İtalya’nın Vatikan Şehri’nde Görmeniz Gereken 10 Başyapıt

Bu haftanın konsepti olarak belirlediğiniz İtalya’nın Vatikan şehrinde görülmeye değer 10 eseri sizin için derledik.

1)The Sistine Chapel (Sistina Şapeli)/ Michelangelo

Michelangelo’ya ait olan bu büyüleyici eser Rönesans sanatının temel bir eseridir.Doğrudan Vatikan’da ki Sistina Şapeli’nin tavanının üzerine boyanmış olan bu başyapıt Tevrat’ın ilk kitabı olan ‘Yaratılış’ kitabındaki önemli sahneleri tasvir etmekte.

Karmaşık tasvirler ve ustalıkla boyanmış olan insan figürleri 1512’de ilk kez halka açılıp herkesi şaşırttı ve üzerinden asırlar geçmiş olmasına rağmen şapelini ziyaret eden binlerce hacıyı ve turisti şaşırtmaya devam ediyor.

 

2)Raphael’s Transfiguration (Başkalaşım)/ Raffaello Sanzio

Raphael’in eseri olan The Transfiguration, İtalyan Yüksek Rönesans efendisinin son resmi olarak kabul edildi.Başkalaşım anlamına gelen “Transfiguration” resmi son resmidir ve henüz tamamlayamadan 37 yaşında vefat etmiştir. Resimde, Matthew’un İncil’ine dayanarak, İsa’nın Tabor Dağın’da Musa ve İlyas Peygamberlere görünmesi tasvir edilmiştir.Ayrıca 16.yüzyıl İtalyan ressamı, yazarı, tarihçisi ve Rönesans sanatçılarının biyografileri sayesinde meşhur olan Giorgio Vasari, Rafael’i ölümlü bir Tanrı olarak adlandırmıştı ve bunu şu sözcüklerle açıklamıştı:“…the most famous, the most beautiful and most divine…”( “… en ünlü, en güzel ve en ilahi …”)

3)St. Peter’s Square/Lorenzo Bernini

Vatikanın devasa meydanı sayılan Aziz Peter meydanı 1656-1677 yılları arasında Lorenzo Bernini tarafından yapılmıştır.Peter Meydanı eski Nero sirk stadyumunun bir parçasıydı. Eski stadyum yaklaşık 560 metredir ve 80 metre genişliğindedir.Peter Meydanı’nın dengesini sağlayan muhteşem özelliklerden biri de dikilitaş ve ikiz çeşmelerdir. 1586’da Papa Sixtus V, Mısır Dikilitaşını, Aziz Petrus Meydanı’nın sağ tarafına, Apostolik Saray olarak adlandırılan papalıkçı koloni üzerinde taşımak için emir vermiştir. Mermer taşın iki yanında dikilitaş olan iki özdeş çeşme vardır. Birincisi Maderno tarafından 1612’de, ikiz sütun da Bernini tarafından 1675 yılında kurulmuştur.İkiz çeşme Bracciano Gölü’nden su püskürtüyor ve havaya yaklaşık 14 metre yüksekliğe ulaşıyor.

4)The Entombment of Christ/ Caravaggio

İsa’nın Mezara Konulması” çarmıhtan indirilen isanın mezara yerleştirme hazırlığını gösteriyor.Barok türünde eserler veren Caravaggio‘nun 31 yaşında başlayıp bir sene içerisinde tamamladığı “The Entombment of Christ“, yıllarca Vatikan Müzesi‘nde sergilense de bir süre önce Louvre‘ye alındı. Orijinal ismi “La Deposizione di Cristo” olan 203 x 300 cm‘lik resim, ressamın baş eserlerinden biri olarak geçmektedir.

5)The School Of Athens /Raffaello Sanzio

Atina okulu hakkında olan detaylı yazımıza göz atmak isterseniz: https://mozartculture.wordpress.com/2017/12/09/dusuncenin-resmi-atina-okulu/

6)St. Jerome in the Wilderness/Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci, İtalyan Rönesansının önemli bir ressamlarından biridir.Bitmemiş tablolarından biri olan “Aziz Jerome Çölde” ,çöl bölgesinde diz çökerken, aziz belirli bir yamuklukta tasvir edilmiştir. Resmin alt kısmında aslan bulunmakta ve yatıyor ,çerçevenin içinde ilginç bir S hareketi yaratıyor. Tamamlanmamasına ve  daha sonraki bir aşamada yeniden birleştirilmesine rağmen, bu resim Rönesans sanatının en güzel örneklerinden biridir ve renkleri veya ayrıntılı açıklamaları kullanmadan izleyicinin dikkatini çekebilmektedir.

 

7) Belvedere Torso/Apollonius of Athens

Bir heykelin bu parçası Vatikan Müzeleri ziyareti sırasında ziyaretçiler tarafından çok fark edilmeyebilir ancak özellikle Michelangelo gibi Rönesans sanatçıları bu heykele bayılırdı.16. ve 17. yüzyıl sanatçılarına en fazla ilham veren şey heykelin bükülmesi ve kıvrılmasındaki kaliteydi.Bu nedenle, Türkçesi ‘Belvedere Gövde’ olan heykel, antik dünyanın modern öncesi sanat ve heykelin şaşırtıcı şekillerde nasıl şekillendiğini ve sanatçının borçluluğunu vurgulamaktadır. Mermer heykelin kendisi M.Ö. 1. yüzyıldan kalmıştır ve bir önceki orijinalinin bir kopyası olduğu düşünülmektedir.

8) Laocoön and His Sons (Laocoön ve oğulları)

Bu heykel antik Yunan sanatının en güzel örneklerinden biri olarak sayılır. Truva’nın yenilgisini,Roma’nın kuruluşunu desteklemek için Athena ve Poseidon tarafından gönderilen deniz yılanlarının  Laocoön’ü ve oğullarını öldürmesini tasvir ediyor.

Muhtemelen M.Ö. 30-40 yıllarına dayanan bu figür grubu, Vatikan Müzeleri’ndeki açık bir avluda sergilenmektedir ve kesinlikle her zamanki rotadan sapmaya değer,görülmesi gereken bir heykeldir.

 

9) Basilica di San Pietro (Aziz Petrus Bazilikası)

Vatikan’da yer alan Aziz Petrus Bazilikası, Hristiyan dünyasının en önemli yapılarından biridir. Roma Katoliklerinin hac noktası olan yapı dünyanın en büyük kilisesi olup yapı içine aynı anda 60.000 kişi sığabilir. 

10)The Annunciation (Müjde) / Raffaello Sanzio

Müjde Raphael’in Perugia’daki Oddi aile kilisesindeki bir dizi resmin parçasıydı ancak şimdi Vatikan Pinacoteca’da sergilenmektedir.Başlıktan da anlaşılacağı üzere, melek Gabriel’in Mesih’in Yaklaşımını Meryem’e ilan ettiği anı gösteriyor. Bu resimde çarpıcı olan şey, iki figürün karşısında, gökyüzünde Tanrının babalık görünümünün altında olduğu zeminin perspektifi ve simetrisidir. Direkler ve perspektifin akıllıca kullanılması sahneyi gerçek bir Rönesans biçiminde üç boyutlu hale getirmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın