Site Loader

Alexander Graham Bell ve Elisha Gray 1870’lerde bağımsız olarak ilk telefonun prototipini yaptılar ancak Bell daha hızlı davranıp patenti daha önce aldı. Şimdi gelelim bu buluşun nasıl yapıldığına.
Bell’in telefondaki başarısı telgrafı geliştirme çabalarının bir sonucu olmuştur. Telgraflar aynı kablo üzerinden aynı anda sadece tek bir mesaj iletebiliyordu. Bell, birçok mesajın aynı kablo üzerinden iletilebileceğini öngörmüş ve bunun üzerine çalışmaya başlamıştır. Çalışmaları, sonunda 1874 yılında bir avukat olan Gardiner Greene Hubbad’ın kulağına gitmiştir ve Hubbad, Western Union Telgraph Company tekelini kırma potansiyelini görmüştür Bell’in çalışmalarının. Sonuç olarak Hubbad, Bell’e maddi destek sağlamıştır. Haziran 1875’te konuşmayı elektriksel yolla iletebilecek bir cihaz duyurulmak üzereydi. Farklı seslerin elektrik akımını değiştirdiğini fark etmişlerdi.
2 Haziran 1875’te deney yapılırken iki kişinin sesinin tek bir kablo üzerinden iletilebileceği keşfedilmiştir. Ama bu keşif tamamen şans eseri yapılmıştır. Bell’in yardımcısı Thomas Watson vericilerden birine dolanmış bir akım çubuğunu gevşetmeye çalışırken onu kazayla kopardı. Bununla oluşan titreşim Bell’in çalıştığı diğer odadaki ikinci cihaza kadar taşındı.
Bell’in duyduğu “tıngırtı” onun ve Watson’ın işlerini hızlandırmak için ihtiyaç duyduğu tüm ilhamdır. Çalışmaya bir sonraki yıl devam etmişlerdir. Bell kritik anı güncesinde anlatmıştır:
“Ben daha sonra M’ye[avukata] şu cümleyi bağırdım: ‘Bay Watson, buraya gelin-Sizi görmek istiyorum. Neyse ki, geldi ve benim dediklerimi duyduğunu ve anladığını beyan etti.’
İlk telefon konuşması az önce yapılmıştı.

https://youtu.be/eLd56LQG568

MozartCultures

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla