Site Loader

Spartacus’ün erken yaşamına dair pek bilgi yoktur. Thrakia’da doğduğu ve soyunun oradan geldiği düşünülmektedir. Yetişkinlik döneminde Roma ordusunda görev aldığı tahmin edilmektedir, daha sonrasında köle olarak satılıp Capua’daki gladyatör okulunda gladyatör olmak üzere dövüş eğitimi aldı.

Spartacus MÖ 73 yılında köle hayatı yaşadığı yerden kaçarak Vesuvius Dağı yakınlarına sığındı ve çok geçmeden orada diğer kaçak kölelerle birleşti. Bu köle başkaldırması Üçüncü Köle Savaşı, Gladyatör Savaşı ve Spartacus İsyanı gibi çeşitli adlarla anılmaktadır. Kaçak kölelerden oluşan ve sayılarının 100.000 kişiyi bulduğu düşünülen isyancı ordusuna liderlik eden Spartacus, günümüzde ‘gerilla savaşı’ olarak adlandırılan savaş taktiğini uygulayarak birçok Roma saldırısını savuşturmayı başarmıştır.

MÖ 72 yılında Spartacus ve ordusu kuzeye, Galya’ya doğru hareket etti. İsyancılar orada Roma ordusuyla yaptığı bir seri çarpışmanın ardından tekrar güneye döndüler. 72 yılının sonlarında Rhenium’da (Reggio Calabria) ordugâh kurdular, ki muhtemelen buradan da Sicilya’ya gitme niyetindeydiler.

Tam bu andan itibaren Spartacus İsyanı Roma yönetimi için gerçek anlamda bir sorun olmuş ve devletin öncelikli konulardan biri haline gelmiştir. Bundan dolayı ünlü politikacı ve komutan Marcus Licinius Crassus, Spartacus isyanı ile uğraşmak adına güneydeki ordunun başına geçmiştir. İsyancı köleler başta Crassus’un oluşturduğu engelleri aşmayı başardı fakat daha sonra Romalılar tarafından Lucania’ya kadar kovalandılar ve orada Roma ordusu tarafından ağır mağlubiyete uğradılar. Spartacus’un da o savaşta hayatını kaybettiği düşünülüyor. Onun yanında olan altı bine yakın isyancı ise yakalanıp çarmıha gerilmiştir ve savaş meydanından kaçan binlercesi de mücadeleye sonradan katılan General Pompeius’un ordusu tarafından öldürülmüştür, ki Pompeius daha sonra politik yarışta kredisini güçlendirmek adına isyancılara karşı kazanılan bu zaferi kendi başarısı olarak lanse edecektir.

Nihayetinde Spartacus İsyanı bu şekilde son bulmuştur. Spartacus liderliğindeki bu mücadele, yüzyıllar boyunca devrimcilere, politikacılara ve yazarlara büyük bir ilham kaynağı olmuştur. 1916 yılında kurulan ve 1919’da başarısız bir hükümet darbesi girişimi gerçekleştiren Alman devrimci sosyalist grubu Spartacus Birliği (Spartakusbund) bunun örneklerindendir. Ayrıca Stanley Kubrick’in yönettiği ve Kirk Douglas’ın ana kahramanı canlandırdığı 1960 tarihli ‘Spartacus’ filmi ile 2010 yılında yayına giren aynı adlı dizi, kahraman kültü olarak Spartacus karakterinin tarih boyunca verdiği ilhamı göstermektedir.

.

Çeviri Orijinali: https://www.bbc.co.uk/history/historic_figures/spartacus.shtml

Yusufcan Kalkan

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla