Engelleri Aşan İnsanlar

  • Stephen Wiltshire

Yaptığı helikopter gezilerinin ardından şehirlerin; tüm sokaklarını, önemli tarihi eserlerini ve hatta binaların numaralarını bile resmeden mucizevi adam ile tanışalım. Wiltshire, New York’un tepesinde 20 dakika gezdikten sonra şehrin beş buçuk metre uzunluğundaki panoramasını  çiziyor.

Bununla da kalmayan Wiltshire 2014 yılında İstanbul’a gelerek 5 günlük çalışmanın ardından İstanbul’u resmetti.

Stephen Wiltshire’i mucizevi yapan şey ise otizmli olması. Çizimi bir ifade aracı olarak kullanan Wiltshire konuşmasına yardımcı olacak 26 resim çizmiş ve hepsi alfabenin bir harfini simgeliyormuş.

New York çizimi videosu

  • Daniel Tummet

Muazzam büyüklükteki sayıları aklında tutabilen Daniel, aynı zamanda 1 dili en az 1 haftada öğrenebiliyor. Yüz bine kadar tüm sayıları zihninde resim olarak gören Daniel, 6 sayısını karadelik, 89 sayısını zihninde kar yağışı, 289 sayısını çirkin, 333 sayısını ise çekici olarak görüyormuş.

Pİ sayısını ezbere bilen ve en uzun okuyabilen unvanını kazanmış. Aynı zamanda on dili konuşabiliyor ve “MANTİ” adında kendi dilini bile yaratmış.

İzlemek isteyenlere TEDtalks konuşması

  • Kim Peek

Kim Peek okuduğu, gördüğü her şeyi tamamen hatırlayabiliyor. 9.000 kitabı ezbere bildiği, herhangi büyük bir şehirde adres sorulduğunda Yahoo Maps gibi yol tarifi yapabiliyormuş.

Savant sendromu olan Peek insan beyninin anlaşılması ve araştırılması için çok değerli bir örnek.

Benden de size bir film tavsiyesi Rain Man. Senarist Barry Morrow’un Peek ile buluşmasından sonra bu film oluşmuş.

 

  • Leslie Lemke

Doğuştan kör olan Lemke, 14 yaşında bir filmde duyduğu Çaykovski’nin bir piyano konçertosunu dinledikten hemen sonra birebir çaldığı söyleniyor. Şimdilerde ise dünyanın pek çok yerinde konser veriyor ve bir çok besteyi ezbere çalıyor.

  • Ve son olarak Türkiye’de çoğu kişinin bildiği Buğra Çankır

3 yaşında otizm tanısı konulan Buğra’nın yeteneği ise; her türlü sesi kendi frekanslarına işiterek nota diline dökebiliyor ve dünyada 664 kişide görülen mutlak kulağa sahip.

Yetenekli Buğra’dan Chopin performansı

Bir cevap yazın