Site Loader

Hepimizin severek oynadığı, zamanının bir kısmını adadığı, ya da hayatının bir döneminde vakit geçirdiği en az bir video oyunu mutlaka vardır. O oyunu oynarken kendimizi tamamen ona vererek kafamızın başka hiçbir yerde olmamasını isteriz. Bizim için adanmış bir zaman dilimidir adeta. Oyunun içine girerek destansı bir dünyada buluruz kendimizi. Bu eğlenceli dünyanın bütünlüğünün, çok ince bir zekayla sağlandığı en önemli noktalardan biri de şüphesiz ki video oyununun müziğidir.

Video oyunlarındaki müziğin oldukça önemli rolleri var. İlk olarak bu müzik, oyuncuyu oyuna bağlayan bir altyapı oluşturuyor. Düşünün ki, henüz oyunu oynamaya başlamadınız ve karakter oluşturuyorsunuz, seçiyorsunuz ya da oyunu oynamak için gerekli ayarlamaları yapıyorsunuz. Arkada kullanılan müzikal tema ile üzerinizde bir ilk izlenim oluşuyor. Siz ne kadar fark etmeseniz de kulağınıza gelen müzik ile ister istemez oyun ile ilgili bir öngörü oluşuyor kafanızda. Oyunun vermek istediği ana hikayeye giriş yapıyorsunuz. Bu, oyuncu ile oyun arasındaki bağı oluşturan başlangıç noktası. Bir diğer nokta ise başta oluşturulan bu bağı güçlendirmek. Sonrasında ise bu bağı aktif ve sürekli kılmak. Belki de video oyun müziği besteciliğinin en kritik noktası da burasıdır; dizi, reklam, film müziği besteciliğinden farklı olarak oyundaki ataklara, savunmalara, zaferlere, yenilgilere, iniş ve çıkışlara öyle uygun bir altyapı oluşturmak gerekiyor ki oyuncu oyuna entegrasyonunu doğru bir şekilde gerçekleştirebilsin ve müzik oyuncu için akıl karıştırıcı bir hal almasın. Örneğin bir savaş oyununun en kızışmış anında, durağan bir müzikten farklı olarak daha motive edici bir altyapı olsun ki oyuncu o savaşı kazanmak adına daha hırslı bir moda girsin ve böylelikle de aldığı keyif katlansın; bununla beraber oyunu oynama isteği artsın.

Oyunu tanımak ve temaya hakim olmak, eş zamanlı olarak da bunu oturtulmuş bir sürece yaymak oldukça önemli, video oyun müziği besteciliğinde. Düşünün, hayal ürünü olarak yaratılmış bir dünyanın içine siz de müzik bestecisi olarak giriyorsunuz! Ve oyuncuları da o oyunun içine sokmaya çalışmak, aitlik hissini oluşturmak, işte sizin burada performansınızı sergilemeniz gereken yer. Fakat aynı zamanda dikkatli adımlar atmak gerekiyor bu yolda; gelecek olan sahnenin hissini yaratan ipuçlarını vermek ancak olduğu gibi de anlatmamak gerekiyor. Bir bakıma siz de oyuncuyla oyun oynuyorsunuz. Daha önceden bahsettiğim gibi oyuncunun aklını karıştırmamanız ama şaşırtıcı ve merak uyandırıcı olmanız aslolan. Bu noktada zamanlama çok kritik bir değer; oyuncuda yaratmış olduğunuz hislerin kalıcılığı çok uzun sürmemeli elbette. Bu, oyuncunun oyuna devamlılığına, bir sonraki aksiyona hazırlanmasına ve daha iyi odaklanmasına yardımcı oluyor.

Her ne kadar ilk duyulduğu anda kulağa bir hayli eğlenceli geliyor olsa da bunun yanı sıra bir o kadar zorlu bir yolculuk video oyun müziği bestelemek. Okullarda verilen spesifik bir eğitimi bulunmuyor fakat tahmin edebileceğiniz üzere müzik bilginizin iyi olması büyük önem taşıyor. Video oyunları için müzik bestelemek ya da hangi ses efektlerinin eklenmesi gerektiğine karar vermek en başta farklı uygulamaların, ses kayıt ve düzenleme sistemlerinin hakimiyetini ve iyi bir şekilde kullanımını gerektiriyor. Bu alanda farklı teknikleri kullanabileceğiniz özelleştirilmiş yazılımlar bulunuyor. Soundation, Mixcraft, Logic, Abelton Live, Pro Tools sayabileceğimiz çok amaçlı yazılımlardan birkaçı. Aynı zamanda, video oyun müziği besteciliğinde büyük yüzdeliğe sahip bu teknolojik sektörün sürekli gelişmesi ve yenilenmesi aktif bir şekilde yeniliklerin takip edilmesini de beraberinde gerektiriyor.

Bir diğer taraftan her bestecinin kendine has üstün yaratıcılığını, kendini ve müziğini formata en uygun ve doğru biçimde yansıtması gerekiyor elbette. İşte burada en temel olarak müzisyenin altyapıyı zenginleştirmesi, senaryoyu daha etkin ve aslında kolay yansıtabilmesi adına sarf ettiği emekle ve bir bakıma da kendi karakteriyle, imzasıyla karşılaşıyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu girdileri bir araya getirdiğimizde ise video oyun müziği besteciliğini genel hatlarıyla daha iyi kavrayabilmişsinizdir umarım. Hatta bunun ötesinde özümseyip belki siz de bir “video oyun müziği bestecisi” olmaya karar vermişsinizdir. Kim bilir, belki bir başka oyunda sizin müziğinizle zaferimizi kutlarız.

İpek Özel

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla