Tablo Demeye Bin Şahit Hiperrealist Eserler

Fazla gerçekçi olup sürrealizmin içinde kaybolan akım, Hiperrealizm.

1960’ların sonuyla 1970’li yılların başlarında ortaya çıkan bir gerçekçilik akımıdır. Özellikle resim sanatında görülen hiperrealizm, figüratif gerçekçiliğin fotoğrafik bir doğrulukla betimlenmesini amaçlar. Ayrıntıya olan hassasiyetleri sayesinde, fotoğrafla yarışma noktasına gelen hiperrealistler için sanatsal edim yalnızca bir el becerisine indirgemiş durumdadır. Hiperrealist sanatın konuları bir bütünlük göstermez; endüstri ürünlerinden düşsel konulara kadar her konu sadece sanatçının tercihine bağlı olarak betimlenebilir.

ABD menşeli olarak değerlendirilen söz konusu akımın ünlü temsilcileri arasında Close, Eddy, Andrea, Hanson, Kanovitz, Morley, Salt, Goings, gibi isimler vardır.

Bunların haricinde hiperrealist akımın mechur isimlerine ve onların en özel tablolarına göz atalım.

Gerçeklik algımızla adeta alay eden eserler…

 • Alyssa Monks

Hipperrealist bir sanatçı olan Alyssa Monks, yaptığı sanatı şöyle tanımlıyor: ”Ben kendimi ‘hiperrealist’ olarak değerlendirmiyorum. Ayrıca çok iyi bir hiperrealist sanatçı da bu tanımı duyarsa kendini aşağılanmış hissedebilir. Benim amacım bir fotoğrafı yeniden yaratmak değil, dinamik ve keyifli bir resim tadı yakalayarak, o resmin, kendisine yaklaşıldığında yavaşça parçalara ayrılan bir illüzyon oluşturması.”

Related image

 

Monks ‘Suyun Evrimi’ konusuna bağlı olarak yaptığı su altı çalışmalarıyla suyun yarattığı dağınık yansımaları tecrübe edinmiş.

Image result for alyssa monks art

Image result for alyssa monks

“Formları daha soyut biçimde görebilme yolunda attığım ilk adımdı” diyen Monks, “Oradan hareketle, gerçek formları buhar etkileri ve su damlalarıyla gerçekten bir ölçüde ayırma yoluna gittim.” diyor.

Related image

 • Dirk Dzimirsky

Gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar olağanüstü kara kalem portrelerine imza atan Alman sanatçının çalışmaları dokunsak nefes alacak cinsten!

Related image

Image result for Dirk Dzimirsky

Image result for Dirk Dzimirsky

Image result for dirk dzimirsky art

 • Linnea Strid

Sanatçı Linnea Strid’in sulu boya tabloları, uzanıp dokunmak isteyeceğiniz kadar gerçekçi. Eserleri kıskanılmayacak türden değil. Gerçekliği sorgulatacak bu resimlere baktıkça “Yok ya gerçek bunlar canım!” dediğinizi duyar gibiyim.

Related image

Related image

Related image

Image result for linnea strid art

Image result for linnea strid art

Image result for linnea strid art

Related image

 • Mike Dargas

Mike Dargas, her an size göz kırpacakmış gibi gerçekçi portrelerin yaratıcısı. Resimleri o kadar gerçekçi ki, uzaktan onların fotoğraf mı, yoksa çizim mi olduğunu anlamanız mümkün değil.

Related image

Hiperrealist tekniği ile sanat camiasını kendisine hayran bırakan ünlü sanatçı 11 yaşında keşfedilmiş, üstün yeteneğine rağmen sempatik ve mütevaziliğiyle dikkat çeken bir sanatçı. “Mükemmelliyetçilik benim için önemli” diyen Dargas’ın tek hedefi ise her zaman bir sonraki noktaya gelebilmek…

Image result for mike dargas art

“Güzelliği resmetmek beni mutlu ediyor”

 • Omar Ortiz

“Fotogerçekçiliği” yakalamak amacında olan bir diğer isim Omar Ortiz. “Yahu bu fotoğraf mı, resim mi; ne kadar da hiperrealmiş doğrusu” dedirten dokunsak sıcaklığını hissettirecek eserler…

Image result for Omar Ortiz art

Image result for Omar Ortiz art

Image result for Omar Ortiz art

Image result for omar ortiz art

Image result for omar ortiz art

 • Paco Ferrando

Sizin de burnunuza “burun yakan” cinsten deniz kokusu geldi mi ? Zira benim burnuma geldi. Deniz aşığı İtalyan Hipperrealist ressam Paco Ferrando…

Image result for Paco Ferrando

Image result for Paco Ferrando

 • Maxim Wakultschik

Rus Hipperrealist ressam eserlerinde genellikle portreler üzerine yoğunlaşmış. Hızlı bir trenden çekilmişçesine resmedilmiş bu eserler adeta kusursuz…

Image result for Maxim Wakultschik art

Image result for Maxim Wakultschik art

 • Jason De Graff

Kanada doğumlu sanatçı sanatını şu sözlerle özetliyor: “Resimlerim, alternatif bir gerçeklik, boyalı yüzeyde gerçekçilik yanılsaması hazırlama aşamasında, filtrelenerek eşsiz vizyonumu ifade ediyor. Resimlerim hipperrealist bir şekilde görülebilir olsa da, amacım yüzde yüz gördüğüm şeylere sadık kalarak çoğaltmak ya da belgelemek değil aynı zamanda fotoğraflarda bulunmayan derinlik ve his duygusu yanılsamasını yaratmaktır.” Bu derinliği ve hissiyatı resimlere baktığımızda duyabiliyoruz…

Image result for Jason De Graaf art

Image result for Jason De Graaf art

Image result for jason de graaf art

Image result for jason de graaf art

 • Keshia Timbang

Filipinli sanatçı Keshia Timbang’ e göre hipperrealizm; “aşkın soyut yansıması.’’

Image result for Keshia Timbang art

 • Diego Fazio

İnanılması güç derecede fotogerçekçi kalem çizimleri ile Diego Fazio. Sanatçı tarafından yapılan resimleri gördüğünüzde gerçekten kamerayla çekilmiş olmasından şüpheleniyorsunuz.

Image result for Diego Fazio art

Dövme sanatçısı olarak çizime başlayan Fazio, yol boyunca aslında onlara değil de bedenlerin kendiliğinden çizilmesini tercih ettiğini fark edip hipperrealist çizimlere yönelmiştir.

Image result for diego fazio art

Image result for diego fazio art

 • Nestor Canavarro

İtalyan Sanatçı Nestor Canavarro, lütfen çizimden önce ne içtiğinizi söyler misiniz…

 

Image result for Nestor Canavarro art

Image result for nestor canavarro art

Related image

Image result for Nestor Canavarro einstein

Bu eserleri gördükten sonra aynanın karşısına geçip “Acaba ben de mi hipperrealist bir sanatçının kaleminden çıktım?’’ dediğinizi tahmin edebiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir