Tarihe Damgasını Vurmuş Erkeklerin Kadınlar Hakkındaki Sözleri

Kadının tüm eğitimi erkeklere ilişkin olmalıdır. Onları mutlu etmek, onlara yararlı olmak, kendilerini onlara sevdirmek, saydırmak, gençlerini yetiştirmek, yetişkinlere bakmak, onlara öğütler vermek, onları avutmak, yaşamı onlar için güzel ve sevecen kılmak; işte kadınlara, çocukluklarından itibaren öğretmemiz gereken her zaman için görevleri bunlardır.

Jean – Jacques Rousseau

Rousseau_2263371b

Kadının sonsuz köleliği kırıldığında, kendisi için ve kendi başına yaşamaya başladığında -bugüne dek iğrenç olan- erkeği kapı dışarı ettiğinde, o da şair olabilir! Kadın meçhulden çıkmış olacak. Düşünceler dünyası bizimkinden farklı olacak mı? Tuhaf, dile getirilemez, itici zevkli şeyler bulacak; biz de onları alacak, anlayacağız.

Arthur Rimbaud

download.jpg

Eğitimde, okulda, bilimlerde, sporda ve yarışmalarda eşitlik pek çok kadının yüreğinde kibir duygularını tırmandırıyor. Yılanın, yalanın, baştan çıkarıcılığın bu sözlerine karşı dikkatli olun: yeni Havva’lar olmayın.

Papa XII. Pius

images

Bir kişiyi karakter bakımından güçlü kılabiliriz, ama güçlü ya da zeki olmak kadına yakışmaz.

Aristoteles

aristotle.jpg

Dünyaya dayatılan yaşam kurallarını, kendilerine danışmadan, erkekler koyduğu için, kadınlar, bunları reddetmekte haksız değillerdir.

Michel de Montaigne

montaigne2.jpg

Kadın, kendisini mutfağa, çocuk odasına zincirleyen, gücünü üretimci olmayan, ağır, tüketici bir işte harcayan ev hayatının ufak tefek işleriyle soluksuz bırakılmakta, boğulmakta, budalalaşmakta, aşağılanmaktadır. Kadının gerçek özgürleşmesi, gerçek komünizm ancak ev yaşamının tüm bu yükümlülüklerine karşı gerçek bir savaş açacağımız, bu ev yaşamını büyük bir sosyalist işletmeye dönüştürmeye girişeceğimiz gün başlayacaktır.

Vladimir Ilyich Lenin

Vladimir_Ilyich_Ulyanov.jpg

Kadınlar bence o denli önemsizler ki, birini diğerinden ayırt etmekte zorlanıyorum; tıpkı zenciler, tıpkı bir sürüdeki koyunlar gibi.

Alain Fournier

774036.jpg

Doğa kültüre ilişkin daha incelikli duyguları, yani ilişki kurabilirliği ve edebi esinlemek istediğinden, kadın cinsine ahlak, söz ve ifade serbestliği yoluyla erkeklere hükmetme yetisini bahşetmiştir.

Immanuel Kant

immanuel-kant.jpg

Toplumsal ilerleme ve zamanın değişimi kadınların özgürlüğe doğru ilerleyişinin sonucudur; toplumsal çöküşler ise kadınların özgürlüklerinin kısıtlanmasından kaynaklanırlar.

Charles Fourier

Özgür olduğunda kadın fizik güce bağlı olmayan tüm ruh ve beden işlevlerinde erkeği geçecektir… Uygarlık kadınların sırtında bir yüktür; ona saldırmak da kadınların görevidir.

Charles Fourier

11759-004-47870EEC.jpg

Kadınlara giderken kırbacını unutma.

Friedrich Nietzche

images (1).jpg

Kadınlara “zayıf cins” demek bir hakarettir; erkeğin kadına haksızlığıdır. Eğer acımasız kuvvete kuvvet denecekse, tabii ki kadın erkekten çok üstündür. Eğer şiddete başvurmama insanın yasasıysa, gelecek kadınlarındır. Kadından başka kim erkeklerin yüreğine seslenebilir ki?

Mahatma Gandhi

download (1).jpg

Kadınlar sahip olduğumuz tüm parayı harcama yetisiyle donanmış vurgulu cinsel organlardan başka bir şey değildirler.

William Faulkner

150502-rich-faulkner-tease_rtzbz8.jpg

Arpler, piyanolar ve sonatlar geriye! İnsan soyunun çocukluğunu ve kadının azınlığını uzatan tüm budalalıklar geriye! Onlara büyük toplumsal çıkarlardan söz edin; onlara erkeklerin yoldaşı olmayı öğretin, hizmetkarı değil.

Auguste Blanqui

Louis_Auguste_Blanqui.JPG

Bence ideal kadın, eski zamanlarda olduğu gibi, acıya dayanıklı, sofrada erkeklere hizmet eden, onlarla birlikte oturmayan ve konuşmayan kadındır.

Jacques Chirac

dans-la-peau-de-jacques-chirac-2006-22-g.jpg

Yeryüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.

Mustafa Kemal Atatürk

175322.jpg

Genellikle kadınların zaaflarının tarihi, aynı zamanda erkeklerin uçkur düşkünlüğünün de tarihidir.

Victor Hugo

download (2).jpg

Kadınların çoğunda zeka, çılgınlığı güçledirmeye yarar, aklı değil.

François de La Rochefoucauld

download (3).jpg

Evli kadın, tahta oturtmasını bilmesi gereken bir köledir.

Honoré de Balzac

OHare-Honore-de-Balzac-Coffee.jpg

Köle köle olmadan önce kadın köleydi.

August Ferdinand Bebel

Ferdinand_August_Bebel.jpeg

Devletimizde kadının yeri bir hiç olacaktır.

Benito Mussolini

benito-mussolini-kimdir-h1477392653-e980c9.jpeg

Erkekten vazgeçilebilinir; ama kadından asla!

Jacques Testart

testart.jpg

Hayır, kadının yeri her yerden çok yuvası değildir. Erkek gibi o da her yerde, faaliyetini sergileyebileceği her yerdedir. Neden, hangi hakla onu kapatıyor, ister istemez zanaat denmezse, mesleğe dönüştürülmüş cinsiyeti içinde tutsak kılıyoruz?

Jules Guesde

Jules_Guesde.jpg

Zina istemiyorsanız kadını eve kapatıp çocuk yapın.

Guy de Maupassant

og-guy-de-maupassant-4806.jpg

Kadın bizim malımızdır, biz onunki değil; çünkü o bize çocuk verir, erkek ona değil. Dolayısıyla, nasıl ki bir meyve ağacı bahçıvanın malıysa, o da erkeğin malıdır.

I. Napolyon

4Andrea_Appiani_002.jpg

Bence bir kadın tarzlarında, tavırlarında, sözlerinde, jestlerinde ve davranışlarında asla erkeğe benzememelidir. Bir erkeğin gürbüz ve erkekçe olması ona ne kadar yakışıyorsa, bir kadının da yumuşak ve incelikli duyarlılık taşıması, tüm devinimlerinde dişli bir letafet sergilemesi o kadar yakışık alır.

Baldassare Castiglione

1265.jpg

Kadınlar, ancak kel olmayı kabullenip bundan hoşlandıklarında erkeklerle eşit olabilecektir.

Alfred Capus

Alfred_Capus_1911.jpg

Sence kadın senin bir uzantın, daha da kötüsü, her türlü özerklikten yoksun, Adem yanın olmalıdır. Senden ayrı bir varlık olduğunu anlayamıyorsun.

David Herbert Lawrence

download.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir