Site Loader

  Machiavelli Kimdir?

Günümüzde etkisini hala sürdüren bir düşünce olan Makyavelizm’e adını vermiş olan ünlü siyasetçi, düşünür, devlet adamı, askerî stratejist, şair ve oyun yazarı, İtalyan Rönesans hareketinin en önemli figürlerinden olan Machiaevelli, 3 Mayıs 1469 yılında, Floransa’da doğdu. Yaşadığı süre boyunca vatansever ve Birleşik İtalya’nın inatçı savunucusu olan Machiavelli, modern siyaset teorisinin önde gelenlerinden biri oldu.

Pek Siyasi Hayatı Nasıl Başladı?

Floransa’da Medici Ailesi yönetimden sürüldükten sonra, iktidarı Dominikan Mezhebi savunucusu olan Savonarola ele aldı. Bu topluluk şehrin yönetimi için 10 tane yönetici seçmişti. Machiaevelli tanınmamış bir kişiyken, henüz 29 yaşına geldiğinde, Floransa’nın siyaset hizmetine dahil edildi ve savunma bakanı olarak, Floransa’yı siyasi açıdan sağlamlaştıracak ilkeleri yürütmesiyle kendini ayırdı.

Kısa süre sonra kendisini prensliği için yaptığı diplomatik görevlerde buldu ve bu, XII. Fransa Louis’i¸ II. Papa Julius, I. Kutsal Roma İmparatoru Maximilian gibi ve belki de Machiavelli için en önemlisi olan, Papalık Devletleri prensi olan Cesare Borgia ile tanışmış olmasını sağladı. Bu kurnaz ve marifetli Borgia, daha sonralarda Machiavelli’nin 1532 yılında yayınlanan ünlü ve etkileyici bilim eseri Prens’in baş karakterine ilham oldu.

1200px-Cesareborgia
Cesare Borgia

  Asılsız Suçlamalarla Gelen İyilik

Machiavelli’nin siyasi hayatı 1512’den sonra, Medici Ailesi ile birlikte iyilik yapmayı bıraktığında kötüye gitmeye başladı. Komplodan suçlandı, hapse atıldı, işkence edildi ve geçici olarak sürgüne gönderildi. Aslında bu, yeniden siyasi bir görev kazanma girişimi ve Medici Ailesi’nin Machiavelli’nin Prens’te kaleme aldığı bir iyilikti -ki bu da onun en iyi bilinen çalışması olacaktı-.

Butteri_Virgen_con_Niño_y_Santa_Ana_con_miembros_de_la_familia_Medici_como_santos_1575_Cenacolo_di_Andrea_del_Sarto_Florencia
Medici Ailesi

 Politik Bilimsel İnceleme Eseri: The Prince

Ölümünden sonra, 1532 yılında, kitap halinde yayınlanmasına rağmen Prens, ilk olarak 1513 yılında kitapçık olarak yayınlanmıştı. İçinde Machiavelli, uygun bir liderin vizyonunu şöyle özetledi: ahlaksız, sonun zalimleri haklı çıkarmasını hesaplayan bir zorba. Prens yalnızca Medici Hanedanlığının iyiliğini kazanmakta başarısız olmadı, aynı zamanda Machiavelli’yi Floransalı insanlara da yabancılaştırdı. Bir daha asla siyasete tam olarak geri dönemedi ve 1527 yılında Floransa Cumhuriyeti yeniden kurulduğunda, Machiavelli büyük bir şüpheyi temsil etti. O yılın ilerleyen zamanlarında öldü ve hayatını adadığı Florentin toplumundan da uzaklaştırıldı.

Niccolo Machiavelli
Machiavelli, The Prince

Machiavelli uzun zamandır Prens’in ünlü kılınan siyaset alanındaki şeytani bir keşif pratiğiyle ilişkilendirilse de, onun gerçek görüşleri çok da sıra dışı değildi. Hatta Titus Livius’un İlk On Kitabı Üzerine Söylevler ve Floransa’nın Tarihi gibi çok daha uzun ve detaylı yazılarında kendini daha prensip sahibi bir siyasi ahlakçı olarak gösterir.

Amaca Giden Her Yol Mübahtır: Makyavelizm

Halâ günümüzde bile “Makyavelce” terimi doğru ya da yanlışı düşünmeden, yalnızca kazanç için yapılan bir eylemi tanımlamak için kullanılır.

Kaynakça:

https://www.biography.com/people/niccolò-machiavelli-9392446

https://www.artofmanliness.com/2018/01/30/machiavelli-the-prince/

https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_Niccol%C3%B2_Machiavelli

https://www.history.com/this-day-in-history/niccolo-machiavelli-born

https://www.philosophybasics.com/philosophers_machiavelli.html

 

Bizi sosyal medyalarınızda da takip edebilirsiniz.

dilaravie

Bir cevap yazın