8 efsane müzisyen : belgeselleri, şarkıları ve sözleri (I)

Amadeus 1984 IMDb (8.4)

18yy’da Viyana’da yaşayan ünlü besteciler  Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin başından geçenleri ve aralarındaki rekabeti anlatan, 8 dalda Oscar ödülü almış bir filmdir.

“Bağışlayın majesteleri. Ben edepsiz bir adamım ama sizi temin ederim ki, müziğim değil.” 

https://youtu.be/k1-TrAvp_xsLa Vie En Rose (2007) IMDb 7.6

Edith Piaf’ın hayat hikayesini anlatan ve  içinde aşkı, başarıyı, hayal kırıklıklarını ve en önemlisi de müziği barındıran bir filmdir.

“Evlilik aşkı öldürüyor diyorlar, ölür müsün benimle?” 

https://youtu.be/rzeLynj1GYMI’m Not There(2007) IMDb 7

Bob Dylan folk rock türünde aklımıza gelen ilk isimlerdendir ve kariyeri ömür boyu konuşulacak cinstedir fakat söz konusu hayatı olduğunda gizemlidir. Bu filmde Dylan’ın hayatının farklı dönüm noktaları ele alınmış ve 6 ayrı karakterle canlandırılmıştır. Böylece Dylan’ın hayatındaki gizemler aydınlatılmıştır.

“Şiir, çıplak bir insan gibidir ama şarkı, kendi ayakları üzerinde yürüyen bir şeydir.”

https://youtu.be/IwOfCgkyEj0Control (2007) IMDb 7.7

Joy Division’ın ve grubun solisti Ian Curtis’in hayatının konu olduğu, grubun oluşturulmasından, şarkıların yazılma hikayelerine ve Ian Curtis’in intiharına kadar her şeyi siyah beyaz bir şekilde anlatan bir filmdir.

“Love will tear us apart.”  

https://youtu.be/zuuObGsB0No


The Doors( 1991) IMDb 7.2 

The Doors, Amerikalı rock grubunun solisti Jim Morrison üzerine yapılmış bir filmdir. Hem şarkılarıyla ve şiirleriyle hem de sahne performansıyla kalıpların dışına çıkan Jim Morrison’un hayatı anlatılmıştır. 

“Gerçekten doğdun mu acaba ve gerçekten sağ mısın acaba?”

https://youtu.be/deB_u-to-IE


Marley (2012) IMDb 8

Jamaikalı efsanevi reggae şarkıcısı Bob Marley’in 36 yıllık hayatına neler sığdırdıgını bu filmde görebiliriz. Müziğini ve yaşam felsefesini ele alırken aynı zamanda, bestelemeyi ve yaratmayı seven Bob Marley’in müziğe katkısına da dikkat çeken bir filmdir.

“Siyah bir anneden ve beyaz bir babadan doğmuşum. Ama ben tarafsızım. Ne siyahın ne beyazın tarafındayım. Sadece Tanrı’nın tarafındayım. Beni siyahtan ve beyazdan yaratan Tanrı’nın…”

https://youtu.be/jGJFINIELik

Nowhere Boy (2009) IMDb 7.2 

Beatles grubunun kurulma aşamasını, Paul McCartney ve George Harrison’un gruba dahil olma süreçlerini ve John Lennon ile nasıl  tanıştıklarını yani John Lennon’un ünlü bir şarkıcı olmadan önceki halini ve gençlik yıllarını bize gösteren bir filmdir.

“Hayır, dünyayı özgürlük kurtarmayacak, herkes tek bir dine inanırsa dünya kurtulmayacak, teknolojiden çıldıracak hale gelirsek dünya kurtulmayacak, eğer şimdi toplanıp dünyanın en zarar verici parlatıcısı üstünde çalışıp, Beyaz Saray’ı havaya uçurursak dünyada hiçbir şey değişmeyecek. Çünkü dünyada eksik olan tek bir şey var, sevgi.”

https://youtu.be/VOgFZfRVaww


 Mahler (1974) IMDb 7.3 

  Gustav Mahler’in çocukluğundan itibaren yaşadıklarını, aile ilişkilerini, evliliğini, dine bakış açısını, anti semitizme yaklaşımını anlatan ve besteleriyle harmanlanmış bir filmdir.

Bir senfoni yazmak benim için bir dünya inşa etmektir.”

https://youtu.be/zPXinFjtIyg

3 Replies to “8 efsane müzisyen : belgeselleri, şarkıları ve sözleri (I)”

Bir cevap yazın