Site Loader
Reading Time: 2 minutes

Sizce dünyanın en eski saati kaçıncı yüzyıldadır? Peki, halen çalışmakta mıdır yoksa bulunduğu yüzyıl içerisinde kaybolup gitmiş midir? Ben size dünyanın en eski üçüncü saatinin turistik bir kentin tam meydanında olduğunu ve günümüzde çalışmaya devam eden en eski saat olduğunu söylesem şaşırır mısınız?

Gelin Prag Old Town’daki hikayelerle dolu Astronomik Saati biraz daha yakından inceleyelim.

15. YY’da üniversite profesörü olan Master Hanus
( Hanuş Usta olarak da anılmaktadır ) Çek Kralı’nın emriyle o zamanlar bir Yahudi Mahallesi olan şehir meydanına saat inşa eder. Saat o kadar şahane olur ki ünü uzak topraklara dek yayılır. Gelen teklifler üzerine benzerinin yapılmasından ve saatin eşsizliğinin kaybolmasından çekinen Çek Kralı, Hanuş’un gözlerine mil çektirir ve onu aynı güzellikte bir saat yapamayacak hale getirir. Saatin uzun süre çalışmamasına sebep olacak şekilde ayarlarıyla oynayarak kraldan intikam alan Hanuş’un ardından, saat ancak elli sene onarılabilmiştir.

12 saat dilimini, burç sembollerini; dünya güneş ve ayın konumunu gösterirken üzerinde yer alan heykellerle de çeşitli mesajlar verir.

Simetrik olarak yerleştirilmiş sekiz heykelden üstte kalan dördü yapılmaması gereken şeyleri temsil ederken alttaki heykellerle insanlara bilim, adalet, eğitim ve astronomi gibi yapılması ve uğraşılması gerekenler öğütlenir. Saatinİbranice olan bir kadranı da vardır. Babil zamanını göstermek için tasarlanan bu kadran da halen çalışmakta ve Astronomik Saati dünyada Babil saatini gösteren tek saat olarak iyice eşsiz kılmaktadır.

Prag’a yolunuz düşerse her saat başında Old Town’da bir kalabalık oluştuğunu fark edeceksiniz. Saatler tam’ı gösterdiğinde Astronomik Saat’in çanları çalar, en üst kısımdaki penceler açılır ( önceden en üst kısımda hücre olarak kullanılan bir alan da varmış ) ve 12 Havari tek tek insanları selamlıyor.

İSA VE 12 HAVARİSİ

Havari sözlükte bir öndere bağlı olarak onun öğretisini yayan kimse anlamına gelir. İsa’nın öğretilerini ve İncil’in inançlarını yaymak için seçtiği yardımcılarına bu yüzden İsa’nın havarileri denir: Simon Petrus, Andreas, Yakup, Yuhanna, Filipus, Bartalmay, Tomas ( Kuşkucu Tomas ), Matta, Küçük Yakup, Yahuda ve Yurtsever Simun. Hatta Simon Petrus Roma Katolik Klisesi tarafından tarihteki ilk papa olarak kabul edilmektedir. 12 Havarinin İsa’nın dirilişine tanık oldukları söylenmektedir.

Tarihin en kötü imparatorları arasında adı anılan Romalı Nero, Roma’yı yıkıp yerine yeni bir şehir inşa etmek istemekteydi. 64 yılında Roma’da çıkan büyük yangını hiçbir müdahale etmeden izlediği ve halka yardım etmediği için Roma’yı bizzat yakmakla suçlanan Nero, azınlıkta olan hristiyanları suçlamış ve İsa’nın havarilerinden bazıları da dahil olmak üzere birçok Hristiyanı öldürtmüştür.

KAYNAKÇA

– National Geographic Türkiye – A Little History of the World, E. H. Gombrich

zeynebtem

New Media::Psychology::Cultural Studies

Sanat tarihini, edebiyatı ve kültürel gezileri çok sever; Bremen'de yaşayan bir yogidir.

%d blogcu bunu beğendi: