Site Loader

Çok Satanlar, DasDas’ın 2017’den günümüze kadar pek çok kez kapalı gişe oynanan tek perdelik bir oyunu.

Çok Satanlar, ünlü televizyon dizisi House of Cards’ın yazarları arasında yer alan Laura Eason’ın oyunu olan “Sex With The Strangers”ın Türkçeleştirilmiş versiyonu. Laura Eason’ın bu oyunu 100’den fazla kez prodükte edildi, karakterleri pek çok ünlü isim canlandırdı. Orijinalini okumadığım için uyarlama var mı bilmiyorum; ama oyun Türk kültürü ile bağdaşmaya çalışmadığından orijinaline yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Kendisine bir kitle oluşturmuş ünlü bir blogger olan Ethan ile içine kapanık ve başarısızlıktan korkan keşfedilmemiş bir yazar olan Olivia’nın yollarının bir pansiyonda kesişmesini ve âşık olmalarını anlatıyor. Toplumsal mesajdan çok bireysel kaygıları merkeze almış. Öte yandan sosyal medyada ünlü olmak, bireysel marka haline gelmek gibi güncel konuları işleyen bir tiyatro oyunu.

Oyun, DasDas Atölye’de sahnelendi. Dekor ve kostümler sade, sahne ışıklandırması başarılıydı. Sahne geçişlerinde müzik girildi ve müzik hoştu. Oyun bilette belirtilen saatinde başladı. 55 dakika sürdü, ara verilmedi. Ben Anadolu Efes katkılarıyla oynanan seansta izlediğim için öğrenci biletleri uygun fiyatlıydı, devlet tiyatrosunda yer bulamıyorsanız DasDas Atölye iyi bir alternatif olabilir.

Subje ve hikâye ne olursa olsun genelde tiyatroda esas etkileyen şey oyuncuların performansı olur. 2 kişilik bu hikâyeyi canlandıran oyuncular Tansu Taşanlar ve Oya Unustası idi. İkisini de sahnede daha önce hiç izlememiştim, oyunun başlarında da akış biraz yavaş ama ilerleyen dakikalarda karakterlerin de birbirlerine kendilerini daha çok açtıkları zaman bence oyunculuklar başarılıydı. Özellikle Oya Unustası ilk görüşte ondan beklemeyeceğiniz bir performans sergiledi.

Oyunun iki kişilik olduğu için bazı önyargılarım vardı ama hiçbiri gerçekleşmedi. Seyirci kitlesi oyunla etkileşim halindeydi çünkü hem Ethan ve Olivia’nın ilişkisindeki iniş-çıkışları günümüzdeki çoğu ilişki yaşıyor hem de günümüz sorunlarına cevap arıyor. Oyun size komedi vaat etmiyor fakat yine de güldürüyor. Özellikle kavga sahnelerinde Olivia’nın sözlerini kendi hayatımda kavga ederken kullanacağım.

Duygu

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla