Site Loader

Pierre Loti mahlasıyla bilinen Louis Marie Julien Viaud (Doğum: 14 Ocak 1850, Rochefort, Fr. – Ölüm: 10 Haziran 1923, Hendaye) yaşadığı zamanda egzotizminin ünlendirdiği ve temalarının iki Dünya Savaşı arasında Fransız Edebiyatı’nın ana meşgalelerinin bazılarını öngördüğü romancıdır.
Loti’nin deniz subaylığı kariyeri onu Orta ve Uzak Doğu’ya götürerekona roman ve anılarındaki egzotik mekânları sundu Denizcilik okulu ve eğitiminin ardından 1881’de yüzbaşılığa terfi ettirildi.1885-91 yılları boyunca Çin sularında görev aldı. Terfiler 1906’da kaptanlığa yükselmesine kadar devam etti.
İlk romanı Aziyade (1879) basıldıktan sonra eleştirmenlerin saygısını ve geniş kitlelerin bağlılığını kazanarak paralel bir edebi kariyere de hızlıca ulaştı. Pêcheurd’Islande (İzlanda Balıkçısı-1886) ve Madame Chryzanthéme (Madam Krizantem-1887) kitaplarının başarısıyla Ferdinand Brunetiére, Anatole France, Paul Bourget ve Lules Lemaitre gibi zor beğenen eleştirmenlerin beğenileri sayesinde 1891 yılında Fransa Akademisine kabulüne giden yol kolaylaştı.
Her yıl yeni bir kitabı vardı. Bazen, her karaya çıkışta rüyalarını ve hüznünü tatmin etmeye çalıştığı gönül ilişkilerini çoğunlukla tarafsızca ele aldığı bir roman – Ramuntcho(1897), Les Désenchantées (Bezgin Kadınlar-1906) – ve bazen de kendini tasvir ettiği, kendi tutkulu doğasını tamamen yansıttığı bir kitap – Le Roman d’unenfant (Bir Çocuğun Romanı-1890), Prime Jeunesse(İlk Gençlik-1919), Un Jeune Officierpauvre (Zavallı Genç Bir Subay-1923).
İstisnai biçimde yetenekli bir gözlemci olarak, seyahatlerinden zengin bir görsel hazineyle dönmeyi ve bu hazineyi basit, müzikal düzyazıda somutlaştırmayı başardı. Ama bu edebi izlenimciliği, onun doğasındaki daha derin bir yaraya hizmet etti; aşk kadar ölüm de duygusal hayatın geçişiyle derin umutsuzluğu ortaya çıkararak onun işinin kalbinde yatıyordu.
Bu umutsuzluk, onun insan halleri için duyduğu acıma ve duyarlılık tarafından yumuşatılmıştı. Le Livre de la pitié et de la mort (Acıma ve Ölüm’ün Kitabı-1890) ve Reflets sur la sombreroute (Karanlık Yol Üzerindeki Yansımalar-1889) gibi kitaplar onun içten sanatının mükemmel örnekleridir – öyle yalın bir sanat ki Lemaitre, “nasıl yapılmış” anlamak imkânsız diye yorumlamıştır.

Kaynak:
TheEditors. (2019, January 10). Pierre Loti | French Author. Retrievedfrom
https://www.britannica.com/biography/Pierre-Loti
Çeviren: Begüm Duman

MozartCultures

Bir cevap yazın

Bizi Takip Edin

Araç çubuğuna atla