Site Loader

Vincent hayatı boyunca hiçbir zaman uzun süreli bir yerde yaşamamış,sürekli yaşam alanını değiştirmiştir.Bunun nedeni başlarda eğitim ve ya mesleği ile ilgili olsa da ileri ki hayatında bu değişimin nedeni daha çok kafasının içinde yaşadığı değişik ruh halleriydi.  30 Mart 1853 tarihinde  Hollanda’da doğan Van Gogh çocukluğunu Zundert’te geçirdi.Büyümesi üzerine ise 1864 yılında Zevenbergen’de bir yatılı okula gönderildi.Söylenenlerin aksine derslerinde başarılıydı.

Bir süre sonra okuduğu yazarlardan George Elliot’ın yazıları yüzünden dini bir evde yaşadığını anımsayan Van Gogh dini konulara merak saldı ve sanat ile ilgili işlerini aksattı.Bunun sonucunda da işten çıkarıldı.17 Nisan 1876 yılında Londra’da sokak çocukları için Pazar okulunda din öğretmenliği yapmaya Ramsgate’e yola çıktı.

Bir sene sonra ilk vaazını verdi.Ona göre İncil’in müjdesinden insanlara bahsedebilmek mükemmel bir duyguydu.Hollanda’ya geri döndüğünde babası bakanlığına girmek için hazırlanmasını destekledi.Ne yazık ki bu destek 1 sene sürdü.Ancak Van Gogh bakanlığa giremedi.Bunun ardından Vincent, Charles Bargue’ı kılavuz seçerek kendi kendine bir şeyler öğrenmeye çalıştı.Figür için ondan sonsuz fikirler çıkardığını düşünüyordu ve nihayet bir meslek edinmişti.

charles bargue figure ile ilgili görsel sonucu

Yatılı okul zamanında okumaya başladığı Dickens’ın ‘Toplumsal Gerçekçiliği’ konu alan yazıları Vincent’ın üzerinde kalıcı bir tesir bırakmıştı.Baştan beri dışlanmış köylüler ve işçi sınıfının arasında insanlar içinde olduğunu düşünüyordu.Ressam Jean François Millet’ı örnek almaya başlayıp köylülerin yaşamını gerçekçi bir şekilde resmetmeye başladı.

jean françois millet ile ilgili görsel sonucu

Bu sırada kendinden yaşça büyük olan dul kuzenine bir şeyler hissetmesi ailesi tarafından hoş karşılanmamıştı.

‘’Bir mum ateşine parmağımı koydum ve dedim ‘Hadi bakalım,elimi ne kadar tutacağım.’ Ama muma üflediler ve ‘Onu unutacaksın.’ dediler.’’ İşte kuzeni Kee Voss’a karşı olan aşkını bu şekilde ifade ediyordu. Bu aşka karşı oluşan tepkiler sonucunda babasıyla güçlü bir tartışma yaşadıktan sonra evden ayrıldı ve Hollanda’nın sanat dünyası merkezi olan Lohey’e doğru yola çıktı.

kee voss ile ilgili görsel sonucu

Lohey’de kendi küçük stüdyosunu kurdu ve bu büyük şehrin tüm hatlarıyla çizimi,silüeti için harika bir peyzaja sahip oldu.

van gogh lahey ile ilgili görsel sonucu

1882 yılının kışında hamile bir kadınla tanıştı.Kadın bebeğin kimden olduğunu bilmemekle beraber terk edilmiş bir vaziyette sokaklarda dolaşıyordu.Vincent hem yardım eli uzatmak için hem de ihtiyacı olduğu için onu manken olarak tuttu.Ve onunla bütün kış boyunca çalıştı.

van gogh sien ile ilgili görsel sonucu

Bu kadın Clasina Maria Hoornik,namı diğer Sien, Vincent’tan çok daha büyük bir kadındı.Fuhuşu bırakmasının ardından kalifiye bir terzi olmuştu.Bence Vincent toplumdan dışlandığını düşündüğünden ve bu kadının da fuhuş yüzünden dışlandığını bildiği için ona kendini yakın hissetmiştir.İşte bunun sonucunda onunla ekmeğini paylaşmış,onu soğuktan ve açlıktan korumuştur.Derdine derman olduğunu söylemiştir.

van gogh sien ile ilgili görsel sonucu

Ona karşı bir şeyler hissetmeye başlamıştı fakat bu aile içinde Kee Voss’a karşı tutulduğu kara sevdadan bile daha da nefret uyandırdı. Ailesi yardımı kesince bir kez daha beş parasız kalmıştı. Sien ise bebeğinin doğumunun sonrasında fuhşa tekrar dönmeye karar verdi.

Böylece Vincent da Lohey’i terk etti. Yaşamak ve boyamak için Hollanda’nın kırsal derinliklerine gitti.Takvim yaprağı 3 Ekim 1883’ü gösteriyordu.Artık en iyi yaşamın aslında kapıların doğaya açıldığı ve temas edebildiğimiz bir yaşam olduğunu düşünüyordu.Fakat böyle ücra bir yerde yaşaması yalnızlığını katbekat arttırıyordu.

‘’Yalnızlık bir çürüyüş.En iyi ve etkili ilaç hala sevgi ve bir ev.’’diye düşünen Van Gogh 15 Aralık 1883’te kırgın ve bıkkın bir halde Neunen’e ailesinin yanına döndü.

