Wonder Film İncelemesi

Wonder filmi, 2017 bitmeden izlediğim en iyi film olduğu için hakkında bir inceleme yazmadan edemedim. R. J. Palacio’nun çok satan romanından beyaz perdeye aktarılan film, yüzünde ciddi deformasyonlarla doğan Auggie Pullman’in hikayesine odaklanıyor. 5. sınıfa kadar Auggie evde öğrenim görmüş bir çocuktur. Daha sonra annesinin de ısrarıyla okula başlamasına karar verilir ve böylece Auggie için birçok zorlukla baş edeceği bir yıl başlamış olur.

Bu döneme gelene kadar Auggie duymasını, rahat bir şekilde nefes almasını, görmesini sağlayan bir dizi ameliyat geçirse de görünüşü tamamen düzeltilemiyor, bu nedenle astronot kaskıyla dünya ve kendi arasına sınır koymuş bir çocukla karşılaşıyoruz. Onun kaygılarını, yaşamını ve hissettiği daha birçok duyguyu anlamamızı sağlıyor film. Kendimizi Auggie’nin yerine rahatlıkla koyabiliyoruz. Film önemli bir noktaya daha değinip bize görünüşün tek önemli şey olmadığını sürekli vurguluyor. Zira Auggie’nin ailesine ve köpeğine karşı olan bağı, Star Wars sevdası, insanlara karşı olan tavrı bize görünüşten çok daha önemli şeyler olduğunu hatırlatıyor.

Burada yan karakterlerin çok önemli bir rolü var çünkü film sadece Auggie’nin üzerinden ilerlemiyor. Bize diğer karakterlerin yaşamını, savaşlarını, hislerini çok güzel bir şekilde aktarabiliyor.  Bütün bunları da gerçek hayattan uzaklaşmadan işliyor, bu sayede her karakter ile empati kurabiliyoruz.

wonder family

Benim en sevdiğim karakterlerden biri Auggie’nin babasını canlandıran Owen Wilson oldu. Kendisi filmin en eğlenceli karakterlerinden birini başarıyla canlandırmış. Filmin diğer önemli oyuncularından Julia Roberts’ın performansı da oldukça etkileyiciydi. Auggie’nin annesine hayat veren Roberts, bir annenin fedakarlığını ve sevgisini, film boyunca bize hissettiriyor. Buna ek olarak hikayesine değinilen diğer karakterler filmin akışını bozmayıp, filme renklilik katıyor. Bu sayede karakterlerin yaşamlarıyla mücadelesine aynı zamanda güçlü kalmak için verdikleri savaşa şahit oluyoruz.

wonder julia 1

Filmin anahtar kelimesi, fedakarlık. Etrafımızdakilere ve kendimize karşı olan fedakarlığın ne kadar önemli olduğunu hatırlıyoruz. Bu açıdan Wonder müthiş bir iş başarmış. Tek başınıza ya da ailenizle izleyebileceğiniz samimi  ve sıcak bir film, Auggie’nin hikayesi kalbinize işleyecek.

wonder sınıf

Bir cevap yazın