Site Loader

Dünkü yazımda düşünce hayatını etkileyen yazarları paylaşmıştım.Vincent Van Gogh’un Düşünce Hayatını Etkileyen 5 Yazar Bugün ise ilham aldığı ve dünyasını genişlettiği ressamları ele almak istiyorum.Kendisi bu ressamları örnek alarak kimi zaman tarzını kimi zaman da kullandığı renkleri değiştirmiştir.Bu değişiklik ona gerçekten katkı sağlamış, özellikle kullandığı renklerde yaptığı değişiklikler onun resimlerini daha değerli kılmıştır.Yaşamının sonlarına doğru Hollanda’nın alışık olduğu kahverengi ve tonlarından sıyrılıp daha canlı eserler çıkarmıştır.Gelin bu ressamların Vincent’ı hayatının hangi kısmında ve ne şekilde etkilediğine birlikte bakalım.

•Charles Bargue

Vincent 12 Kasım 1876’da ilk vaazını vermesinin üstüne eve geri dönmüştü.Hollanda’ya döndüğünde babası bakanlığına girmesi için onu destekledi.Fakat eğitimi için yalnızca 1 sene tahammül edebildi.Vincent artık işsizdi.

Bu sırada geleneksel sanat eğitimine ilgi duymuyordu.Kendi kendine bir kılavuz olarak Charles Bargue’u seçti ve öğrenmeye başladı.Figür çalışmaları için ondan sonsuz figürler çıkardığını düşünüyordu.

vincent van gogh figure drawings ile ilgili görsel sonucu

”Çizim her şeyin kökenidir.”

•Jean Francois Millet

•Jean Francois Millet ile ilgili görsel sonucu

Vincent nihayet kendine bir meslek bulmuştu.Baştan beri dışlanmış köylüler ve işçi sınıfının arasındaki insanlar içerisindeydi.Sanatçı ve mektuplarında artık bu rotayı izleyecek ve en beğendiği işleri ortaya koyacaktır.Bilhassa bu konuda köylülerin yaşamını gerçekçi bir şekilde resmeden Fransız ressam Jean Francois Millet’dı.

•Jean Francois Millet van gogh ile ilgili görsel sonucu

”Bir kişi sanata kalbini ve ruhunu vermelidir.”

•Jean Francois Millet van gogh ile ilgili görsel sonucu

Bundan sonra Van Gogh sürekli bir sevgi ve sıcaklıkla çalışırsa başarılı olacağını düşünüyordu.Böylece arkadaşları da olacaktı.Fakat yaptığı işler sonucu beklediği karşılığı bulamadı.

• Anton Mauve ve Josef Israels

Görsel sonucuGörsel sonucu

Yanlış tarih vermek istemiyorum fakat 1880’lerin başında,hayatı boyunca onu bu hale getirenin babasının verdiği eğitim olduğunu ve dini kaidelerini saçma bulduğunu babasına açıkça söyleyerek onunla tartışır.Ardından babası onun evi terk etmesinin herkes için daha iyi olacağını söyler. Vincent evi terk eder,Lohey’de kendi küçük stüdyosunu kurar ve bu büyük şehrin tüm hatlarıyla çizimi ve de silueti için harika bir peyzaja sahip olur.

Fakat ”Yalnızlık bir çürüyüş,iyi ve etkili ilaç hala sevgi ve bir ev.” diyerek 1883 Aralık’da evine geri döndü.Babası ona karşı hala katıydı.Vincent ailesinin ona bir köpek gibi davrandığını düşünüyordu.Babası onun ‘tuhaf’ biri olduğunu açıkça dile getirmişti.

Evdeki zorluklara rağmen yerel dokumacıların çizimiyle beraber kendini bir sanatçı olarak bulmayı başardı.Hollandalı ressamların etkisi kadar Anton Mauve ve Josef Israels’den de etkilendi.

•Eugene Delacroix

Eugene Delacroix ile ilgili görsel sonucu

Aynı dönemde renkler konusunda da Eugene Delacroix’i örnek almaya başlamıştı.Renkler sayesinde sembolik bir dilin konuştuğunu düşünüyordu.Böylece renkli çalışmalara başladı.

Eugene Delacroix van gogh ile ilgili görsel sonucu

Önce manzarada ardından da köylülerin portrelerinden oluşan bir diziyi renklerle boyamıştı.

van gogh köylü portre ile ilgili görsel sonucu

Aynı zamanda Patates Yiyen Köylüler adlı tablosu üzerinde çalışıyordu.Kendince çok derin anlamlı bir tabloydu fakat kardeşi Theo ve Vincent’ın arkadaşı olan Anton Van Rappard bu tabloyu hiç beğenmemişti. Üstüne üstlük arkadaşı tablo hakkında bir sürü eleştiride bulunmuş ve bunun ciddiyetsizce resmedildiğini söylemişti.Aslında bu tablo Van Gogh’un ciddi anlamda çalıştığı 4. sene olmasına rağmen sanatında ulaştığı başarı düzeyini gösteriyordu.Ayrıca bu tablo onun ilk ve son grup resmi oldu.

van gogh patates yiyen ile ilgili görsel sonucu

•Rembrandt

Görsel sonucu

Babasının ölümü ardından Vincent 1886 yılının Şubat ayında Paris’e gitti.Kardeşi Theo onu karşılamak için not gönderdiyse de o bununla ilgilenmeyip asılı Avrupa ustalarını görmeye gitti: Delacroix ve Rembrandt.

Vincent iliklerine kadar sanatla dolmak istiyordu ve Theo’nun yanına Mantmarte’e taşındı.

Şimdiye kadar yaptığı en iyi resmin Neunen’de yaptığı o Patates Yiyen Köylüler olduğunu yine de bir umut iyi portreler çizebileceğini düşünüyordu.İlham için ise Hollandalı usta ressam Rembrandt’a başvurdu.Rembrandt hayatı boyunca otoportreleri dahil olmak üzere 90 portre çizmişti.Van Gogh da böylece alışkın olduğu koyu kahverengi renkler ile kendi portrelerini resmetmeye başladı.

van gogh otoportresi ile ilgili görsel sonucu

•  Paul Gauguin

paul gauguin ile ilgili görsel sonucu

Vincent otoportrelerini çizerken yavaş yavaş fırçası ve renkleri değişti.Yani sanatın etkisi zamanla kendini belli etmeye başlamıştı.Ayrıca resimleri daha hafif ve renkli bir hal almaya başlamıştı.Niyeti ise aynı kişinin çok farklı portreler yapabileceğini ortaya çıkarmaktı.

Kalabalıkta göze çarpan bir sanatçı vardı:Paul Gauguin. Vincent onun japonvari baskılarına tutku besledi bu 19. yüzyıl sonlarında batıyı etkisi altına alan bir sanat formu oldu.

paul gauguin ile ilgili görsel sonucu

Vincent ilk başta bu baskıları kopyalamaya ardından da kendi çalışmalarını denemeye başladı.Bu Japon baskılar Pere Tonguy dahil olmak üzere otoportrelerde arka planda yer almaya başladı.

İsterseniz Paul Gauguin yazımıza da göz atabilirsiniz: Gauguin’in İlk Sanatçılık Dönemleri

 

 

 

MozartCultures

0 Replies to “Vincent Van Gogh'un İlham Aldığı 7 Ressam”

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla