Pop Art Dehası: Andy Warhol

6 Ağustos 1928 doğan ve yaşasaydı 89 yaşında olacak, ki tanıyınca keşke yaşasaydı diyebileceğiniz, Pop Art dehası Andy Warhol’un dünyasına giriş yapalım.

andy warhol ile ilgili görsel sonucu

Amerika’da doğan ve babası maden işçisi olarak çalışan Warhol ilkokul 3. sınıfta St.Vitus denen ve ömrü boyunca etkilerinden kurtulamayacağı bir hastalığa yakalandı. Sinir sistemini zedeleyen bu hastalık zaman zaman istem dışı hareketler yapmasına ve belirsiz aralıklarla yatağa bağlı yaşamasına neden oluyordu.

Yatalak olduğu dönemlerde çizim yapan, radyo dinleyen ve film yıldızlarının posterlerini biriktiren Andy için kişiliğinin gelişmesinde oldukça önemli dönemlerdi.

1945 yılında liseyi bitirip 1949’da sanat aşkı ile Pittsburgh’daki Carnegie Mellon Üniversitesinde sanat eğitimi aldı.Bundan sonra Warhol’un eli sanat ile ilgili düşünebileceğiniz her şeye değdi.

andy_warhol_by_simonw97-d4vk28k.jpg

İlk olarak New York’a taşındı ve illüstratör olarak çalışmaya başladı. Glamour Dergisi’nin sanat editörü Tina Frederiks‘le tanışmasının ardından ise dergi için çizimler yaptı. Aldığı ilk iş “Başarı, New York’ta Bir İş Sahibi Olmaktır” başlıklı yazıya hazırladığı illustasyonlardı. Asıl ismi Andrew Warhola olmasına karşın ilk işindeki yazı yayınlandığında  ismi yanlışlıkla Andy Warhol olan tasarımcı bundan sonra soy isminin son harfini kullanmamaya başladı.

Sade fakat karakteristiği olan mürekkep çizimleriyle kısa zamanda dikkat çekti. Erken dönem çalışmaları daha sonra New York’taki Bodley Gallery’de sergilendi.

İlk solo sergisini 1952’de New York Hugo Galerisi’nde sanatseverlere açtı.1953–1955 yılları arasında bir tiyatro topluluğu için sahne tasarımları yapan tasarımcı, 20’li yaşlarında saçını gümüş rengine boyadı ve gri peruk takmaya başladı, kendince bu sayede ne kadar genç olduğu fark edilebilecekti.

Aynı dönemde ilk kitaplarını yayımlayan Warhol, Miller ayakkabıları için reklamlar yaptı ve  “35 Yıllık Sanat Yönetmenleri Kulübü Büyük Ödülü“ nü kazandı. Bir sonraki yıl da aynı ödüle sahip oldu ardından ilk tablolarını yapmaya başladı.

Dick Tracy, Superman, Temel Reis gibi çizgi romanlarını resmeden sanatçı 1960’lı yıllarda  Campbell çorbası ve Coca-Cola gibi markaları alıp bunların resimlerini ipek baskısı tekniği ile çoğaltması sayesinde tanındı.

Büyük sanat eleştirmenleri Warhol’un yeteneğinin farkına vardılar ve bu çoğaltmalı çalışmaları  “Yeni Gerçekçilik” ismi verilen bir pop-art sergisinde sergilendi.

1963 yılında hayali olan ve Fabrika adını verdiği stüdyosunu kurmasının ardından 2000’e yakın resim yapan ve film çeken Warhol, Marilyn Monroe ve Elvis gibi film yıldızları ve ünlü isimlerin portrelerini yapıp bunları sürekli tekrarlayarak bir stil yarattı.

elvis andy warhol ile ilgili görsel sonucu

Çektiği kısa filmlerle de Bağımsız Film Ödülü’nün de sahibi oldu.”Empire” ve ”Sleep” adını verdiği iki deneysel uzun metrajlı filmin yönetmenliğini yaptı. Empire filmi 8 saat sürüyordu. Empire State Building’in karşısına konulmuş bir kameranın 8 saat boyunca sabit bir noktaya  çektiği görüntülerden oluşan filminin temasını diğer filmi Sleep’te de kullandı. Sleep ise uyumakta olan birinin 6 saatlik uykusunu kaydeden bir çalışmaydı.

1965 yılında aldığı bir kararla resim yapmayı bıraktı ve bu kararına sadık kalıp 1972 yılında The Velvet Underground müzik grubunu keşfetti ve grubun ilk albümlerinin prodüktörlüğünü yaptı.

 

70’li yıllarda daha sakin bir hayat yaşama kararı aldı ve zamanının çoğunu Michael Jackson, Mick Jagger, Liza Minelli gibi ünlü isimlerin portrelerini yapmakla geçirdi.Bu dönemde ayrıca ”İnterwiew” isimli dergiyi kurdu ve “The Philosophy of Andy Warhol” adlı kitabını yayımladı.

warhol.jpg

Bunların yanında dindar bir katolik olarak yetiştirilen Warhol evsiz barınaklarına sürekli yardım yapardı, röportaj yapmayı hiç sevmezdi, almayı en sevdiği şey iç çamaşırıydı, bir önceki günden kalan yemekleri yemeği hiç sevmezdi. Video sanatını halka açık sergileyen ilk sanatçıydı.

Durduk yerde sohbetlerini kayıt cihazına kaydetmeye başlardı ve kayıt cihazını insanlara ‘karısı’ olarak tanıtmaya başladı.

24 saat süren Le Mans yarışları için, BMW’nin M1 model arabasını elle boyamıştı.

DLIdeSzVwAAH_9j

Takma adı Drella idi. Dracula ve Cindirella’nın karışımı olan bu öteki benliğini, bir ‘drag queen’ olarak resmetmişti.

En bilinen sözlerinden birisi “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” idi.

80’lerde maddi olarak güçlük çeken Warhol, genç sanatçılara destek vermeye başladı ancak 22 Şubat 1987’de 58 yaşında New York’ta hayata gözlerini yumdu.

 

 

One Reply to “Pop Art Dehası: Andy Warhol”

  1. Okan

    Sade bir anlatım ile zengin bir bilgi dökmüşsünüz ortaya. Yazılarınızın devamını bekliyor olacağım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir