POP ART: ROY LICHTENSTEIN

Amerikan ressam Roy Lichtenstein, popüler reklam ve çizgi romanlardan oldukça etkilenerek Pop Art üzerine birçok farklı eser vermiştir.

Tam adıyla Roy Fox Lichtenstein (27 Ekim 1923 – 29 Eylül 1977) popüler reklam ve çizgi romanlardan oldukça etkilenen Amerikalı bir Pop Art sanatçısıydı. Kendisi Pop Art’ı şöyle tanımlıyor: “Amerikan tarzı değil, endüstriyel bir çizim.”

Lichtenstein New York’un kuzeyindeki Oswego Devlet Üniversitesi’nde 1958 yılında ders vermeye başladı. Ancak kuzeyde oldukça zor geçen kış, eşi ve kendisi için ağırdı. Bu defa 1960’ta ders vermeye başladığı Rutgers Üniversitesi’nde, aynı yerde profesör olan Allan Kaprow’dan fazlaca etkilendi. Bu ortam, resimdeki “Pop”a karşı olan ilgisini yeniden canlandırmaya yardımcı oldu. 

1961’de Lichtenstein ilk Pop Art resimlerine karikatürler ve teknikler kullanarak başladı. Tüketim kültürünü ve aileyi ön plana çıkardı ve bu durum 1965’e kadar devam edecekti. 

Kaligrafi ve bengal noktacılıkları ile büyük ölçekli çalışması Mickey Look idi. Bu eser, çizgi romanını gösteren çocuklarından birinin meydan okuması ile ortaya çıktı.”Bahse girerim onun kadar iyi çizemezsin” demesi üzerine.

Aynı yıl sakız ambalajları üzerine çizimleri ve çizgi film karakterleri ile birlikte altı farklı eser verdi. 


Bir cevap yazın