Charles Aznavour'un şarkılarındaki saklı hikayeler

Fransanın en büyük müzik efsanelerinden biri olan Charles Aznavour’un ruh halini yansıttığı ve benim için oldukça önemli olan 3 şarkıyı sizin için derledim. Mükemmellik duygusunu derinden hissedebileceğiniz bu 3 şarkıya gelin beraber göz atalım.

220px-2014.06.23._Charles_Aznavour_Fot_Mariusz_Kubik_07indir

1-) La Boheme 

bildiğim kadarıyla “la bohème”, fransızca’da derbederlik anlamına gelmekte, fransızlarsa çingenelere derbeder anlamına gelen bu kelimeyi yakıştırmaktadırlar.

Aznavour’un bu chanson’unda geçmişine özlem duyan bir ressam anlatılır. Spyder’ın çevirisine göre parçanın başında “Size 20 yaşın altındakilerin bilemeyeceği zamanlardan bahsediyorum” der. O zamanlar resmini çizdiği sevgilisini hatırlar. “Şöhretli değildim, tuvale senin çıplak resmini yapardım, paramız yoktu Ama şimdikinden çok daha mutluydum. Keşke eski günlerimde olsam ” diye devam eder. Ve yıllar sonra gençliğinin geçtiği o eski atölyeye yolu düşer ve hissettiklerini bu şarkıyı yazarak açıklar. Bu şarkı, benim içinde geçmişime duyduğum pişmanlıkların anıtıdır. Sözleri derin ve anlamlıdır.

2-) Hier Encore

Bizi 20 yaşlarımıza götüren bu şarkı Charles’ın daha dün 20 yaşındaydım. Üzücü ama zamanın ne çabuk geçtiğini fark ediyoruz dinlerken ve resmen içimizi kemiriyor pişmanlık duygusu.

 

 

3-) Non, je n’ai rien oublié

yeniden karşılaşacağımıza inanmıyordum hiç
tesadüf denen sey ne tuhaf, neleri kışkırtıyor
kader bir anda, zamanı durduruverdi
hayır, hiçbir şeyi unutmadım.

Kendime rağmen gülümsüyorum, sana bakmaktan başka elimden ne gelir?

Aylar, yıllar ne izler bırakır insanda,
sen, sense hiç degişmemişsin, belki sadece saclarin..
hayır, hiçbir şeyi unutmadım.

Unutamadığı eski sevgilisini şarkılaştıran üstad yine duygulara, adeta heykeltıraşgibi şekil vermiştir.

Bir cevap yazın