paris’te doğdu.Babasının işleri bozulunca 1845’te ailece Le Havre’a taşındılar. Monet 18 yaşındayken tanıştığı peyzaj ressamı Eugéne Boudin ile birlikte açık havada resim yaptı. Monet özellikle ışığın etkisiyle doğada oluşan farklı renklerden etkilendi.
Başlıca teması peyzaj tasvirlerinden oluşan Fransız ressam Monet, ışığın etkilerini yansıtabilmek amacıyla aynı motifi günün farklı saatlerinde tuvallerine yansıtıyordu.1900 sıralarında Giverny’deki evinin bahçesinde ünlü nilüfer tablolarının ilklerini yarattı.

DTlDjvQXUAAWgg_

Monet kendisine 1915’te 276 metrekare büyüklüğünde bir atölye yaptırdı ve burada 1916-26 yılları arasında büyük boyutlu göl peyzajlarını gerçekleştirdi.Geçirdiği göz ameliyatından sonra,1923’ten başlayarak kontürleri daha iyi ayırt edebildiyse de,renk algılarınımı önemli derecede bozulmuştu. Depresif bir adam haline gelmiş olan sanatçı,1926’da 86 yaşında Giverny’deki evinde akciğer sklerozuna yenik düştü.

“Oscar-Claude Monet resim yeteneğini daha okulda göstermeye başladı. Le Havre’daki lisede derslerde sıkılan çocuk, öğretmenlerinin karikatürlerini çiziyordu. Çok kısa zamanda sınıf arkadaşları arasında bir çok müşteri edindi. Claude okul dışında da başarılarını devam ettirdi ve karikatürleriyle ilk parasını kazandı.” Paris doğumlu Monet, ‘sıradan’ bir ressam olmaktan kaçınır ve sanatının ilerleyen yıllarında ‘çirkin’ şeyleri sevmez. Aynı zamanda Monet zorunlu askerlikten kurtulmak için de Londra’ya gider. “Monet çoğunlukla aynı anda birden fazla resim üzerinde çalışırdı, çünkü hızla değişen ışık oyunlarını yakalamak istiyordu. Böylece kolay fark edilemeyen küçük atmosfer değişikliklerini yansıtan birbirleriyle bağlantılı resimler dizisi oluştu. Bunu başarabilmek için resimleri üzerinde atölyede tekrar çalışıyordu, ki bu durum izlenimciliğin dar anlamda tanımını aşan bir uygulamaydı.”.

 

DR-Z_lAXUAE37NN.jpg

Claude Monet, (14 Kasım 1840 – 5 Aralık 1926), Fransız empresyonist (izlenimci) ressam. Oscar-Claude Monet veya Claude Oscar Monet olarak da bilinir. İzlenimcilik terimi, Monet’nin İzlenim: Gün Doğumu adlı resminden gelmektedir. İzlenimcilik, modern resim sanatındaki ilk büyük devrimci harekettir. Monet, resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi uyandıracak renk ve ışık etkisini yaratmayı başarmıştır.

Paris
Monet Louvre’u ziyaret etmek için Paris’e geldiğinde, pek çok ressamın eski ustaları taklit ettiğine tanık oldu. Monet, bir pencerenin yanına oturup gördüklerini resmetmektense, gereçlerini yanına alıp dışarıda resim yapmayı tercih ederdi. Paris’te geçirdiği yıllarda pek çok empresyonist ressamla arkadaş oldu. Bunlardan biri Édouard Manet idi.
Haziran 1861’de Monet, yedi yıllık bir sözleşmeyle orduya katıldı, fakat görevinin ikinci yılında teyzesi Madame Lecadre sözleşmesinin feshedilmesini sağladı. Ancak Madame Lecadre’in bir şartı vardı: Monet’nin üniversitede sanat eğitimi alması. Monet’nin de Alman ressam Johan Barthold Jongkind’ın teyzesini bu fikre teşvik etmiş olması muhtemeldir.
1862’de Paris’te Charles Gleyre’in öğrencisiyken, üniversitedeki geleneksel resim anlayışı Monet’de hayal kırıklığı yarattı. Bu dönemde Pierre-Auguste Renoir, Frederic Bazille ve Alfred Sisley ile tanıştı. Birlikte resme yeni yaklaşımlarını paylaştılar, ışığın açık havada yarattığı etkiyi resme parçalanmış renkler ve seri fırça darbeleriyle aktardılar. Bu daha sonraları empresyonizm olarak adlandırıldı.
Monet’nin 1866 tarihli Camille ya da Yeşil elbiseli kadın (La Femme à la Robe Verte)Camille Doncieux’nun Monet’nin yaptığı pek çok resminden biriydi. Kısa süre sonra Doncieux hamile kaldı ve ilk çocukları Jean dünyaya geldi. 1868’de Monet, Seine nehrine atlayarak intihar etmeyi denedi. adlı ona tanınmışlık getiren eseri, gelecekteki eşi c5c28265fe510dcffeaad709e8b09b59--artist-monet-cloude-monet.jpg

Fransa Prusya Savaşı
Fransa Prusya Savaşı süresince (1870–1871) Monet İngiltere’ye sığındı. Orada, John Constable ve Joseph Mallord William Turner’ın resimler üzerinde çalıştı. Her ikisi de renk kullanımında Monet’in yenilikçi buluşlarına ilham kaynağı olmuşlardır.
1870’de Monet ve Doncieux evlendiler.
1871–1878 yılları arasında Monet, Fransa’ya geri döndü. 1873’de Paris yakınlarında ve Seine nehrinin kıyısında bir köy olan Argenteuil’e yerleşti ve en çok tanınan bazı eserlerini burada yarattı.
Fransa’ya dönüşünün ardından, 1872’de (yahut 1873’de) Le Havre’dan bir manzarayı yansıtan İzlenim: Gün doğumu. (Impression, soleil levant) resmini yarattı. 1874’te ilk empresyonist sergide yer alan bu resim günümüzde Paris’te Musée Marmottan-Monet’dedir. Sanat eleştirmeni Louis Leroy, resmin adından yola çıkarak “izlenimcilik” (empresyonizm) terimini, aşağılamak amacıyla ortaya atmıştır.

Son dönem
İkinci çocukları Michel, 17 Mart 1878’de doğdu. Madame Monet 1879’da tüberküloz sebebiyle ölmüştür.
1883–1908 yılları arasına, Monet Akdeniz’i dolaştı ve pek çok doğa resmi yaptı. Önemli bir resim serisini İtalya Venedik’te yapmıştır. Ayrıca Londra’da iki önemli serisini yapmıştır: Parlamento’nun ve Charing Cross Köprüsünün resimleri.
Monet, 1923’te katarakt sebebiyle iki kez ameliyat olmuştur. Katarakt olduğu süreçte yaptığı resimlerin genel olarak kırmızı tonlarda olduğunu görürüz, bu katarakt hastalarının görüş biçiminin karakteristiğidir.

 

 

 

hb_1998.325.2.jpg

Ölümü
Monet, 5 Aralık 1926’da, 86 yaşındayken ölmüştür ve Giverny kilisesi mezarlığına gömülmüştür.

Bir cevap yazın