Babası ona karşı hala katıydı.Evlerinin yanında ona kalacak bir yer ayarladılar.Bu Vincent’ı sanki evlerine bir köpek alıyorlar gibi hissettirmişti.Bana göre Van Gogh’un hayatı boyunca dışlanmış hissetmesinin en büyük etkenlerinden biri babasının düşünceleri ve tavırlarıydı.Babası onun ‘tuhaf’ olduğunu düşünüyordu.

Evdeki zorluklara rağmen yerel dokumacıların çizimleriyle beraber bir sanatçı olarak kendisini buldu.Renkli çalışmalara başladı.Patates Yiyen Köylüler tablosunu da bu zaman diliminde yaptı.

van gogh patates yiyen köylüler ile ilgili görsel sonucu

Babasının ölümünün üzerine 1886 yılında Paris’e gitti.Vincent iliklerine kadar sanatla dolmak istiyordu ve kardeşi Theo’nun yanına Montmartre’ye taşındı.54 Rue Lepic’de yer alan,o günlerde popüler sanatçı Fennand Carmon’un stüdyosuna kayıt oldu ve pek çok arkadaş edindi.

fernand cormon van gogh ile ilgili görsel sonucu

Şimdiye kadar en iyi yaptığı resmi Patates Yiyen Köylüler olduğunu fakat yine de bir umut iyi portreler çizeceğini düşünüyordu.Başta alışkın olduğu koyu kahve renkler ile kendi portrelerine başladı.Ama yavaş yavaş fırçası ve renkleri değişti.Yani sanatın etkisi zamanla kendini göstermeye başlamıştı.Resimleri daha hafif ve renkli bir hal almaya başlamıştı.

van gogh otoportre ile ilgili görsel sonucu

Zaman geçtikçe Theo’ya göre Vincent huysuz bir adam olmaya başlamıştı.Alkolün bunun üzerindeki etkisi çok büyüktü.Artık araları kavgalıydı.Vincent da bohem Parislilerin çok egoist olduğu düşünüyordu.Kırsala duyduğu özlem ile Şubat 1888 yılında Paris’i terk etti ve Arles’in güneyinde Provence’e yöneldi.

cafe terrace at night nerede ile ilgili görsel sonucucafe terrace at night nerede ile ilgili görsel sonucu

Artık renklere aşkla bakar olmuştu.Kısa zaman sonra Lomartine’deki Sarı Ev’ taşındı ve burada harika işler çıkardı.Başta çok mutlu ve huzurluydu fakat yalnız kaldıkça bunalıma düştü.Bundan kurtulmak için en sevdiği ressam arkadaşlarından biri olan Paul Gauguin’i yanına davet etti.Ona bir mektup yolladı ve gelmesini beklerken stüdyosunu düzenlemeye başladı.Arkadaşı nihayet gelmişti.

paul gauguin ile ilgili görsel sonucu
Paul Gauguin-Day Of The God

Birlikte geçirdikleri 8 hafta sonucunda Gauguin’in tabloları Paris’te alıcı bulmuştu fakat Van Gogh’un tabloları elinde kalmıştı.Bunu sebep göstererek içkiye tekrar başlayan Van Gogh,bir gün kıskançlığın etkisiyle ressam arkadaşıyla tartışırken ona ustura çekti.Bunu yalnızca tehdit olarak kullanmıştı fakat sonrasında zihni bir travma geçirerek sol kulağının bir parçasını kesti.Bunun sonucunda Arles’te hastaneye yatırıldı.Tedavi sürecinde oto portresini yaptı ve bu portre dünyada onun sanatı için en çekici eseri olmuştu.

van gogh otoportre ile ilgili görsel sonucu

5 ay sonra tedavisi tamamlanıp hastaneden çıktığı halde ruhsal problemlerinin devam ettiğini düşünerek sarı eve geri dönmedi ve Theo’nun yardımı ile 1889 yılında Saint Remy’deki yeni sığınağına başvurdu.Neredeyse 1 yıl orada kaldı.Mektuplarında ise iç burkan bir itirafta bulunuyordu.Bir mektubunda,burada deliler ve kaçkınların arasında korktuğunu dile getirmişti.Diğerleri gibi kendini deli hissetmeye başlamıştı.

Geçirdiği nöbetler sonucu günlerce çalışmadığı olmuştu fakat aynı zamanda da yaratıcılığının zirvesine ulaşmıştı.1 yılın sonuna doğru krizleri artmaya başlamıştı .Theo’dan tekrar yardım istedi ve istekleri sonucu Mayıs 1890’da Paris yakınlarında Auvers’e taşındı.

auvers van gogh painting ile ilgili görsel sonucu

Artık dışarı çıkıyor ve resim çiziyordu.Sabah 5’te çıkıp akşam 9’da dönüyordu.Theo’nun tanıdığı olan doktor Paul Gachet’ın yardımıyla Auberge Ravoux’da bir tavan odası kiralamıştı.Fakat hala yalnızdı.

van gogh auberge ravoux ile ilgili görsel sonucu

1890 Temmuz ayında Theo’yu ziyaret etmek ve Theo’nun eşi Jo,çocuğu Vincent’ı görmek için Paris’e gitti.Fakat artık bir aileye bakan Theo’ya sorumluluk yüklememek nedeniyle aynı gün sıkıntı ile Auvers’e geri döndü.

Dört gün sonra Theo’ya son mektubu yazıp buğday tarlalarına gitti ve göğsünden kendini vurdu.37 yaşında bu sıkıntılı ve yalnız geçen hayatına gözlerini yumdu.

van gogh mezarı ile ilgili görsel sonucu

MozartCultures

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla