Site Loader
Reading Time: 3 minutes

 

Çeviren: Zeynep Alpay

Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır derler. Bugün bu söylemin en doğru örneklerinden birini göstereceğiz. Bu hikâye, karısı olmadan Dalí’nin modern sanatın simgesi haline gelemeyeceğinin hikayesidir.

Gala Dali, Salvador Dali Müzesi

Gala’nın gerçek adı Helena Ivanovna Diakonava idi. Dali’den on yaş büyüktü ve 1929’da tanıştıklarında da şair Paul Eluard’la evli ve bir kız annesiydi. Aynı zamanda onu bir dizi portreye resmeden Max Ernst adında sevdalısı vardı.

Onlarınki ilk görüşte aşktı. Salvador Dali, Gizli Hayat kitabında şöyle yazmıştır: “Hep ileriye doğru giden, benim Gradiva’m, benim zaferim, benim eşim olmak onun kaderinde yazılıydı.” Gradiva ismi, Sigmund Freud’un ana karakteri olan, W. Jensen’ın romanının adından gelir. Gradiva, kitabın kahramanıydı ve ana karaktere psikolojik iyileşmeyi getiren de oydu.

1930- Evlenmeden önce Cadaques yakınlarındaki bir balıkçı köyü olan Lligat Limanı’nda Salvador Dali ve Gala.

Gala kısa sürede Dali’nin ilham perisi olur. Gala, Dali’nin çalışmalarında, Port Lligat’ın Meryem Anası’nda Kutsal Meryem olduğu gibi, genellikle dini rollerde sıkça rastlanan bir modeldir.

Salvador Dali, Port Lligat’ın Meryem Anası, 1949, Marquette Üniversitesi, Milwaukee, Wisconsin

1930’ların başında, Dali eserlerini “çoğunlukla senin kanınla, Gala, boyuyorum resimlerimi” ifadesiyle ikisinin adıyla imzalamaya başlamıştı. Gala, Dali’nin hakları için galeri sahipleriyle ve alıcılarla oldukça saldırganca kavga ederek sanki onun menajeriymiş gibi davranıyordu. Ayrıca tarot kartlarını Dali’nin kariyer kararlarını etkilemek için kullanıyordu.

Çoğu söylentiye göre, Gala’nın güçlü bir cinsel dürtüsü vardı ve hayatı boyunca, Dali’nin de candaulism’in* uygulayıcısı olduğu için desteklediği, çok sayıda evlilik dışı ilişkisi olmuş. (Bunların arasında eski kocası Paul Eluard’la birlikte) Ayrıca, Salvador Dali‘nin kadınların anatomisinden korkması onun bakir ve iktidarsız olduğu iddialarına yol açtı. Ayrıca Gala, diğer erkeklerle ilişkilerini alenen kabul ediyordu. Yine de, her iki taraf için ilişkileri oldukça uyumlu ve karlı gözüküyor. ‘Gala’yı mümkün olan en mutlu hale getirirdim, onu kendimden daha fazla önemserdim, ışıldaması için cilalardım onu, çünkü onsuz, her şey biter’ –diye yazdı Dali.


*candualism sözlük anlamı olarak bir erkeğin partnerini ve/veya partnerinin görsellerini ve videolarını teşhir etmesi, başkaları tarafından izlendiğini bilmekten haz alması durumudur.

Dali ve Istakoz kasık

Ama hiçbir şey sonsuza kadar sürmez. Altmışların sonlarında, ilişkileri solmaya başladı ve hayatlarının geri kalanı sadece geçmiş tutkularının yanan parçalarıydı.

1968’de ressam Gala’ya Pubol, Girona’da bir şato satın aldı ve Gala’nın izni olmadan gidemeyeceği konusunda anlaşıldı. Gala, zamanın çoğunu, bir servet harcadığı genç erkeklerle şatoda geçirdi. Dali sırası geldiğinde, kendini güzellikleri dışında hiçbir şey istemediği çekici genç kadınlardan kurtardı. Bütün rivayetlere göre, ressamın izlemek dışında katılmadığı orgies** haftaları düzenlendiği söyleniyordu.

1980’de, 76 yaşındayken, Dali felç nedeniyle emekliye ayrılmak zorunda kalmıştır. Bedensel engellilik onu fırça tutmaktan mahrum bırakmıştır ve durumu kötüleştiğinde, Gala’nın devam eden ilişkilerini daha az hoş görür hale gelmiştir. Gala ayrıca Dali’nin sanatından elde ettiği geliri de çoğu genç, erkek sanatçı olan sevgililerine para ve armağan olarak savuruyordu. Sonunda Dali’ye gına geldi. Gala’yı öyle kötü dövdü ki, kaburgalarının ikisini kırdı. Dali’yi sakinleştirmek için, Gala ona büyük dozda Valium ve onu uyuşturacak diğer yatıştırıcılardan verdi. Daha sonra iddiaya göre geri dönüşümsüz sinir hasarına yol açan “bir ya da daha fazla türde bilinmeyen miktarlarda amfetamin” verdi.


**Baküs adına yapılan grup seks partileri

Son yıllarında Dali ve Gala

Gala Dali, ciddi grip vakasından 10 Haziran 1982’de İspanya Port Lligat’ta öldü. İspanya’nın Pubol kentinde kocasından hediye olan şatonun toprağına gömüldü. Gala ölmek üzereyken, uğruna Dali’yi terk ettiği 22 yaşındaki Jesus Christ Superstar aktörü Jeff Fenholt ile ilişki içerisindeydi. Ama Gala öldüğünde, Dali’nin hayatı donuklaştı. Yemeği kesti, yüzünü tırmaladı, sürekli bağırıp, ağlamaya başladı. Karısından ayrı sadece yedi yıl yaşadı.
Nihayetinde onlar birlikte 53 yıl geçirmiş bir çiftti…

Kaynakça: http://www.dailyartmagazine.com/dali-gala-great-love-story/

ahmedtoros