Site Loader

Sahi Neden Değişti Bu Oyun ?

Part 1 – Son İmparator Shaq

Yazan: Deniz Baskın

Basketbol şu sıralar 15 yıl öncesine göre doğruları tamamen değişmiş bir halde oynanıyor. O zamanın ve öncesinin bir takım doğruları artık asla yapılmayacaklar listesinde bile diyebiliriz. 15 yıl önce doğru şutu bulana kadar sabretmek en önemli etkenken şimdi doğru şut , tempoyu en canlı tutan şut halini aldı. O zamanlar en iyi şut potaya en yakın şut iken şu an üçlük denemenin orta mesafe denemekten daha mantıklı olduğu neredeyse sorgulanamaz bir durumda. Peki değişim neden ve nasıl oldu ?

Basketbolun günümüzdeki evrimine ulaşma yolculuğuna başlamadan önce bir önceki oyunun tepe noktasını açıklamak lazım diye düşünüyorum. Bu tepe noktası ise kendisi de bir hayli geniş bir tepe olan Shaq’ti desek yanlış olmaz.

Shaq durağan, her topun kıymetli olduğu o günün basketbolunda durdurulamazdı. Hemen hemen her takımın bir yaratıcı , 4 de ona yardımcı oyuncu sisteminde olduğu, nadiren 2 esas oğlana sahip takımın olduğu ligde tartışmasız en esas oğlandı. Çünkü eşleşmesi en zor oyuncuydu.

Takımlar Shaq ile eşleşmek için 2 yol seçtiler. İlki olabildiğince kalın uzunlar bulup kalite yerine miktardan kazanmak ; ikincisi ise Shaq ile en iyi eşleşebilecek uzunlardan birini takıma katmaktı.

İlk seçeneği seçen takımlar Shaq’i yavaşlatamadığı gibi bir de bu oyunculara verdikleri devasa kontratlar ile geleceklerini de yaktılar. Üstelik Shaq istediği anda bu oyuncuları faul problemine sokarak kenara gönderdi. Açıkçası Shaq kuvvetiyle tek düze bir hücuma sahipti ve savunmacısı değişince afallayacak bir durum yaşamadı. Yani Nets örneği ile açıklarsak Jason Collins ikiledi Aaron Williams girdi , o ikiledi Todd McCulloch girdi ve en son atılmayan Kenyon Martin tutmak zorunda kaldı. Fakat kim tutarsa tutsun Shaq istediği her an skora ulaştı. Bu denemenin sonuç vermeyeceğini görmek zaten zor değildi.


İkinci seçeneği başarabilen takımlar ise Mutombo , Sabonis ve Divac gibi Shaq’i mevcut tempoda yavaşlatabilecek oyunculara sahip oldu. Bu oyuncular da hakkını yemeyelim Shaq’i belli dönemlerde yavaşlatmayı başardı. Mutombo iyi yer tutup Shaq’i bloklayabilirken , Sabonis fiziken mukavemet gösterebildi. Divac ise zekasıyla hücum fauller aldırdı. Fakat Shaq 2000 , 2001 ve 2002’de bu üç oyuncuyu da üzüp şampiyon oldu. Fakat neden 2003’de olamadı ?
Bölüm 2’de…

MozartCultures

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla