İzlemeye Değer 5 Uzak Doğu Filmi

1. Yaşam ve Ölüm Kenti

City of life and Death (Nanjing Nanjing!)

Chuan Lu 2009

Nanjing Nanjing; 1937’de Japon İmparatorluğu Kara Kuvvetleri’nin Çin Cumhuriyeti başkenti olan Nanjing’in istilasını ve sonrasında siviller için oluşturulan Uluslararası Güvenlik Bölgesinde yaşanan zulmü konu almaktadır.

İstila sonrası Japon İmparatorluğu Kara Kuvvetlerinin zafer dansı, filmin dikkat çekici ayrıntılarından biri olmakta.

Bugün yüz kadın aramızdan ayrılacak. Japonlar üç hafta sonra bu kadınları geri göndereceklerinin teminini verdi.

2. Dikkat Şehvet Lust Caution (Se, jie)

Ang Lee 2007

İkinci Dünya savaşı sırasında ülkesine bağlı bir grup üniversite öğrencisinin, politik önemi olan Mr. Yee’e karşı oynadığı tehlikeli oyunu konu alır. Film sahneleri bakımından erotik casusluk filmi olarak sınıflandırılabilir. Çinli yazar Eileen Chang’ın kısa hikayelerinden uyarlanmıştır.

Film savaşın Çin üzerindeki etkisini, İkinci Dünya Savaşının Asya kıtasındaki tarihini, gözler önüne sermektedir.

Tuzaktan kastınız nedir? Bedenim mi? Onu kim sanıyorsunuz? Nasıl hareket etmesi gerektiğini sizden daha iyi biliyor. Tek istediği benimle birlikte olmak. Ama Bir yılan gibi içime kurt düşürüyor. Yapabildiğim tek şey ‘bağlılıkla’ beklemek kalbini kazanmak için rolümü oynamak.

3. Ateşböceklerinin Mezarı

Grave of fireflies (Hotaru no haka)

Isao Takahata 1988

Animasyon , Akiyuki Nosaka’nın kız kardeşi için yazdığı romanı Hotaru no Haka’dan uyarlanmıştır.

İkinci Dünya Savaşının sonuna yakın, babaları deniz subayı olan iki kardeşin hayatta kalma mücadelelerini konu almaktadır.

Savaşın halk üzerindeki acı etkisini gözler önüne serdiği için bazı eleştirmenler filmi, savaş karşıtı film kategorisinde değerlendirir.

Neden ateşböcekleri bu kadar çabuk ölmek zorunda?

4. Godzilla (Shin Gojira)

Hideaki Anno & Shinji Higuchi, 2016

Film; Tokyo açıklarında mutasyon geçiren canlılar üzerinde çalışan bir araştırmacının teknesinin terkedilmiş halde bulunmasıyla başlar. Sonrasında bir canavarın ortaya çıkmasını konu alır.

Büyük bir enerji kaynağına ihtiyacı olmalı sadece hareket etmek için değil, nefes almak, sindirim içinde. Bütün bu enerji nükleer fizyon olabilir mi?

5. İhtiyar Delikanlı

Old Boy

Chan-Wook Park

Old Boy; hayatının 15 yılını bir odada tutsak olarak geçiren Oh Dae-Su’nun kaybettiği yılların hesabını sorma yarışını konu almaktadır.

İster kum tanesi olsun, ister kaya. İkisi de aynı şekilde batar suya.

Bir cevap yazın