Site Loader
Reading Time: 2 minutes

Çeviren: Zeynep Alpay

Rembrandt çok sevdiği karısı Saskia van Uylenburgh’u Flora, baharın ve çiçeklerin tanrısı olarak 3 kez resmetmişti: ilki 1634’te, 2.si 1635’te (Flora olarak Saskia, Ulusal Londra Galerisi’nde) ve 1641’de (Kırmızı çiçekli Saskia, Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Almanya).
Bugün bizler 1634’teki ilk portreye bakacağız. O yıl, Rembrandt için mutlu bir yıldı, eşiyle evlenmişti. Eserinde, sanatçı pastoral ve tarihsel portrelerin öğelerini birleştirdi. Söz konusu eserde sanatçının genç eşi için hissettiği derin sevgi ve hayranlık açıkça görülmektedir.
Saskia van Uylenburg (1612 – 1642) belediye başkanı Leeuwarden’in kızı ve Rembrandt’ın 4 yıl beraber çalıştığı sanat simsarı Hendrick van Uylenburgh’un kuzeniydi. Saskia’yla evlenmek Rembrandt’a yüklü miktarda drahoma (evlendiğinde erkeğin aldığı başlık parası), patriklik statüsü ve hayatının aşkını kazandırmış olacaktı. 1630’larda Saskia en çok portresi çizilmiş kişi konumundaydı.

İlk 3 çocukları doğumdan kısa bir süre sonra öldü ve Zuiderkerk yakınlarına gömüldü. Tek hayatta kalan çocukları ismini teyzesi Titia van Uylenburgh’tan alan Titus’tu. Saskia oğulları doğduğu yıl Amsterdam’da vefat etti. Henüz 29 yaşındaydı, ölüm sebebi büyük ihtimalle tüberkülozdu. Sonradan Oude Kerk’e gömüldü.
Saskia Rembrandt’a evlenmediği sürece oğullarının mirasını kullanabilme hakkını tanımıştı. Eğer Titus çoluk çocuğa karışamadan vefat ederse, Rembrandt tüm malların tek mirasçısı olacaktı. Rembrandt, eşinin ölümünden sonra, Geertje Dircx’i süt anne olarak tuttu. 1649’da kadın onunla evlenmek istedi. Sonraki yıl, Rembrandt kadını Hendrickje Stoffels’le yaşamaya başladığında bir ıslahevine kapattırdı. 1662’de Rembrandt yılların getirisi olarak parasal sıkıntılar çekmekteydi, bu yüzden Saskia’nın kabrini sattı. Hendrickje sonraki yıl vefat etti.
Resmin kendisine dönersek, Roma dinlerinde, Flora çiçeklerin ve bereketin tanrıçasıydı. Floralia Festivali (28 Nisan – 1 Mayıs) büyük bir coşkuyla ve cinsel abartıyla kutlanıyordu. Efsaneye göre, Flora bir gün tarlaların içinden yürürken ilkbaharın rüzgarı, Zefirus, onu gördü ve aşık oldu. Flora’yı kaçırdı ve evlendiler. Aşkını kanıtlamak için Zefirus, Flora’yı bahçelerdeki, çayırlardaki ve ekilmiş tarlalardaki tüm çiçeklerin hakimi yaptı. Flora tanrıçasının insanlığa verdiği bir sürü hediyeler arasında sonsuz çeşitlilikteki çiçekler ve bal da vardı.
Rembrandt aşık olduğu kadını albenili bir görünüşte, değerli kumaşlarla ve mücevherlerle bezeli olarak resmetmişti. Söz konusu resimde alımlı bir şekilde giyinmiş zengin kadının gösterişinden çok keskin bir realizm ve tüm ihtişamın uyandırdığı bir duyarlılığın vurgulanması, bu portrenin Rembrandt’ın üzerinde çalıştığı büyük olasılıkla İncil’den veya tarihi bir kadın karakterin portresi için ön çalışma olabileceğini gösteriyor. Ancak bu bile sadece bir tahmin olarak kalıyor.

Çeviri: Gizem Yılmazer
Kaynak: http://www.dailyartmagazine.com/rembrandt-van-rijn-flora/

MozartCultures